Emeryci powinni po to sięgać. Jest tak miękkie, iż nie trzeba gryźć i zawiera dużo białka

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Tofu; źródło: Internet


Kojarzy się głównie z daniami kuchni azjatyckiej i dietą bezmięsną. Chodzi o egzotyczne dla wielu z nas tofu, zwane także twarogiem z Azji. Powstaje z mleka sojowego, otrzymywanego ze zmielonych i gotowanych nasion soi. Ma tak dużo cennych adekwatności, iż choćby zatwardziali mięsożercy powinni włączyć je do swojej diety. Warto też, by do tofu przekonali się seniorzy.

Historia powstania tofu nie jest do końca jasna. Według jednej z legend zostało wynalezione w 164 r. p.n.e. przez Chińczyka Liu Ana. Inna wersja mówi, iż powstało, jak to często z różnymi odkryciami bywa, przypadkiem, na skutek zmieszania mleka sojowego z solą morską.

Tofu; źródło: Internet

Jedną z cennych adekwatności tofu jest to, iż ten sojowy biały twarożek sam w sobie nie ma wyraźnego smaku. Podczas gotowania przyjmuje najczęściej smak innych produktów. Można go dodawać zarówno do dań pikantnych, jak i słodkich. we właściwym zestawieniu może smakować jak ryba, wołowina, a choćby dziczyzna. Tofu można dodawać też do sałatek, dań smażonych, pieczonych i gotowanych. Warto więc otworzyć się na nowe i poeksperymentować w kuchni.

Właściwość odżywcze azjatyckiego serka

Tofu jest produktem bardzo bogatym w cenne składniki odżywcze. Chińczycy wiedzą to od dawna. Przede wszystkim stanowi cenne źródło białka. Jest również bogate w wapń i fosfor, a także fitohormony, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, łagodzą objawy menopauzy i regulują poziom cholesterolu. Dostarcza też naszemu organizmowi cynk i selen oraz witaminy z grupy B. Cechuje je również wysoka zawartość izoflawonów, które wspomagają pracę serca i wzmacniają naczynia krwionośne.

Warto więc włączyć je do swojej diety. Ze względu na prozdrowotne adekwatności, ale też konsystencję powinni je również jeść seniorzy, którzy często mają problemy z łaknieniem i nie dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto jednak zachować ostrożność. Soja – główny składnik tofu, może wywołać reakcję alergiczną. Poza tym, w zbyt dużych dawkach może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Zachowajmy więc umiar. Jedzmy je w niewielkich dawkach i nie codziennie. Chcesz spróbować tofu? Wypróbuj nasz przepis na jajecznicę z tym dodatkiem.

Jajecznica z tofu; źródło: Getty Images

Jajecznica z tofu – przepis

Składniki:

  • 4 jajka z wolnego wybiegu,
  • opakowanie tofu naturalnego,
  • 1 mała cebula,
  • 1/2 łyżeczki masła klarowanego,
  • sól i pieprz,
  • szczypiorek.

Sposób przygotowania:

  1. Tofu odsącz z zalewy i owiń w ręcznik papierowy, by usunąć z niego wilgoć.
  2. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
  3. Na patelni rozgrzej masło klarowane, wrzuć pokrojoną cebulę i rozgniecione widelcem tofu. Wszystko razem podsmaż, doprawiając do smaku solą i pieprzem.
  4. Do miseczki wbij jajka i dodaj posiekany szczypiorek. Roztrzep je widelcem i wlej na patelnię. Smaż, aż jajka odpowiednio się zetną. Serwuj z ulubionym pieczywem

A może zrobisz pieczeń wołową z ajvarem? Wypróbuj nasz przepis.

Idź do oryginalnego materiału