Miasto Kopernika, znane ze swoich historycznych murów i pierników, stało się wczoraj wieczorem świadkiem wyjątkowego wydarzenia. Podczas uroczystej Gali Otwarcia 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Bella TOFIFEST, legendarna polska aktorka, Elżbieta Starostecka, odebrała prestiżowego Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina. To wyróżnienie uhonorowało jej niezaprzeczalny wkład w polską kinematografię na przestrzeni ponad sześciu dekad.


Aktorka, z charakterystycznym dla siebie wdziękiem, na ściance prasowej festiwalu podzieliła się swoimi odczuciami: „Toruń to piękne miasto - morze zieleni, w którym bywałam już przy serialowych planach. Dziś wracam tu szczęśliwsza, bo z aniołem u boku.” Słowa te idealnie oddały atmosferę wieczoru, pełnego wzruszeń i artystycznej celebracji.
Statuetka na Wyciągnięcie Skrzydeł - Magia Gali Otwarcia
Wieczór w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki tętnił życiem. Foyer pulsowało migotliwym szmerem fleszy, a oczekiwanie na rozpoczęcie Gali Otwarcia rosło z każdą chwilą. Kiedy na scenie rozległy się pierwsze takty fanfar, symbolicznym gestem prezydent miasta, Paweł Gulewski, uniósł w górę charakterystyczną, pozłacaną figurę Złotego Anioła. Chwilę później przekazał ją Elżbiecie Starosteckiej, dodając wzruszające słowa: „To jest też symbol, jeden z symboli naszego miasta. Anioł już od tej pory czuwa nad panią Elżbietą.”
Ten moment stał się kwintesencją wieczoru, spuentowaniem przyznania Złotego Anioła - nagrody honorującej artystki, których wszechstronne działania przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii i które publiczność zapamiętała z wyjątkowych, różnorodnych ról filmowych i teatralnych. To wyraz uznania dla „wielkiej kobiety z polskiego filmu i prawdziwej kobiety z filmu”.
Sześćdziesiąt Lat w Służbie X Muzy
Filmografia Elżbiety Starosteckiej to podróż przez historię polskiego kina. Jej kreacje to role tak rozpoznawalne, iż wystarczy wspomnieć tytuły, by przywołać w pamięci ikoniczne sceny i emocje. Wśród nich należy wymienić te w „Piekle i niebie”, „Lalce”, „Rzeczpospolitej babskiej”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” i „Trędowatej”. Jak podkreślono podczas gali, były to „piękne kreacje, niezapomniane kreacje”.

Głos z Czerwonego Dywanu
W krótkiej rozmowie na ściance prasowej Elżbieta Starostecka przyznała, iż nagroda to „znak, iż lata pracy w kinie zostawiły ślad, który wciąż się wzmaga i wzmaga mimo upływu lat”. Wspomniała również o swoim sentymencie do Torunia: „Zieleń tu jest niezwykła, a miasto… piękne jak wtedy, gdy kręciłam tu serial kilka lat temu”. Jej słowa, pełne autentycznego wzruszenia, podkreślały głęboką więź artystki z miejscami, w których tworzyła.
Znaczenie Wyróżnienia
Przyznanie Złotego Anioła Elżbiecie Starosteckiej ma wielowymiarowe znaczenie:
Historyczny Most: Uhonorowanie aktorki łączy pokolenia widzów, od fanów „Trędowatej” po młodych kinomanów, którzy dopiero odkrywają jej bogaty dorobek.
Siła Kobiecej Perspektywy: W roku, gdy festiwal TOFIFEST akcentuje wolność i kobiecość, wyróżnienie Damy Polskiego Kina stanowi podkreślenie kluczowego wkładu artystek w rozwój kultury.
Promocja Torunia: Miasto Kopernika umacnia swoją pozycję jako centrum filmowych premier i nagród, przyciągając uwagę mediów i miłośników kina z całej Polski. Prezydent Gulewski wyraził podziękowania w imieniu „wszystkich mieszkańców grodu Kopernika za to, co wniosła do polskiego i światowego kina”.

Wieczór zwieńczyły poruszające słowa Elżbiety Starosteckiej, wypowiedziane ze sceny Jordanków: „Anioł już czuwa, a ja - mimo wzruszenia - chcę dalej opowiadać historie. Bo kino nie zna wieku.” Jej przesłanie, pełne pasji i determinacji, pozostawiło niezatarte wrażenie, przypominając, iż prawdziwa sztuka jest ponadczasowa.