Elektrownia Scheiblera przyciągała nas od dawna jak magnes. Mamy słabość do zwiedzania opuszczonych fabryk. Ten klimat nas fascynuje i do tego w takich miejscach można zrobić świetne fotki, dlatego zwiedzając Łódź, nie mogliśmy nie zobaczyć tego fascynującego zabytku. Tu czas się zatrzymał. Oglądamy przemysłowe wnętrza przeniesione prosto z roku 1910. Takie cuda możliwe są tylko w Łodzi.
Spis treści
- Elektrownia Scheiblera – w czym w tkwi wartość tego miejsca
- Historia elektrowni
- Miasto w mieście
- Dalsze losy elektrowni
- Inne interesujące miejsca w Łodzi opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Elektrownia Scheiblera – w czym w tkwi wartość tego miejsca
To najstarszy na terenie Królestwa Polskiego przykład żelbetowej budowli przemysłowej w konstrukcji ramowej. Do tego obiekt zachowany jest w bardzo dobrym stanie. W środku zachowało się oryginalne wyposażenie, a ozdoby i elementy wystroju wnętrza są charakterystyczne dla stylu secesji. Przyzwyczajeni do topornych i minimalistycznej budowli przemysłowych XX wieku ten stary zakład przemysłowy potrafi zadziwić dbałością o detale i ozdoby.
Historia elektrowni
Piękność, perełka łódzkiej secesji, prawdziwy unikat – zabytkowa Elektrownia Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych Karola W. Scheiblera. Łodzianie wolą słowo eklektyczny zamiast secesyjny i chyba mają rację. Oglądamy budynek przemysłowy, ale ta dbałość o szczegóły i łączenie różnych stylów jest doskonale widoczne. Budynek powstał w roku 1910, czyli po śmierci Karola Schreibera i jest kontynuacją jego myślenia o biznesie.
To najstarszy na terenie Królestwa Polskiego przykład żelbetowej budowli przemysłowej konstrukcji ramowej. Co interesujące system budowy elektrowni wymagał jednoczesnego montażu ścian zewnętrznych i maszyn wewnątrz. Elektrownia w późniejszych latach była unowocześniana, ale pracowała aż do roku 2003. Wewnątrz znajdziemy szokujące jak na zakład przemysłowy zdobienia: kafelki indygo, kute balustrady z ozdobnym ornamentem, czerwona wykładzina na ścianach, w oknach kolorowe witraże.
To się nazywa rozmach! Elektrownia i wyposażenie w dobrym stanie dotrwały do naszych czasów. Budynek cały czas jest remontowany, ale udało nam się to cudo zobaczyć i to na legalu! Czy takie zwiedzanie to jeszcze urbex? Kaski, kamizelki, wyjątkowe przeżycie. Budynek nie pozostało udostępniony do regularnego odwiedzania, ale co jakiś czas realizowane są różne imprezy kulturalne. Wtedy jest okazja, żeby zobaczyć elektrownię niedostępną na razie na co dzień.
Miasto w mieście
Łódzki przedsiębiorca Karol Scheibler miał smykałkę do interesów i to nie szczęście decydowało o jego sukcesie. Sukcesywnie rozbudowywał swoje zakłady. Zaczynał od zakładu przy Wodnym Rynku, gdzie mieściła się centrala firmy i stały tam: tkalnie, bielnik, kotłownia, magazyny. Na początku lat 70. XIX wieku fabrykant kupił tereny na Księżym Młynie. Powstaje największa w Łodzi przędzalnia. Buduje również domy mieszkalne dla robotników. Wszystko z charakterystycznej czerwonej cegły. Stworzył miasto w mieście. Wybudował swoją szkołę (dla dzieci robotników nauka była bezpłatna), sklepy, remizę strażacką, szpital. Jego imperium stawało się samodzielne i niezależne od struktury miasta. Budowa swojej elektrowni była ukoronowaniem tej koncepcji.
Dalsze losy elektrowni
Oczywiście w XX wieku elektrownia przeszła liczne modernizacje w celu podniesienia wydajności zakładu. Te zmiany mocno wpłynęły na wygląd bryły elektrowni. Wzdłuż całej elewacji południowej kotłowni dobudowano wąski, trzykondygnacyjny budynek o konstrukcji żelbetowej mieszczący podajniki węgla do kotłów. Dodatkowo do północnej ściany dostawiono budynek mieszczący urządzenia do rozdzielania pary. Od wschodu pojawił się wysoki budynek dla urządzeń zmiękczających wodę. W latach 60. XX wieku w głównym budynku elektrowni, w ścianie północnej powstało dodatkowe wejście prowadzące do pomieszczenia z kondensatorami. Zamurowano pierwotne wejście prowadzące do kotłowni. Te liczne modernizacje wpłynęły na wygląd zewnętrzny zakładu, natomiast zmiany we wnętrzu były bardzo minimalne. Zwiedzając wnętrze elektrowni, widzieliśmy to na każdym kroku. Podziwialiśmy wnętrza pamiętające doskonale XIX wiek.
Inne interesujące miejsca w Łodzi opisane przez nas
- Cmentarz Żydowski w Łodzi – zwiedzanie i historia
- Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
- Spacer po Łodzi śladami króla bawełny
- OFF Piotrkowska, czyli trochę sztuki w wielkim mieście
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.