Elektroodpady są szkodliwe. Ich pozbycie się to nie problem!

strefamiast.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Elektrośmieci zawierają wiele metali, które nadają się do odzysku, a niektóre z nich, jak np. rtęć, kadm, ołów są rakotwórcze, niszczą nerki, mózg i są bardzo groźne, gdy dostaną się do gleby lub wody


Każdy mieszkaniec Polski produkuje średnio ponad 11 kg elektrośmieci rocznie. Wiesz, jak pozbyć się takich odpadów elektrycznych? Istnieje co najmniej sześć sposobów.

Po pierwsze, można odwiedzić PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Oba wrocławskie punkty prowadzone są przez Ekosystem (przy ul. Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51) i przyjmują elektroodpady bez względu na ich gabaryty.

Można też sprawdzić rozkład jazdy SZOPa, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe. Zostawiamy w nim mniejsze elektroodpady (suszarki do włosów, żelazka, radia itp.). Auto regularnie zatrzymuje się na wrocławskich osiedlach, harmonogram przejazdów znajdziecie tutaj: https://bit.ly/4hK78N5.

We Wrocławiu działa też wiele firm, które same zbierają tego typu przedmioty. zwykle odbierają duże AGD. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takie hasła jak np. Elektrośmieciarka, Elektrozbiórka, Elektryczne Śmieci.

Stary sprzęt RTV i AGD można także oddać w sklepie, w którym dokonujemy zakupu nowego urządzenia. Natomiast stary telefon komórkowy można przekazać na rzecz Fundacji DODO, ratującej zwierzęta w Afryce. Zbiórka prowadzona jest w Punkcie Obsługi Klienta (nie ma konieczności wchodzenia do ZOO).

To nie wszystkie możliwości. Tzw. małe AGD można wyrzucić do specjalnego czerwonego pojemnika. We Wrocławiu jest ich 45, a mapkę znajdziesz tutaj: https://elektrycznesmieci.pl/mapa-pojemnikow/.

Elektrośmieci zawierają wiele metali, które nadają się do odzysku, a niektóre z nich, jak np. rtęć, kadm, ołów są rakotwórcze, niszczą nerki, mózg i są bardzo groźne, gdy dostaną się do gleby lub wody. Pamiętajmy o tym!

Idź do oryginalnego materiału