Co się stanie, gdy oszczędny minimalizm zostanie uzupełniony akcentami w stylu loftowym, glamour oraz współczesną sztuką? Taką mieszankę zaproponował inwestorom architekt Dariusz Grabowski z DAGAR STUDIO. Nieoczywiste zestawienia zaowocowały oryginalną aranżacją w nowoczesnym stylu. Eklektyczne wnętrza połowy „bliźniaka” na Wilanowie sfotografował Karol Pałka – autor nagradzanego filmu dokumentalnego „Bukolika”.
Eklektyczne wnętrza „bliźniaka” na Wilanowie – bogactwo faktur
Zlokalizowany na Wilanowie bliźniak został wybudowany od podstaw przez dwie pary przyjaciół. Jedna z nich zaprosiła do współpracy nad aranżacją wnętrz Dariusza Grabowskiego. Inwestorzy wyszli od pomysłu na minimalistyczne wnętrze ocieplone orzechowym drewnem. Architekt zaproponował uzupełnienie palety faktur o gresy od marki Tubądzin oraz płyty z betonu architektonicznego od Dekobeton. W ten sposób w aranżacji pojawiły się loftowe akcenty. Eklektyczną mieszankę uzupełniły także wzorzyste tapety – w tym czarna z barokizującym motywem, która wprowadziła do gabinetu nutę stylu glamour.
Oryginalny charakter aranżacji jest odczuwalny już po przekroczeniu progu domu. W holu z wiatrołapem dominuje zestawienie kasetonowych, fornirowanych paneli z orzecha amerykańskiego z czarnym połyskiem i betonem, podkreślone dodatkowo światłem wpadającym z dachowego świetlika. Beton ma swoją kontynuację w postaci szarego kominka, któremu towarzyszą narożnik i pufy marki Olta wraz ze stolikiem Cattelan Italia. Kolejną fakturą w strefie wypoczynkowej są szklane, czarne fronty regału telewizyjnego. Całość dopełniają detale takie jak spektakularny plafon „Mercury” marki Artemide i wybrane przez właścicieli obrazy.
Funkcjonalny projekt otwartej strefy dziennej – nieoczywisty sposób organizacji przestrzeni
Tym, co wyróżnia eklektyczne wnętrza na Wilanowie, jest projekt funkcjonalny. Otwarta strefa dzienna na parterze została zorganizowana wokół czarnego kubika, w którym mieści się toaleta, niewielka spiżarnia oraz – od strony holu – pojemna szafa z lustrzanymi frontami i wnęką ozdobioną naturalnym mchem. W zamyśle najbardziej spektakularną częścią kubika ma być akwarium wbudowane w zieloną ścianę strefie jadalnianej. Marzenie inwestorów wciąż jest jednak w trakcie realizacji. Na razie docelowy zbiornik jest zastąpiony symboliczną mniejszą wersją.
Otwarta na obie kondygnacje jadalnia z dużym oknem balkonowym pełni rolę serca domu. W efektownej przestrzeni, tuż przy lekkich, ażurowych schodach, stanął designerski stół wraz z krzesłami od BoConcept. Obok mieści się pojemna i funkcjonalna kuchnia z orzechowo-czarną wyspą. Nieoczywistym rozwiązaniem jest okap wyspowy i telewizor umieszczony w zabudowie nad chłodziarko-zamrażarką. Podział otwartej przestrzeni dziennej na poszczególne strefy został zaznaczony poprzez obniżone sufity, w których kryją się głośniki oraz oprawa oświetleniowa.
Czerń i grafit w roli głównej – jak uniknąć wrażenia przytłoczenia?
Eklektyczne wnętrza połowy „bliźniaka” na Wilanowie zawdzięczają swój charakter odwadze inwestorów. W strefie prywatnej, na czele z sypialnią, królują nietypowe ciemne kolory. Mimo to wnętrza nie przytłaczają, a wręcz tworzą elegancki i ciepły klimat. Wszystko za sprawą użytych faktur. W sypialni główną rolę odgrywają grafitowe panele tapicerowane tkaniną welurową zestawione z fornirem i połyskującą czernią. Przytulnym akcentem są także zasłony, jasnoszara wykładzina i miedziane lampy. Pierwotnie fragment ściany miał być pokryty żywym mchem stabilizowanym, ostatecznie jednak zastąpiła go fototapeta.
Zielony motyw – w formie „paprociowej” fototapety – powraca również w łazience połączonej z sauną rzymską, a czerń i grafit mają swoją kontynuację w gabinecie, pełniącym funkcję miejsca do pracy zdalnej. W pomieszczeniu, oprócz wspomnianej już wzorzystej tapety w stylu glamour, uwagę zwraca regał z ciemnymi szklanymi frontami. W jego wnętrzu kryje się rodzinna biblioteka. Przeciwległą ścianę wyróżnia za to galeria prywatnych zdjęć. Eklektyczne wnętrza „bliźniaka” na Wilanowie zaskakują odwagą w łączeniu nietuzinkowych faktur z równie mocnymi kolorami. Tak oryginalny efekt nie byłby możliwy, gdyby nie otwartość inwestorów.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).
Projekt: Dagar Studio | dagarstudio.pl
Zdjęcia: Karol Pałka | karolpalka.com