Efekt niebieskiej kropki psuje przyjaźnie i niszczy związki. Warto zadać sobie jedno pytanie

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Bricolage / Shutterstock


Nie zawsze to, co nam się wydaje, jest prawdą. Na nasze postrzeganie rzeczywistości mogą mieć wpływ osobiste doświadczenia i schematy, które wynieśliśmy z domu rodzinnego. Czasem z powodu nadinterpretacji zachowań naszych bliskich rodzą się konflikty i niedomówienia. Efekt niebieskiej kropki to mechanizm, który potrafi zniszczyć choćby wieloletnią przyjaźń czy udany związek.
O efekcie niebieskiej kropki mówimy w kontekście postrzegania swoich relacji z innymi. jeżeli zdarza ci się nadinterpretować zachowania osób ze swojego otoczenia lub przypisywać znaczenie danym spojrzeniom, komentarzom lub gestom, pamiętaj, iż czasem nasz umysł jest zaprogramowany na dostrzeganie czegoś konkretnego – choćby tak drobnego jak niebieska kropka - choć w rzeczywistości tego nie ma. Jak efekt niebieskiej kropki może wpływać na relacje i jak ustrzec się przed ich zniszczeniem?


REKLAMA


Zobacz wideo ADHD u dorosłych. Psycholożka wymienia konkretne objawy: Wysyłanie maili bez załącznika, codzienne poszukiwania samochodu na parkingu


Masz poczucie, iż jesteś w centrum uwagi
Efekt niebieskiej kropki może powodować poczucie, iż jesteś w centrum uwagi. Często przeceniamy to, ile uwagi poświęcają nam inni. Wydaje nam się, iż nasze działania, wygląd czy słowa są oceniane, a to generuje nieporozumienia. Prawda jest taka, iż większość osób woli skupić się na sobie niż myśleć o nas. jeżeli w twojej głowie pojawia się zbyt wiele myśli skoncentrowanych wokół tego, co inni myślą na twój temat, warto o tym pamiętać. Dodatkowo możesz zadać sobie pytanie: Czy to dzieje się naprawdę, czy tylko moje wyobrażenie?.
Bujasz w obłokach, zamiast żyć w danej chwili
Tak bardzo pochłania cię analizowanie sytuacji i szukanie ukrytych znaczeń, iż ciągle bujasz w obłokach. Z tego powodu odsuwasz się od prawdziwych relacji, pojawiają się problemy z komunikacją, a bliscy mogą zarzucać ci brak zaangażowania. Zamiast zamykać się w swojej głowie praktykuj uważność i obecność. gwałtownie zauważysz, iż poprawi się jakość twojego życia.


Pochopnie osądzasz sytuację
Ponadto efekt niebieskiej kropki ma miejsce wtedy, gdy na podstawie niewielkiej ilości informacji, wyciągasz pochopne wnioski. Nie starasz się zrozumieć drugiej osoby, zamiast tego dopowiadasz sobie teorie do jej zachowań. Zanim zaczniesz zakładać, iż ktoś milczy, bo jest na ciebie obrażony, podejdź i zapytaj, co jest powodem takiego zachowania. Ciekawość to podstawa zrozumienia i budowania bliskości.
Przypisujesz innym intencje, które wynikają z twoich obaw
Badanie "Journal of Social and Personal Relationships" pokazało, iż osoby, które odczuwały pociąg do kogoś spoza swojego związku, często zakładały, iż ich partner czuje to samo. choćby jeżeli w rzeczywistości tak nie było. najważniejsze w takich przypadkach jest oddzielenie faktów od domysłów.
Idź do oryginalnego materiału