École de Paris, Polsko-Żydowskie dziedzictwo sztuki w Akademii Lubrańskiego

codziennypoznan.pl 1 rok temu

École de Paris, czyli Szkoła Paryska, opowiada historię twórczej obecności emigrantów, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z ziem Polski rozbiorowej i Rosji do Paryża. Tam, na Montparnassie i Montmartrze, ich życie artystyczne przeplatało się z działalnością takich legend jak Guillaume Apollinaire, Marc Chagall, Amedeo Modigliani i Chaim Soutine.

Wśród prezentowanych prac znajdują się dzieła Leopolda Gottlieba, Mojżesza Kislinga, Zygmunta Menkesa, Meli Muter, Alicji Halickiej, Henryka Haydena czy Eugeniusza Zaka. Nie brakuje również mniej znanych, ale równie wpływowych twórców jak Jerzy Ascher, Henryk Epstein, Nathan Grunsweigh, Roman Kramsztyk, Zygmunt Landau, Louis Marcoussis (Ludwik Markus), Simon Mondzain (Szamaj Mondszajn), Joseph Pressmane, Joachim Weingart.

Charakterystyczną cechą prac artystów związanych z École de Paris jest ich przeważnie figuratywny charakter, z rzadkimi wyjątkami zbliżającymi się do abstrakcji. Tematy ich dzieł często oscylują wokół martwych natur, pejzaży, scen wielopostaciowych i portretów, odzwierciedlając różnorodność doświadczeń i perspektyw “paryżan z wyboru”.

To wydarzenie w Akademii Lubrańskiego jest nie tylko prezentacją sztuki, ale również okazją do głębszego zrozumienia wpływu polsko-żydowskich artystów na międzynarodową scenę artystyczną. Przez swoje prace, ci artyści budowali mosty między kulturami i epokami, tworząc unikalny i trwały wkład w światową historię sztuki.

Wystawa “Polish-Jewish Artists” jest otwarta dla publiczności do 12 kwietnia 2024 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych Akademii Lubrańskiego: www.akademialubranskiego.pl oraz www.coexist.pl.

Data: 16 stycznia – 12 kwietnia 2024

Kurator: Artur Tanikowski

Aranżacja Wystawy: Raman Tratsiuk

Idź do oryginalnego materiału