Zakaz fotografowania ważnych obiektów wojskowych i strategicznych. Na liście objętej zakazem jest około 25 tysięcy lokalizacji. Nowe przepisy wchodzą w życie dziś (17.04) na mocy rozporządzenia MON do ustawy o obronie ojczyzny. Zakazem zostają objęte jednostki wojskowe oraz budynki i obiekty infrastruktury krytycznej, jak na przykład gazoporty. Obiekty objęte zakazem będą odpowiednio oznakowane specjalnymi tablicami z napisami w kilku językach.
Za złamanie zakazu grozi grzywna od 5 do 20 tysięcy złotych lub areszt do od 5 do 30 dni. Sąd będzie mógł też orzec konfiskatę urządzenia, którym zrobiono zdjęcia.
Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez resort obrony, zakaz fotografowania dotyczy takich miejsc, jak obiekty, w których odbywa się produkcja, remont i magazynowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego lub środków bojowych. Na liście są też magazyny z rezerwami strategicznymi, mosty, wiadukty i tunele w ciągu dróg ważnych dla obronności oraz porty morskie, infrastruktura łączności czy obiekty pocztowe oraz telekomunikacyjne. Zakaz fotografowania wprowadza się też w takich miejscach, jak Narodowy Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego. W rozporządzeniu opisano też wyjątki. Zdjęcia obiektom objętym zakazem będą mogli wykonywać profesjonalni fotoreporterzy, jeżeli wcześniej uzyskają na to zgodę odpowiednich organów.
Informacyjna Agencja Radiowa / opr. PaW
Fot. pixabay.com