Dzikowiec Wielki to szczyt o wysokości 836 m n.p.m., położony w Górach Kamiennych, niedaleko Boguszowa-Gorców. Na jego wierzchołku znajduje się nowoczesna, 38,5-metrowa wieża widokowa, oferująca spektakularne widoki na Sudety. Co ciekawe, zaledwie 500 metrów dalej stoi druga wieża widokowa, z której również można podziwiać malowniczą panoramę regionu. Dodatkowo na zboczach Dzikowca funkcjonuje stok narciarski oraz trasy rowerowe typu downhill, co czyni to miejsce atrakcyjnym przez cały rok.

Dzikowiec Wielki wyróżnia się charakterystycznym, kopulastym kształtem, co zawdzięcza swojemu wulkanicznemu pochodzeniu. Jego stoki są strome, a podejście wymaga wysiłku, niezależnie od wybranej trasy. Na szczyt można dotrzeć pieszo lub skorzystać z kolejki linowej, której górna stacja znajduje się zaledwie 500 metrów od wierzchołka, tuż obok starszej, drewnianej wieży widokowej.

Dzikowiec Wielki – szlaki. Która trasa jest najkrótsza?
Na Dzikowiec Wielki można wybrać się kilkoma trasami. Najkrótsza, a zarazem najbardziej popularna ma swój początek przy dolnej stacji kolejki linowej. Jest ona oznaczona czerwonymi znakami ścieżki spacerowej. Do przejścia jest ok. 2,5 kilometra. Trasa nie jest trudna, ale w niektórych momentach dość stroma. Od dolnej stacji wyciągu narciarskiego do szczytu Dzikowca Wielkiego z wieżą widokową musimy pokonać blisko 250 metrów przewyższenia!

Inną opcją wędrówki jest podążanie spod dolnej stacji kolejki linowej lub z przystanku kolejowego “Boguszów-Gorce Dzikowiec” czerwoną ścieżką spacerową w przeciwnym kierunku, a następnie wejście niebieskim szlakiem na szczyt. Wariant ten jest nieco dłuższy (ok. 3 kilometrów) i bardziej stromy (zwłaszcza na końcowym fragmencie).

My polecamy natomiast wycieczkę na Dzikowiec Wielki w połączeniu z wędrówką na sąsiednią, wyższą – Lesistą Wielką (851 m n.p.m.). W pobliżu jej szczytu znajduje się unikatowa atrakcja przyrodnicza – szczeliny wiatrowe. Połączoną wycieczkę na Lesistą Wielką oraz Dzikowiec można rozpocząć w Unisławiu Śląskim. Opis takiej trasy znajdziecie we wpisie: Lesista Wielka i szczeliny wiatrowe.

Kolej krzesełkowa na Dzikowiec Wielki
Najłatwiejszą opcją dotarcia na Dzikowiec Wielki jest możliwość skorzystania z kolejki linowej. Jej dolna stacja znajduje się niedaleko przystanku kolejowego Boguszów-Gorce Dzikowiec. Kolej jest całoroczna, a w zimie służy dodatkowo narciarzom. Godziny otwarcia kolejki krzesełkowej oraz jej cennik można sprawdzić TUTAJ.
Wzdłuż kolejki krzesełkowej na Dzikowiec Wielki wytyczono stok narciarski. Obsługiwany jest on przez wspomnianą kolejkę oraz przez wyciąg orczykowy, którego zasięg obejmuje mniej więcej połowę stoku. Dla dzieci oraz uczących się jazdy na nartach jest także dostępna taśma.

Dzikowiec Wielki – dojazd i parking
Jeśli wybieramy najkrótsze trasy na Dzikowiec Wielki lub chcemy skorzystać z kolejki, najlepiej zaparkować przy dolnej stacji wyciągu. Do dyspozycji są dwa bezpłatne parkingi – jeden na kilkanaście samochodów tuż pod wyciągiem, a drugi, większy, oddalony o około 200 metrów. Pod dolną stację kolejki krzesełkowej można także dostać się autobusem komunikacji miejskiej z Wałbrzycha.
Dodatkowy duży parking znajduje się w pobliżu przystanku kolejowego „Boguszów-Gorce Dzikowiec”. W przypadku wyboru trasy z Unisławia Śląskiego auto można zostawić na parkingu przy dawnym kamieniołomie, skąd prowadzi żółty szlak na Lesistą Wielką.
Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim – unikatowy obiekt w Sudetach!
Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim została oddana do użytku w lutym 2025 roku. To obiekt, jakiego jeszcze w Sudetach nie stworzono. Ma 38,5 metra wysokości, a taras widokowy ulokowano 32,5 metra nad ziemią. Jej kształt to odwrócony stożek, a na samą górę podąża się spiralnym podestem wokół niej. Co ważne, mniej więcej od połowy, wieża wystaje ponad korony drzew. Dzięki temu panorama jaka rozpościera się z wieży jest 360-stopniowa. I to na długo przed tym, kiedy dotrze się na taras widokowy ulokowany na samej górze! Uwaga! Wieża buja się, zwłaszcza gdy podwiewa silniejszy wiatr. Z wejściem na samą górę mogą mieć problemy osoby z lękiem wysokości.



Eliminacja schodów z konstrukcji wieży widokowej na Dzikowcu Wielkim sprawia, iż jest ona dostępna dla wózków – zarówno dziecięcych jak i inwalidzkich. Problemem jest jednak to, iż dostanie się na szczyt Dzikowca z wózkiem może być ekstremalnie problematyczne. Bardzo strome zbocza skutecznie uniemożliwiają ten sposób wędrówki.


Co widać z wieży widokowej na Dzikowcu?
Gdy już dotrzemy na taras widokowy na wieży na Dzikowcu Wielkim warto chwilę czasu spędzić na podziwianiu panorama. A jest ona bardzo rozległa. Widoczna jest cała kotlina Wałbrzyska wraz z otaczającymi ją szczytami. Warto tu wymienić, m.in. sąsiedni Chełmiec, czy chowający się nieco za nim Trójgarb. Pod Chełmcem zobaczymy Boguszów-Gorce z najwyżej położonym rynkiem w Polsce, a bardziej na północny-wschód zabudowania Wałbrzycha. Na wschód od Wałbrzycha warte uwagi są Wołowiec, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, czyli Borowa, a także nieco w oddali – Wielka Sowa. W bliskim sąsiedztwie Dzikowca można również dostrzec wzniesienia Gór Kamiennych. W tym – Stożek Wielki, Suchawę, Kostrzynę, Włostową, a także leżącą najbliżej – Lesistą Wielką.



Na południu sprawne oko dostrzeże natomiast Broumowskie Ściany, Ostasz, czy wzniesienia Skalnego Miasta Adrspach. Na zachodzie natomiast królują Karkonosze ze Śnieżką w roli głównej. Zobaczyć można również Rudawy Janowickie ze Skalnikiem czy Wielką Kopą. Widoki z wieży na Dzikowcu Wielkim są naprawdę bardzo rozległe. Mogą one zatrzymać na wieży na długie minuty. Oby tylko pogoda pozwoliła je podziwiać!

Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim i kontrowersje z nią związane
Budowa wieży widokowej na Dzikowcu Wielkim wiąże się z wieloma kontrowersjami. Największy problem leży w tym, iż w odległości ok. 500 metrów na wschód stoi inna wieża widokowa. Po co zatem tak blisko budować kolejny twór? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Pomysłodawcy budowy nowej wieży widokowej na Dzikowcu wskazują, iż jej celem jest nie tylko propagowanie turystyki. Wieża pełni również rolę nadajnika telekomunikacyjnego oraz przede wszystkim jest stanowiskiem monitorowania przeciwpożarowego lasów.


Kolejna kontrowersja jest związana z tym, iż konstrukcja na Dzikowcu Wielkim jest już 7. wieżą widokową znajdującą się w okolicach Wałbrzycha. Inne znajdują się na Chełmcu, Trójgarbie, Wzgórzu Gedymina, w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu, Borowej, pod Dzikowcem Wielkim i właśnie ta nowa – na szczycie Dzikowca Wielkiego. Oprócz tego są 3 platformy widokowe – pod Dłużyną, na Jałowcu, oraz na Gomólniku Małym. Czy tego nie jest tu za dużo?


Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!