Dwukrotny wpis na listę UNESCO, a turyści wciąż go nie znają. Ukryty skarb przy polskiej granicy

gazeta.pl 4 godzin temu
Kiedy najlepiej zwiedzać Geopark Łuk Mużakowa? To perełka województwa lubuskiego znana po obu stronach granicy. Co roku przyciąga coraz większą rzeszę turystów pragnących odkryć jego uroki.
Park Mużakowski zlokalizowany jest na granicy Polski (województwo lubuskie) i Niemiec. W 2011 roku Łuk Mużakowa uzyskał certyfikat Geoparku Europejskiego. Z kolei w 2015 roku znalazł się na Liście Światowych Geoparków UNESCO, jako jedyny w Polsce. Jest to jeden z najcenniejszych i najrozleglejszych przykładów, parku krajobrazowego w stylu angielskim. Zgodnie z definicją podaną na stronie unesco.de, geoparkiem określa się:


REKLAMA


To regiony ze znaczącymi skamieniałościami, jaskiniami, kopalniami i formacjami skalnymi. [...] Jako regiony wzorcowe zrównoważonego rozwoju, geoparki przyczyniają się do wypracowania realnych, przyszłych rozwiązań dla krajobrazu regionu i stawiają czoła globalnym wyzwaniom społecznym, takim jak ograniczone zasoby naturalne (zwłaszcza geologiczne) i zmiana klimatu.


Zobacz wideo Ile powinniśmy mieć wolnego? [SONDA]


Światowy Geopark UNESCO. Kiedy najlepiej zwiedzać Geopark Łuk Mużakowa?
Aby dostać się na teren Geoparku Łuk Mużakowa, najlepiej kierować się trasą krajową nr 12 z Żar. Z Wrocławia dojedziemy tam wokoło 2 godzin, z kolei Z Zielonej Góry trasa zajmuje niecałe 1,5 godziny drogi. Będzie idealnym celem podróży na spacer z dziećmi, znajomymi lub też z psem. Park Mużakowski w Łęknicy można zwiedzać na wiele sposobów np. pieszo, rowerem, konno, a także dla miłośników przygód czeka spływ kajakiem po Nysie Łużyckiej.


Można się do niego wybrać o każdej porze roku, jednak na początku maja będzie zachwycał kwitnącymi, kolorowymi kwiatami. Wstęp do parku jest bezpłatny, z opłatami trzeba się jedynie liczyć w przypadku parkingu, który znajdziemy zarówno po jednej jak i drugiej stronie.
Park MużakowskiOtwórz galerię
Co można zwiedzać w Parku Mużakowskim? Pomysł na ciekawą wycieczkę
Po polskiej stronie Parku Mużakowskiego znajduje się wyjątkowe w swoim rodzaju i obejmujące ponad 100 zbiorników pojezierze antropogeniczne. Niegdyś znajdowała się tam kopalnia Babina, za której sprawą tamtejsze "jeziorka" zachwycają różnorodnością barw. Aby odkryć urok geoparku, najlepiej jest wybrać geoturystyczną trasę "Dawna kopalnia Babina".


Przemierzając ją, można dowiedzieć się więcej o powstaniu malowniczego krajobrazu polodowcowego, barwieniu jezior przez minerały, podziwiać wzgórza morenowe i dolinę Nysy Łużyckiej. Na zwiedzających czeka również Mamut Zuzia, który stanowi pamiątkę po znalezionym, zachowanym niemal w całości szkielecie mamuta i symbol "epoki lodowej".


Czy słyszałeś/aś o Geoparku Łuk Mużakowa? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału