Ozdobne, subtelne doświetle czy jednolita powierzchnia skrzydła bez żadnych ozdobników? Szyba otwierająca wnętrza na świat, a może solidna bariera dająca wrażenie zapory nie do sforsowania? Wejście do domu może przybrać różne postacie, ale w nowoczesnych domach coraz częściej pojawiają się drzwi zewnętrzne przeszklone. Niezwykle designerskie, bardzo stylowe, świetnie wpisują się w idee współczesnego budownictwa, ale czy zapewnią bezpieczeństwo porównywalne do tego, z którymi utożsamia się pełne modele?
Drzwi wejściowe przeszklone a bezpieczeństwo
Choć szyba często kojarzy się z delikatnością, to jej wzmocnionym wersjom daleko do kruchości. Szkło hartowane jest produktem o znacznie większej niezawodności w porównaniu do tradycyjnego surowca. Dzięki swojej strukturze i sposobie obróbki jest cztery do pięciu razy bardziej odporne na uderzenia, a to sprawia, iż drzwi wejściowe przeszklone, wbrew wizualnym pozorom, są naprawdę trudne do sforsowania.
Szkło hartowane charakteryzuje się również dużą odpornością na skrajne temperatury i ich nagłe zmiany, co jest istotne zwłaszcza w klimatach z dużymi amplitudami termicznymi. Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem radzą sobie w obliczu trudnych warunków atmosferycznych – w tym z ulewnym deszczem czy gradem.
Jedną z najważniejszych cech szkła hartowanego jest sposób, w jaki się rozpada się przy ewentualnym rozbiciu, a nie jest to wcale takie proste! Zamiast ostrych, niebezpiecznych kawałków, pęka na małe, stępione fragmenty, które znacząco zmniejszają ryzyko poważnych obrażeń. Jest to szczególnie ważne w domach, w których mieszkają małe dzieci.
– Liczne estetyczne zalety drzwi wejściowych z przeszkleniem idą w parze z dodatkowymi systemami bezpieczeństwa, które stoją na straży spokojnego snu domowników – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus. – Nasze szklane drzwi są wyposażone w zasuwnicę z wielopunktowym ryglowaniem zarówno na dole, jak i w górnej części skrzydła, co skutecznie chroni przed włamaniem. W standardzie mają też blokadę antywyważeniową, a dla jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa można je doposażyć w atestowaną wkładkę patentową i samozamykacz– dodaje ekspert.
Czy drzwi zewnętrzne przeszklone oferują prywatność?
Takie skrzydła wyglądają nowocześnie i niezwykle subtelnie. Świetnie wpisują się w ideę współczesnego, minimalistycznego budownictwa, umożliwiając lepsze doświetlenie wnętrza przy jednoczesnej dbałości o prywatność. W nowoczesnych drzwiach wejściowych przeszklonych stosuje się tzw. lustro weneckie, czyli szybę, która z jednej strony wygląda jak zwyczajne lustro, całkowicie odbija promienie świetlne i w pełni ukrywa to, co powinno pozostać w czterech ścianach. Od wewnątrz natomiast można przez nią obserwować przestrzeń przed domem i sprawdzić, kto puka do drzwi bez konieczności korzystania z wizjera.
Rosnącą popularnością cieszą się też drzwi wejściowe z przeszkleniem z aktywnego szkła PRIVA-LITE, które zmieniają swoją przezierność pod wpływem działania prądu. W laminowanym szkle znajduje się folia z ciekłymi kryształami ulegającymi uporządkowaniu pod wpływem pola elektrycznego, co sprawia, iż szkło staje się przezierne. Kiedy dopływ prądu jest odcięty, tafla znowu jest matowa i zapewnia pełną prywatność. Transparentność szyby może być sterowana przy pomocy specjalnego przycisku – wystarczy jeden ruch palca, żeby zarządzać sposobem działania tego inteligentnego szkła.
Klasyczne czy finezyjne? Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia
Zróżnicowanie dostępnych kolorów i wykończeń sprawia, iż dostosowanie drzwi zewnętrznych przeszklonych do wymagającego projektu i równie wymagających gustów inwestorów staje się naprawdę proste. Doświetla mogą być refleksyjne, barwione w masie, z satynowym wykończeniem lub poddawane procesowi piaskowania i ze zwracającymi uwagę przezroczystymi elementami o oryginalnym charakterze. Duży wybór – począwszy od klasycznych modeli, po futurystyczne drzwi zewnętrzne z przeszkleniem ozdobione zgeometryzowanymi aplikacjami daje ogromne możliwości aranżacyjne i zapewnia kompozycyjny efekt WOW już od progu.
Czy drzwi wejściowe z przeszkleniem mogą być ciepłe?
W powszechnej świadomości szkło jawi się jako materiał zimny i łatwo przepuszczający energię cieplną, ale nic bardziej mylnego. Nowoczesne drzwi zewnętrzne z przeszkleniem stanowią dla chłodu równie dobrą barierę co pełny model.
– Skrzydła wzbogacone o doświetla mogą być nie tylko efektowne, ale też energooszczędne. Przykładem są drzwi zewnętrzne przeszklone Aluglass cechujące się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Współczynnik przenikalności cieplnej tego trzyszybowego modelu wynosi zaledwie 1,0 W/m²K – wyjaśnia Mariusz Kudas.
Gdzie sprawdzą się drzwi zewnętrzne przeszklone?
Drzwi ze szkła będą idealnym wyborem do nowoczesnego domu z widokiem na piękny ogród, ale sprawdzą się też w budynkach z małym holem wymagającym dodatkowego doświetlenia. Będą perfekcyjnie wzbogacać stylistykę futurystycznej bryły, ale też tradycyjnego projektu ze skomplikowanym kopertowym dachem i ozdobnymi wykuszami.
– Zwykle wybór pada na model jednoskrzydłowy, ale w przypadku domów z szerszymi wejściami dwuskrzydłowe drzwi wejściowe z przeszkleniem będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę – rekomenduje Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.
Drzwi zewnętrznych z przeszkleniem nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie – mogą się one stać prawdziwą wizytówką i tą przysłowiową „kropką nad i”, która doda domostwu designerskiego sznytu.