Drink podczas lotu samolotem? Naukowcy ostrzegają. Lepiej zrezygnuj, to może źle się skończyć

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: ThamKC / Shutterstock


Wielu pasażerów chętnie sięga po napoje wyskokowe podczas podróży samolotem. Chcą się w ten sposób się rozluźnić, zminimalizować stres i poprawić sobie humor, ale nieświadomie bardzo sobie szkodzą. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Samoloty poruszają się na wysokości około 10-14 kilometrów nad poziomem morza, co wiąże się z obniżonym ciśnieniem powietrza wewnątrz maszyny. Takie warunki prowadzą z kolei do obniżenia ilości tlenu we krwi u pasażerów i załogi. To w połączeniu z alkoholem może powodować poważne problemy zdrowotne, a w najgorszym razie choćby śmierć.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. "Lećcie samolotem, który..."


Pijecie alkohol w samolocie? Eksperci odradzają ten pomysł
Grupa naukowców udowodniła jakiś czas temu, iż picie napojów wyskokowych podczas podróży samolotem może mieć bardzo zły wpływ na organizm. Wszystko przez fakt, iż alkohol obniża saturację, czyli procent tlenu zawartego we krwi, a jednocześnie przyspiesza tętno. To w połączeniu z niskim ciśnieniem może prowadzić do poważnych problemów z układem sercowo-naczyniowym, a choćby płucami. W najgorszym przypadku może dojść do zatrzymania akcji serca.
Alkohol w samolocie - zdjęcia ilustracyjneOtwórz galerię
Jak wynika ze statystyk opublikowanych w czasopiśmie "Thorax", zatrzymanie akcji serca stanowi niemal 60 proc. wszystkich interwencji medycznych, jakie mają miejsce na pokładach samolotów. Dlatego też naukowcy apelują, aby dla bezpieczeństwa zrezygnować z picia alkoholu w trakcie podróży.


Alkohol w samolocie to bardzo zły pomysł. Zwłaszcza w połączeniu z drzemką
Badacze udowodnili, iż u osób pijących alkohol podczas lotu samolotem poziom tlenu we krwi wynosi średnio około 85,32 procent (norma kliniczna to 90 proc.), a tętno wzrasta do 87,73 uderzeń na minutę. W przypadku niepijących saturacja wynosiła około 88,07 proc., a tętno 72,90 uderzeń na minutę. Wartości te wydają się podobne, ale jeżeli dołożymy do tego problemy z sercem, krążeniem bądź płucami, to może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Szczególnie kiedy pasażer postanowi się zdrzemnąć.


Sen po wypiciu alkoholu jest nie tylko niskiej jakości, ale także może zaszkodzić sercu. Wynika to z niedotlenienia hipobarycznego, które jest spowodowane znajdowaniem się na dużej wysokości, gdzie naturalnie jest mniej tlenu. W takich warunkach poziom saturacji zaczyna spadać. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału