Drewno certyfikowane w budownictwie – architektura przyszłości?

plndesign.pl 11 miesięcy temu

Metal był materiałem XIX wieku, beton – XX wieku, a drewno będzie materiałem XXI wieku – tak przewiduje Alex de Rijke, uznany brytyjski architekt. Współczesne budownictwo stoi przed ogromnym wyzwaniem wprowadzenia zmian, które zmniejszą negatywny wpływ tej branży na środowisko. Jednym ze sposobów przeciwdziałania postępującym zmianom klimatycznym, jest zastąpienie stali i betonu odnawialnym surowcem, jakim jest drewno certyfikowane. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Forest Stewardship Council® takie rozwiązanie popiera 76% Polek i Polaków!

Elementy odpowiedzialnego budownictwa – na co zwracają uwagę Polki i Polacy?

Obecnie w ciągu jednego tygodnia na świecie powstaje tyle nowych budynków, ile już teraz znajduje się w jednej z europejskich stolic – Paryżu. W jaki sposób możemy zadbać o to, by proces ten był bardziej zrównoważony? Badanie omnibusowe przeprowadzone w listopadzie 2023 roku przez SW Research na zlecenie Forest Stewardship Council (FSC) – międzynarodowej organizacji not-for-profit, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej – pokazało, iż wszystkim nam zależy na proekologicznych zmianach w tym obszarze. Celem badania było zbadanie wiedzy i opinii Polek i Polaków w zakresie metod stosowanych w zrównoważonym budownictwie. Badanie objęło reprezentatywną grupę 1003 respondentów.

Aż 57% respondentów i respondentek wskazuje, iż jednym z podstawowych elementów odpowiedzialnego budownictwa powinny stać się odnawialne źródła energii. Podobny odsetek (56%) zwraca uwagę na inteligentne rozwiązania, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia mediów. Blisko połowa badanych (46%) jest zdania, iż kluczowa jest już sama decyzja o lokalizacji nowego budynku, która powinna zapadać w poszanowaniu dla środowiska naturalnego i ładu przestrzennego. Nieco mniej, bo 44%, wskazuje na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Badanie objęło reprezentatywną grupę 1003 respondentów.

Sposób na zmniejszenie emisji CO2 – zastosowanie drewna konstrukcyjnego

Wartym uwagi rozwiązaniem, o którym coraz częściej się mówi, jest zastąpienie stali i betonu certyfikowanym drewnem. Proces produkcji drewna budowlanego pochłania 24 razy mniej energii niż produkcja stali. Z podobnych powodów drewno stanowi dobrą alternatywę betonu, który ze względu na niski koszt i łatwość produkcji cieszy się niesłabnącą popularnością. Proces wytwarzania betonu również jest niezwykle energochłonny, a w jego trakcie w wyniku reakcji chemicznych uwalniany jest dwutlenek węgla. Drewno konstrukcyjne powstaje w sposób naturalny, jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo na długie lata zawiązuje w sobie dwutlenek węgla, dzięki czemu zmniejsza poziom jego emisji do atmosfery.

Jakie zalety ma drewno konstrukcyjne?

Drewno ma ogromną pozytywną wartość dla planety, ludzi i gospodarki. Aż dwie trzecie badanych potwierdza, iż wykorzystanie certyfikowanego drewna w budownictwie i wykończeniu wnętrz ma korzystny wpływ na klimat, ochronę ekosystemów i bioróżnorodności – mówi Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce. – Drewno wbudowywane w konstrukcje czy przedmioty jest naturalnym magazynem CO2. Jest stosunkowo trwałe, lekkie, elastyczne i łatwe w obróbce – dodaje.

Warto też wspomnieć, iż adekwatności drewna konstrukcyjnego pozwalają na naturalną regulację poziomu wilgotności we wnętrzach. Ponadto drewno kojąco wpływa na układ nerwowy. Najnowsze innowacje, sprawiają, iż materiał ten ma coraz szerszą możliwość zastosowania i jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. w tej chwili coraz większą popularnością cieszy się drewno konstrukcyjne CLT, czyli płyty klejone krzyżowo. Technologia ta gwarantuje wysoką wytrzymałość, dzięki czemu może być stosowana do konstrukcji ścian, stropów, czy zadaszenia.

Największy na świecie budynek z drewna CLT – drewno konstrukcyjne wykorzystane w nagradzanym projekcie

Doskonałym przykładem na wykorzystanie drewna konstrukcyjnego na dużą skalę jest projekt brytyjskiej pracowni Waugh Thistleton, słynącej ze zrównoważonego budownictwa. Dziesięciopiętrowy Dalston Works powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Londynu na wysokiej jakości gęste budownictwo mieszkaniowe, które będzie zapewniało komfortowe warunki życia. W momencie oddania był największym na świecie budynkiem wykonanym w całości z drewna CLT – począwszy od ścian zewnętrznych i wewnętrznych, aż po podłogi i schody.

Dalston Works – projekt Waugh Thistleton

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Dalston Works waży jedną piątą tego, co betonowy budynek tej samej wielkości, dzięki czemu na zaniedbanym terenie poprzemysłowym możliwe było zaprojektowanie tak wysokiej bryły. Ponadto redukcja wagi zmniejszyła liczbę dostaw o 80%, co również przyczyniło się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Projekt otrzymał nagrodę Structural Timber 2017 Solid Wood/Housing/Overall.

Surowiec przyszłości – imponujące konstrukcje z drewna w trakcie realizacji

Drewno konstrukcyjne to przykład surowca przyszłości. Świadczy o tym fakt, iż coraz więcej światowych pracowni zaczyna korzystać z jego potencjału. W tym roku australijskie studio architektoniczne Fraser & Partners ujawniło swój projekt niemalże 190-metrowego wieżowca mieszkalnego o nazwie C6, który ma stanąć w Perth, zapewniając 237 nowych apartamentów. Osiągnięcie tak imponującej wysokości ma być możliwe dzięki hybrydowej konstrukcji w 42% wykonanej z drewna. Drewniane podłogi i belki zostaną połączone z betonowym rdzeniem. Przewidywania firmy wskazują, iż takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 10 500 ton, w porównaniu do betonowego budynku w tej samej skali.

C6 – Fraser & Partners

Swoje plany ogłosiło niedawno także duńskie studio architektoniczne Henning Larsen. Zaprojektowane przez nich Centrum Logistyczne na wyspie Flevopolder w Holandii ma mieć 155 000 m2 i być zbudowane w większości z płyt CLT i drewna konstrukcyjnego klejonego warstwowo. Uzupełnienie konstrukcji mają stanowić inne materiały biogeniczne. To sprawia, iż będzie to największy budynek tego typu na świecie. Dodatkowo całość ma działać jako naturalny filtr powietrza, dzięki zaprojektowanemu na dachu rozległemu ogrodowi, który stanie się schronieniem dla lokalnych gatunków. Projekt zakłada także odzyskiwanie wody deszczowej.

Projekt pracowni Henning Larsen

Dlaczego warto stosować drewno certyfikowane?

Już teraz z drewna buduje się mieszkania i domy (Green House w Londynie, projekt: Hayhurst and Co), biurowce (El Jardín Anatole w Meksyku, projekt: Dellekamp Schleich), szkoły (Gaia – Nanyang Technological University w Singapurze, projekt: Toyo Ito), czy muzea (The Odunpazari Modern Art Museum w Turcji, projekt: Kengo Kuma). Coraz szersze wykorzystywanie drewna na całym świecie dowodzi, jak duży jest potencjał tego surowca w odpowiadaniu na aktualne potrzeby ludzi. Eksperci i ekspertki potwierdzają, iż zwiększenie wykorzystywania drewna jako materiału budowlanego, jest najważniejsze dla osiągnięcia przez branżę neutralności klimatycznej.

Green House – projekt Hayhurst and Co – foto Kilian O’Sullivan

Aby mieć pewność, iż nasz wybór nie będzie miał negatywnych konsekwencji dla środowiska, warto zadbać o to, aby surowiec pochodził z odpowiedzialnego źródła. Drewno wykorzystywane w budownictwie powinno być certyfikowane, co stanowi niezależne potwierdzenie, iż zostało pozyskane legalnie, z lasów zarządzanych z poszanowaniem środowiska i praw lokalnej społeczności.

Forest Stewardship Council® – organizacja, która dba o wspólne dobro

Nad zrównoważoną gospodarką leśną czuwa międzynarodowa organizacja Forest Stewardship Council® zrzeszająca zarządców lasów, firmy z przemysłu drzewnego, organizacje pozarządowe, sprzedawców detalicznych, a także naukowców i działaczy społecznych. Wszystkich łączy dążenie, aby poprawiać stan lasów na całym świecie i sprawić, by normy gospodarki leśnej, oprócz zapewnienia korzyści ekonomicznych, uwzględniały także potrzeby społeczności lokalnych oraz dbały o podtrzymanie bioróżnorodności. Obecnie w systemie FSC na całym świecie certyfikowanych jest ponad 160 mln hektarów!

Wykorzystanie certyfikowanego drewna ułatwia inwestorom uzyskanie uznanych i popularnych na całym świecie certyfikatów środowiskowych, takich jak LEED lub BREEAM, które potwierdzają, iż budynki są przyjazne dla środowiska naturalnego, a użytkownikom zapewniają komfortowe warunki pracy.

El Jardin Anatole – projekt Dellekamp Schleich – foto Rafael Gamo

W trosce o wspólny dobrostan

Badanie przeprowadzone na zlecenie FSC pokazuje, jak ważne dla Polek i Polaków jest mieszkanie i miejsce pracy. Ponad połowa badanych (56%) wolałaby pracować w biurowcu z certyfikatem ekologicznym. kilka mniej, bo 47% zadeklarowało, iż byłoby w stanie zapłacić więcej za dom lub mieszkanie oraz wyposażenie wnętrz wykonane z certyfikowanych naturalnych materiałów. Wyniki pokazują, iż zrównoważone podejście i troska o świat, w którym żyjemy, nie są dla nas zupełnie obojętne.

Drewno to przyszłość budownictwa. Ta idea popularyzowana przez Alexa de Rijke pokrywa się z oczekiwaniami polskich konsumentów. Ważne przy tym jest, aby branża budowlana wykorzystywała certyfikowane drewno z odpowiedzialnego źródła, dzięki czemu nie zubożymy zasobów tego naturalnego surowca. FSC to najbardziej wymagający system certyfikacji lasów, który cieszy się największym zaufaniem na świecie. Drewno pozyskiwane w ramach odpowiedzialnej gospodarki leśnej wnosi do projektów budowlanych korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne – podsumowuje Karolina Tymorek.

Idź do oryginalnego materiału