Doskonałe ciasto na Wszystkich Świętych. Wbrew pozorom jest szybkie i proste w przygotowaniu

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Niegdyś na cmentarze zanoszono specjalne zaduszkowe chlebki. Dziś po powrocie z cmentarza warto zjeść pyszne ciasto na Wszystkich Świętych, przy odrobinie słodkości wspominając bliskich zmarłych.
Zastanawiając się, jakie ciasto na Wszystkich Świętych przygotować, warto wybrać takie wypieki, które z pewnością będą smakowały zarówno domownikom, jak i gościom. Można oczywiście postawić na tradycyjne serniki, szarlotki lub makowce, ale możliwości mamy praktycznie nieograniczone.


REKLAMA


Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić


Dobre ciasto na Wszystkich Świętych
Dobre ciasto na Wszystkich Świętych musi mieć w sobie "to coś". Delikatne, lekkie ciasto o niezwykłym smaku, z dodatkiem zmielonych migdałów i świeżo startej skórki cytrynowej – brzmi dobrze? Jeszcze lepiej brzmi jego nazwa: ciasto duszek jest migdałowym przysmakiem o niezwykłej strukturze.
Składniki:


250 g masła
200 g białego cukru
4 jajka
200 g mąki pszennej
1 opakowanie cukru wanilinowego
50 g mąki ziemniaczanej
100 g zmielonych migdałów bez skórki
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
skórka starta z całej cytryny
3 łyżki soku z cytryny
3/4 szklanki cukru pudru.


Sposób przygotowania:


Masło ubijamy przy pomocy miksera na puszystą masę. Stopniowo dodajemy cukier, cukier wanilinowy oraz jajka. Na koniec dodajemy skórkę cytrynową, kontynuując mieszanie.
Obie mąki i proszek do pieczenia mieszamy w osobnej misce. Stopniowo dodajemy mieszankę do masy, kontynuując mieszanie.
Dodajemy zmielone migdały i dokładnie mieszamy je z resztą składników.
Tortownicę o średnicy ok. 25 cm smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy przygotowaną masę, wyrównujemy jej powierzchnię.
Pieczemy przez ok. godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 stopni Celsjusza.
Mieszamy cukier puder z sokiem z cytryny. Przygotowanym lukrem polewamy ciasto, gdy ostygnie.


Co podać na Wszystkich Świętych?
W związku z wizytą bliskich wiele osób zastanawia się, co podać na Wszystkich Świętych. jeżeli rodzina wpadnie do nas na kawę, warto zaskoczyć ją smacznym ciastem. Hitem może okazać się miodownik, który z pewnością w mig zniknie ze stołu.


Składniki:


3 szklanki mąki pszennej tortowej
2 kostki masła (2 razy po 200 g)
pół szklanki cukru pudru
pół szklanki drobnego cukru
2 łyżki miodu naturalnego
3 szklanki mleka
3 żółtka jajek
2 budynie śmietankowe bez cukru
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
250 g serka mascarpone
po pół szklanki śmietanki 30% i 36%
250 g kajmaku (masy krówkowej) + kajmak do dekoracji
szczypta soli.


Sposób przygotowania:


Wyjmujemy z lodówki masło, by naturalnie zmiękło.
Do rondelka wlewamy 2 szklanki mleka, wsypujemy pół szklanki drobnego cukru i doprowadzamy do wrzenia. W tym czasie trzecią szklankę mleka mieszamy z dwoma opakowaniami budyniu. Zmniejszamy moc palnika pod mlekiem do minimum i wlewamy rozmieszany proszek budyniowy, mieszając zawartość rondelka, aż się zagotuje i zgęstnieje. Budyń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do schłodzenia (ale nie do lodówki).
Do miski wsypujemy mąkę, sodę oczyszczoną i cukier puder. Dodajemy żółtka jajek, roztopioną i przestudzoną kostkę masła, miód i szczyptę soli. Całość mieszamy i wyrabiamy na gładkie, lepiące ciasto. Dzielimy je na 3 równe części, formujemy kule, każdą z nich zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na godzinę do lodówki.
Dno formy wykładamy papierem do pieczenia, a następnie wykładamy nań pierwszą kulę schłodzonego ciasta. Pieczemy w 170 stopniach Celsjusza przez kwadrans. Upieczony blat zsuwamy na deskę lub sztywną matę. W podobny sposób pieczemy drugi i trzeci blat. Trzeciego nie musimy wyjmować z formy.
Do niedużej, wysokiej miski przekładamy miękkie masło i ubijamy je mikserem na najwyższych obrotach. Następnie łyżka po łyżce dodajemy przestudzony budyń, po dodaniu każdej łyżki miksując masę do całkowitego połączenia. Gotowy krem wykładamy na blat będący w formie do pieczenia. Na krem budyniowy kładziemy drugi blat.
W wysokim naczyniu umieszczamy śmietankę, dodajemy serek mascarpone i miksujemy do pół minuty. Dodajemy 250 gramów kajmaku i całość umieszczamy na 20 minut w zamrażalniku. Wyjmujemy i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach przez dwie minuty. Powstały krem układamy na drugim blacie. Odkładamy 2 łyżki masy do wysmarowania trzeciego blatu.
Na kremie kajmakowym kładziemy trzeci blat. Odłożoną masę mieszamy z odrobiną kajmaku i taką mieszanką smarujemy blat z wierzchu. Przykrywamy folią i umieszczamy w lodówce na co najmniej jedną noc. Przed podaniem możemy udekorować, np. orzechami.


Ciasta na Wszystkich Świętych
Jako ciasta na Wszystkich Świętych oczywiście z powodzeniem sprawdzą się szarlotka czy sernik. Jednak jak na jesień przystało, warto też rozważyć przygotowanie ciasta dyniowego. Szczególnie ciekawie prezentować się będzie tarta dyniowa.
Składniki:


240 g mąki pszennej
150 g masła
20 g śmietany kwaśnej 12 lub 18%
60 g cukru pudru
40 g cukru trzcinowego
150 g twarogu mielonego
500 g pieczonej dyni
2 jajka
40 g kisielu pomarańczowego bez cukru
cynamon.


Sposób przygotowania:


W misce umieszczamy pokrojone w kostkę zimne masło, mąkę, cukier puder i kwaśną śmietanę. Ciasto wyrabiamy mikserem z hakami do ciasta kruchego lub manualnie. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na godzinę do lodówki.
Formę do tarty smarujemy masłem. Schłodzone ciasto oprószamy lekko mąką i rozwałkowujemy na placek o średnicy ciut większej od średnicy formy. Wypełniamy nim wnętrze formy i boki. Dno z ciastem nakłuwamy widelcem. Formę wkładamy na 20 minut do lodówki (lub na 10 minut do zamrażalnika). Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Schłodzoną formę wkładamy do piekarnika i obniżamy temperaturę do 180 stopni. Spód pieczemy do 25 minut. Wyjmujemy i odstawiamy do schłodzenia.
Dynię myjemy, wydrążamy, obieramy ze skóry (Hokkaido obierać nie trzeba). Kroimy na kawałki. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, układamy na nim dynię, pieczemy na środkowej półce w temperaturze 175 stopni Celsjusza przez 25 do 35 minut.
Upieczoną dynię przekładamy do naczynia wraz z jajkami, mielonym twarogiem, cukrem trzcinowym, kisielem oraz odrobiną cynamonu. Miksujemy na gładko. Masę dyniową przekładamy do formy z upieczonym spodem.
Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni, umieszczamy w nim tartę dyniową, pieczemy około 35-45 minut.
Podajemy po przestudzeniu. Możemy udekorować bitą śmietaną, kajmakiem czy owocami kandyzowanymi.
Idź do oryginalnego materiału