Dom Słowiański – życie w bliskim otoczeniu przyrody

plndesign.pl 9 miesięcy temu

Filozofia prezentowanego domu uwydatnia ideę bycia częścią Planety Ziemia, wykraczając poza granice zwykłej przestrzeni mieszkalnej, jaką oferować może choćby najbardziej luksusowy budynek. Osiągnięcie tego celu było możliwe dzięki specjalnie ukształtowanej architekturze oraz zastosowaniu nowatorskich, starannie wyselekcjonowanych technologii.

Dom Słowiański projektu BXB studio

„Pomysł na Dom Słowiański zrodził się podczas mojego pobytu w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Przebywając w przestrzeniach skansenu, bardzo wyraźnie czujemy, iż nasi przodkowie Słowianie, mieszkańcy tych niezwykle prostych i pięknych form architektonicznych byli właścicielami przede wszystkim malowniczych przestrzeni zewnętrznych, które zapewniały im łączność krajobrazem. Stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu, w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. Z taką intencją zaprojektowałem Dom Słowiański – który stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą” – tłumaczy Bogusław Barnaś z pracowni BXB studio.

Parter domu formuje mocno przeszkloną przestrzeń mieszkalną otuloną podcieniem, zapewniającym swobodną komunikację dokoła budynku w deszczowe, zimowe czy upalne dni. Architekci zaprojektowali również zadaszony taras, który jest przedłużeniem dobrze nasłonecznionej, dwupoziomowej strefy dziennej. Zewnętrzny taras ma możliwość regulacji otwarcia dachu i ścian zewnętrznych dzięki zastosowaniu inteligentnych pergoli.

Otwiera się całkowicie na niebo, słońce, gwiazdy, powiew wiatru, śpiew ptaków i cykad oraz otaczającą przyrodę. Przestrzeń tarasu, ograniczoną jedynie nieboskłonem, wyposażono w outdoorową kuchnię, zintegrowaną stylistycznie z kuchnią wewnętrzną. Tak zaprojektowany dom pozwala korzystać z zewnętrznej przestrzeni również w chłodne, wietrzne i deszczowe dni. Daje poczucie nieograniczonej przestrzeni, niezależnej od metrażu domu i wielkości działki.

Dobrze starzejące się materiały

Architekturę domu formują trwałe i dobrze starzejące się materiały. Dach pokryto innowacyjnym, niespotykanym dotąd w budownictwie rozwiązaniem Dachrynna, które łączy dach w postaci panelu na rąbek z systemem rynnowym ukrytym w jego strukturze oraz elewacji budynku. Dachrynna to pionierska odpowiedź na potrzeby rynku związane z brakiem systemowych rozwiązań 2 w 1 oraz rosnącą popularnością nowoczesnych projektów architektonicznych, odznaczających się minimalizmem i dbałością o detal.

Elewacje domu pokrywają dwa rodzaje drewna – jasna naturalna, nieimpregnowana, naturalnie patynująca deska widoczna z wnętrza domu oraz widoczna jedynie z zewnątrz, czarna deska palona. Wypalona powierzchnia jest bardziej odporna na wilgoć, owady, grzyby i gnicie. Dzięki temu drewno może służyć jako trwała okładzina elewacyjna przez wiele lat. Nie wymaga również częstego malowania ani konserwacji, co znacząco redukuje koszty utrzymania budynku. Jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony drewna.

Dom Słowiański charakteryzuje bardzo prosty i czytelny układ funkcjonalny oraz konstrukcyjny nawiązując do tradycyjnej zabudowy domów pierwszych Słowian. Parter formuje przestrzeń dzienną, natomiast piętro pomieszczenia prywatne. Kondygnacja przyziemia mieści funkcje pomocnicze spa, siłownia, przestrzeń gościnną i eventową.

Dom Słowiański projektu BXB studio stanowi wyjątkowe połączenie nowoczesnej architektury i tradycji słowiańskiej, odzwierciedlającą głębokie związki z przyrodą oraz szacunek dla dziedzictwa przodków. Jego konstrukcja i wykorzystanie materiałów – zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnie starzejących się – tworzą harmonijną całość, która umożliwia mieszkańcom pełną symbiozę z otoczeniem.

Projekt: BXB studio | bxbstudio.com
Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik, Bartłomiej Szewczyk, Aleksandra Gawron, Bartłomiej Mierczak, Magdalena Fuchs, Marcin Owczarek, Katarzyna Trzepałka, Aleksandra Parchem

Idź do oryginalnego materiału