Dom jednorodzinny pod Poznaniem – bryła zaprojektowana z myślą o funkcjonalności

plndesign.pl 9 miesięcy temu

Wielkopolska, okolice Poznania, teren w bliskim sąsiedztwie lasu – to właśnie tutaj stanie 280-metrowy dom zaprojektowany w całości przez pracownię TRZY.BE Architekci. Tym, co go wyróżnia, jest niezwykle nowoczesna bryła. Jej kształt został idealnie dostosowany do funkcjonalnego pomysłu na zagospodarowanie wnętrz. Dzięki temu dom jednorodzinny pod Poznaniem to prawdziwe spełnienie marzeń inwestorów!

Minimalistyczna i nowoczesna bryła domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny pod Poznaniem został zaprojektowany dla prywatnych inwestorów. Zakres prac wykonanych przez pracownię TRZY.BE Architekci obejmował projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy. W efekcie powstał oryginalny budynek, który łączy nowoczesny charakter z funkcjonalnością w najdrobniejszych detalach dostosowaną do potrzeb domowników. Jego dodatkowym atutem jest lokalizacja na działce graniczącej bezpośrednio z lasem – ze wszystkich kluczowych przestrzeni rozpościera się niesamowity widok na zieleń.

Tym, co wyróżnia ten budynek, jest niezwykle minimalistyczna i prosta bryła. Realizacja budynku z płaskim dachem była dla projektantów i projektantek ekscytującym zadaniem, ponieważ zwykle ich kreatywność jest ograniczona wymogami planów miejscowych. Wymarzony przez inwestorów, nowoczesny charakter domu, dopełnia biała elewacja z czarną stolarką okienną. dzięki kontrastującego, ciemnego wykończenia i żyletek z drewna, udało się wyróżnić najistotniejsze punkty takie jak wejście, czy taras.

280-metrowy dom jednorodzinny pod Poznaniem – projekt funkcjonalny

Praca nad projektem bryły była ściśle powiązana z tworzeniem układu funkcjonalnego wewnątrz domu. Główne założenie stanowiło wyznaczenie klarownego podziału na strefę prywatną i półprywatną, w której będzie można przyjmować gości. Równie ważne było odseparowanie aktywnej części domu od pomieszczeń przeznaczonych na wypoczynek i sen. Dodatkowo na parterze znalazła się kotłownia oraz przejście do dwustanowiskowego garażu. Wszystko po to, aby zapewnić domownikom maksymalny komfort.

Po wyjściu z wiatrołapu, pełniącego równocześnie rolę garderoby, rozpościera się imponujący widok na przestrzał – wzrok biegnie przez wejście do salonu, aż po taras i ogród. Na parterze oprócz strefy dziennej znalazła się też przestrzeń aktywności fizycznej oraz domowe biuro z widokiem na las, które w razie potrzeby może pełnić funkcję pokoju gościnnego. Dla komfortu odwiedzających na parterze wydzielono także toaletę i dwie łazienki. Cała strefa prywatna, obejmująca trzy przestronne sypialnie, rodzinną łazienkę oraz garderobę z funkcją pralni, znalazła się na piętrze.

W dialogu z otoczeniem – strefa dzienna z widokiem na ogród i tarasem

Zespołowi pracowni TRZY.BE Architekci zależało na tym, aby wykorzystać potencjał, jaki stwarzała lokalizacja budynku w bliskim sąsiedztwie lasu. Sercem domu stała się niemalże 30-metrowa kuchnia z wyspą – doskonała do wspólnego gotowania i spędzania czasu ze znajomymi, a tuż obok powstała 50-metrowa strefa dzienna, łącząca salon z jadalnią. Tym, co ją wyróżnia, jest otwarcie na trzy strony – dzięki temu wnętrza są jasne i rozświetlone, a ogród stał się integralną częścią aranżacji. Aby właściciele mogli swobodnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczeń, zastosowano podtynkowe żaluzje fasadowe.

Do salonu przylega duży narożnikowy taras. Dzięki temu, iż jest on częściowo otwarty, a częściowo zadaszony wysunięciem stropu nad salonem, inwestorzy mogą zarówno schronić się przed palącym, letnim słońcem, jak i wygodnie korzystać z tarasu w niepogodę. Zabieg ten pozwolił także nadać bryle horyzontalny kierunek. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane od frontalnej strony. Podcięcie dolnej bryły pozwoliło utworzyć mały tarasik idealny na poranną kawę i śniadanie. 280-metrowy dom jednorodzinny pod Poznaniem stanowi świetny przykład na to, jak maksymalnie wykorzystać potencjał każdego skrawka przestrzeni!

Projekt: TRZY.BE Architekci | trzy.be

Idź do oryginalnego materiału