Dom dla grupy przyjaciół – wyjątkowy projekt w Karkonoszach

plndesign.pl 11 miesięcy temu

Położony w górskiej wiosce Mała Upa dom dla grupy przyjaciół to połączenie inspiracji historycznymi budynkami w Karkonoszach oraz przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy o życiu w górach. Architektom z pracowni projektowej mar.s architects udało się stworzyć niezwykle klimatyczną przestrzeń, która spełnia współczesne potrzeby mieszkaniowe.

Górski wymiar nowoczesnego budynku

Dom, podobnie jak większość tutejszych obiektów, jest usytuowany w kierunku zachodniej, pochyłej łąki górskiej. Jego bryła kształtem nawiązuje do historycznych domów górskich, a jednocześnie uwzględnia współczesne zasady architektoniczne. Prosta, wydłużona forma została osadzona na cokole obłożonym lokalnym kamieniem.

Bryła nad kamienną podstawą jest pokryta nieobrobionym drewnem, które z czasem stopniowo zmieni swój wyraz, nabierając srebrzystoszarego odcienia. W miarę upływu czasu pomalowane na biało listwy, które zakrywają spoiny pomiędzy deskami elewacyjnymi, będą stanowić coraz bardziej wyrazisty akcent. Taki zabieg architektoniczny to gwarancja długowieczności choćby w warunkach panujących w najwyższych górach.

Weranda z mostem pośrodku nicości

Dwuspadowy dach został pokryty lakierowaną na czarno blachą aluminiową, z parą lukarn celowo odsuniętych od ścian szczytowych. Mniejsza z nich, skierowana w stronę drogi, jest w całości pokryta blachą dachową, podczas gdy z większej lukarny, ubogaconej drewnem, można podziwiać górskie widoki. Takie elementy architektoniczne w dachu pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – doskonale doświetlają wnętrze.

W zachodniej części główna bryła domu została powiększona o werandę, inspirowaną dobudówkami historycznych domków. Architekci zdecydowali się na częściowe pokrycie jej pionową listwą na poziomie elewacji. W ten sposób weranda tworzy niejako bufor między wnętrzem domu a światem zewnętrznym. Akcentem współczesnym jest tutaj w pełni otwarty, stalowy taras, który rozciąga się od werandy i unosi się nad otwartym terenem.

W ekstremalnych warunkach pogodowych, gdy widoczność jest minimalna, a otoczenie niemal się rozmywa, taras staje się dominującym mostem pośrodku nicości. Kontrastem dla otwartej fasady z werandą jest część domu zwrócona w stronę drogi. To właśnie tutaj znajduje się strefa wejścia, z której goście wchodzą do przedsionka.

Współczesna funkcjonalność w górskim klimacie

Po przekroczeniu strefy wejściowej odwiedzający dostają się do przestronnej części dziennej. W piwnicy znajdują się natomiast domowa strefa wellness i przestrzeń sportowa. Na poddaszu architekci zaprojektowali przytulne sypialnie. Dzięki temu, iż mieszczą się one na najwyższej kondygnacji, grupa przyjaciół może liczyć na spokojny odpoczynek.

Dominujące drewno, uzupełnione subtelnymi kolorami oraz dekoracjami rzemieślniczymi i artystycznymi, zapewnia absolutny relaks. Koncepcja wnętrza nawiązuje do skromnego charakteru domu, mając na celu stworzenie godnej przystani. Projekt domu dla przyjaciół pracowni mar.s architects to synonim komfortu choćby podczas szalejących górskich burz.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).

Projekt: mar.s architects | marsarchitects.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Idź do oryginalnego materiału