Cześć Przyjaciele!
Dolny Wrzeszcz stanowi jedynie 1,3 % obszaru całego miasta (licząc jego lądową część, bez włączonych ostatnio w granice miasta wód Zatoki Gdańskiej), jednakże ten “maleńki” obszar, jest szalenie interesujący pod kątem zabudowy, architektury, urbanistyki.
Intensywna zabudowa Dolnego Wrzeszcza rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku, największe zaś tempo przybrała w okresie 20-lecia międzywojennego. Wytyczono ulice, które z gustem i smakiem zabudowano, co możemy podziwiać do dzisiaj.
W niniejszym artykule mam dla Was 7 pięknych uliczek na terenie Dolnego Wrzeszcza. Urocza zabudowa, miły dla oka uliczny krajobraz, kamienice i wolnostojące wille, a to wszystko bardzo blisko siebie.
Zapraszam serdecznie do lektury!
1. Ulica Stanisława Dubois
Ulica Stanisława Dubois łączy ulicę Mickiewicza z ulicą Kościuszki. Mimo sąsiedztwa dość głośnych ulic, sama zachowała sielski charakter. Szeregowa, ceglana zabudowa stanęła tutaj w końcu lat 20-tych XX wieku. Do dzisiaj czerwone fasady domów i zielenią ogródków, robią miłe wrażenie. Czuć tutaj przyjemny mikroklimat.
2. Ulica Saperów
Ulica Saperów jest jedną z tych, które odkryłem stosunkowo późno. “Schowana” tuż obok ulicy Wyspiańskiej, pozwala poczuć klimat z początku XX wieku. Stare wille o malowniczej architekturze (wykusze, elementy fasady z cegły, finezyjne dachy), stary bruk i do tego zieleń powodują, iż to jedna z piękniejszych ulic nie tylko Dolnego Wrzeszcza.
3. Ulica Zawiszy Czarnego
Przed wojną Eichendorffweg, w tej chwili Zawiszy Czarnego, to kolejna uliczka Dolnego Wrzeszcza, której nie brakuje uroku. Wytyczona została pod koniec XIX wieku i zabudowana w kamienicami, których fasady spodobają się wielbicielom cegieł. Kameralny charakter zabudowy podkreśla jej wysokość (do trzech kondygnacji), ryzality, ozdobne szczyty, loggie. Kamienny bruk wprowadza historyczną atmosferę. Położona w pobliżu ulic Wyspiańskiego i , pozostaje mało znanym zakątkiem.
4. Ulica Wajdeloty
Ulica Wajdeloty, szczególnie po zmianach jakie zawszy w ramach rewitalizacji (około 10 lat temu), znana jest większości z Was. To właśnie tutaj rozpoczęła się budowlana ekspansja Dolnego Wrzeszcza. Dawnej biegł tędy trakt między z Kuźniczek do Nowych Szkotów, dopiero pod koniec XIX wieku ulica została zabudowana.
Ustawione w pierzejach kamienice charakteryzują się eklektyczną architekturą, a więc mamy połączenie różnych stylów. Całość prezentuje się malowniczo! Warto też zwrócić uwagę na poszczególne adresy.
5. Ulica Kochanowskiego
Na ulicy Kochanowskiego poczuć się można jak w małym miasteczku. Tak jakby NAGLE wyjechać z Gdańska i przenieść gdzieś daleko. Urocza architektura pierzejowo ustawionych domów/kamienic jest zasługą architektów z obecnej Politechniki Gdańskiej. Na początku XX wieku zaprojektowali osiedle dla pracowników stoczni. Co ciekawe, owe osiedle robiło za atrakcje turystyczną. Dzisiaj również z powodzeniem mogłoby pełnić tę rolę.
6. Ulica Próżna
Ulica Próżna zlokalizowana jest na południe od ulicy Mickiewicza. Na początkowy jej fragment niewątpliwie wpływa ceglany gmach dawnej poczty z 1929 roku, dalej z kolei wolnostojące wille. Okolica została zabudowana w okresie 20-lecia międzywojennego. Ładne wille współgrają z zielenią. Dużo spokoju i uroku, tak blisko głównych ulic.
7. Ulica Ludwika Waryńskiego
Ulica Ludwika Waryńskiego biegnie od al. Grunwaldzkiej do ulicy Wyspańskiego. Ulicę przecina linia kolejowa, zatem można mówić od dwóch jej częściach – na terenie Wrzeszcza Górnego i Wrzeszcza Dolnego. Obie części są piękne! Ze względu na bliskość Al. Grunwaldzkiej, ulica Waryńskiego we Wrzeszczu Górnym ma nieco bardziej otwarty charakter. Z kolei we Wrzeszczu Dolnym jest spokojniejsza, choć równie ładnie zabudowana.
Kamienice są tutaj wspaniałe, polecam przejść się całą jej długością. Co ciekawe, dawniej właśnie tędy jeździł tramwaj do Brzeźna.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Jak widzicie w samym tylko Dolnym Wrzeszczu znajduje się spora ilość ładnie zabudowanych ulic. To tylko świadczy o uroku i bogactwie Gdańska w cudne miejsca.