Dolina Suchej Wody w Tatrach Polskich to miejsce, przez które trzeba przejść, aby dotrzeć na Halę Gąsienicową i do Schroniska PTTK Murowaniec. Szlak prowadzi z parkingu w Brzezinach (droga z Zakopanego nad Morskie Oko) i znakowany jest na kolor czarny. Jest ciekawą alternatywą dla szlaków z Zakopanego przez Boczań i Jaworzynkę, ponieważ nie ma na nim zbyt wielu podejść i doprowadza bezpośrednio pod schronisko. Dodatkowo można wybrać się tam rowerem.
- Zobacz także najpiękniejsze szlaki w Tatrach Polskich.
Parking w Brzezinach – jak dojechać na początek szlaku?
Na parking w Brzezinach bardzo łatwo można dojechać samochodem lub autobusem. jeżeli jesteśmy w Zakopanem, to musimy wybrać kierunek nad Morskie Oko. Parking znajduje się za Cyrhlą przy drodze Oswalda Balzera.
Jeśli jedziesz od strony Nowego Targu, to najlepiej w Poroninie skręcić na Murzasichle i przez tę miejscowość dojechać do Brzezin.
- Parking kosztuje 30 złotych,
- Współrzędne postoju: 49.2872, 20.0353.
Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego
Tuż przy parkingu jest kasa biletowa, w której musisz kupić wejściówki do Tatrzańskiego Parku Narodowego. jeżeli jesteś wcześnie i kasa pozostało zamknięta, to trzeba kupić bilety online – tutaj.
- Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy 4.
Mapa szlaku przez Dolinę Suchej Wody
- Długość trasy w jedną stronę: 6,5 km,
- Czas przejścia: 2 godziny – my szybkim tempem szliśmy 1 godzinę i 30 minut,
- Suma podejść na szlaku: 492 metry,
- Trudności: brak – szeroka kamienista droga,
- Widoki: miejscami, ale bez szaleństw.
Dolina Suchej Wody – szlak czarny na Halę Gąsienicową
Z parkingu w Brzezinach ruszyliśmy szlakiem czarnym. Prawie przez cały czas szliśmy w towarzystwie potoku Sucha Woda. Trasa nie była trudna, a miejscami i z widokami, jednak tych nie było zbyt wiele.
Ten szlak to alternatywa dla tras wiodących z Zakopanego przez Jaworzynkę i Boczań. Tutaj trasa jest płaska i wznosi się delikatnie pod górę. Przez Jaworzynkę mamy np. spore podejście na Przełęcz Między Kopami.
Szlakiem Doliną Suche Wody spokojnie można wędrować także zimą, ponieważ nie ma tam dużego zagrożenia lawinowego. Droga jest przeznaczona dla rowerów, jednak małe kamyczki nie zachęcają do jazdy.
Szliśmy pod górę szeroką i kamienistą drogą. Tutaj, gdzie powinniśmy widzieć wodę, to widzieliśmy tylko kamienie. Minęliśmy kilka drewnianych pomostów prowadzących nad potokiem.
W międzyczasie dotarliśmy na Psią Trawkę, na której znajdowały się ławki do odpoczynku. Tam przyszedł szlak czerwony z Toporowej Cyrhli i pobiegł dalej na Rówień Waksmundzką (dalej można iść na Gęsią Szyję i Rusinową Polanę).
Kolejny węzeł szlaków był dopiero przed Murowańcem. Tam przyszedł np. szlak prowadzący na Przełęcz Krzyżne. Naszym celem była tutaj sesja ślubna na Hali Gąsienicowej.
Gdzie można iść dalej?
Gdy już dojdziesz do Schroniska PTTK Murowaniec, to możesz iść np. na Kasprowy Wierch, Przełęcz Liliowe, Świnicę, Kościelec, Kozi Wierch, Skrajny Granat, czy właśnie Przełęcz Krzyżne. Już widać, iż dopiero tutaj rozpoczyna się dopiero prawdziwa tatrzańska wędrówka.
Dla kogo jest szlak Doliną Suchej Wody w Tatrach?
Na pewno dla osób, które nie chcą się zmęczyć i spokojnym krokiem dojść na Halę Gąsienicową. To jedno z najpiękniejszym miejsc w Tatrach. jeżeli idziesz z dzieckiem, to nie spotkasz tam żadnych trudności. Jedynie to może odległość, ponieważ trzeba przejść w jedną stronę 6,5 km. I potem jeszcze wrócić.
Osoby, które wybierają się na szczyty Tatr Wysokich, to będą mieć idealną rozgrzewkę przed dalszą wędrówką. jeżeli ktoś ma problemy z kolanami, to też warto wybrać właśnie ten szlak.