Już prawie półtora roku minęło od pojawienia się opcji dodania elektronicznej wersji dowodu tożsamości – mDowód, do aplikacji mObywatel. Okazuje się jednak, iż przez cały czas nie dla wszystkich jest to zrozumiała nowość, bo Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło dziś szczegółowo ją wyjaśnić.
Opcja dodania mDowodu w aplikacji mObywatel, pojawiła się 14 lipca 2023 roku – również od tego dnia można nim było potwierdzać swoją tożsamość, tak samo jak plastikowym dowodem osobistym.
Wyjątkiem były banki i inne instytucje finansowe, które umożliwiły to jednak już od 1 września 2023 roku. Z tą chwilą, można było odnieść wrażenie, iż mDowód zastępuje de facto tradycyjny dowód osobisty (e-dowód) i ten nie będzie nam już do niczego potrzebny.
Nie do końca tak jest, aczkolwiek można powiedzieć, iż to prawda na 99%. Jedynie w dwóch, dla dużej części społeczeństwa – rzadkich sytuacjach, przez cały czas musimy wyciągać z szuflady plastikowy dowód osobisty i potwierdzić nim swoją tożsamość.
Rzeczywiście nietrudno być zagubionym. mDowód i e-dowód brzmią bardzo podobnie, ale nie oznaczają tego samego. A do tego dochodzą jeszcze dowód osobisty, dowód elektroniczny i dowód cyfrowy.
eDowód i mDowód to nie to samo
Zacznijmy od dowodu osobistego – to plastikowa wersja naszego dowodu tożsamości, którą znamy od wielu, wielu lat. Jednak od 4 marca 2019 roku zastąpił ją e-dowód, który różni się dodaniem do niego czipu z warstwą elektroniczną (z obligatoryjnie zapisanymi certyfikatami identyfikacji, uwierzytelniania i podpisu, a od listopada 2021 roku z danymi biometrycznymi właściciela). Stąd, e-Dowód określany jest też jako dowód elektroniczny (elektroniczny dokument tożsamości).
Dowody osobiste (e-Dowody) wydawane są na okres 10 lat, więc jak łatwo policzyć, już wszyscy obywatele będą posługiwać się e-Dowodem (dowodem elektronicznym) od 4 marca 2029 roku.
Mamy więc już wyszczególniony dowód osobisty oraz e-dowód aka dowód elektroniczny. Został nam mDowód i dowód cyfrowy (cyfrowy dokument tożsamości).
Jak wspominałem już na początku, mDowód pojawił się w aplikacji mObywatel 14 lipca 2023 roku i od tego dnia stał się naszym dowodem cyfrowym, którym możemy potwierdzać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie do tej pory potrzebowaliśmy do tego jego plastikowej wersji, z wyjątkiem dwóch sytuacji – wnioskowania o nowy dowód osobisty (e-dowód) i przekraczania granicy.
mDowód | Dowód osobisty, czyli e-dowód |
Można go dodać w aplikacji mObywatel (od 14 lipca 2023 roku) bez wychodzenia z domu. mDowód jest po chwili dostępny w aplikacji i gotowy do użytku. Kiedy użytkownik okaże go na ekranie telefona w aplikacji, może w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość. | Wniosek o dowód osobisty (od 4 marca 2019 roku e-dowód) można złożyć w urzędzie i dzięki usługi elektronicznej. Składanie wniosku musi być zakończone wizytą w urzędzie – urzędnik musi pobrać odciski palców. Na odbiór dowodu osobistego trzeba poczekać do 30 dni. |
Jest istotny 5 lat. | Jest istotny w zależności od wieku osoby składającej wniosek – najczęściej 10 lat. |
Ma wyłącznie formę cyfrową. | Ma wyłącznie formę plastikową. |
Ma swoje serię i numer, inne niż dowód osobisty. | Ma swoje serię i numer, inne niż mDowód. |
Jest tak samo uznawany, jak dowód osobisty. Na terenie Polski można się nim posłużyć wszędzie i w każdej sytuacji (na przykład w przychodni, banku, sądzie, na policji), w której istotny jest dowód osobisty. Jedyne, czego nie można zrobić na jego podstawie na terenie Polski, to złożyć wniosku o nowy dowód osobisty. | Jest tak samo uznawany, jak mDowód, jednak tylko dzięki dowodu osobistego złożysz wniosek o nowy dowód osobisty (e-dowód). |
Nie jest istotny za granicą. Nie da się na jego podstawie wyjechać do państw strefy Schengen. | Jest istotny za granicą. Da się na jego podstawie wyjechać do państw strefy Schengen. |
Nie ma obowiązku posiadania mDowodu. | Posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkowe. |
Mimo, iż mDowód zawiera tak samo jak eDowód naszą fotografię, imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, datę urodzenia, numer PESEL, serię i numer, daty wydania i ważności – nie jest tym samym dokumentem. Co więcej ma inną serię i numer oraz jest wydawany na 5 lat, a nie na dziesięć.
Ponadto, mDowód dostępy jest wyłącznie w aplikacji mObywatel, a do jego wystawienia wymagane jest posiadanie dowodu osobistego (e-Dowodu), profilu zaufanego oraz telefona z systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 (lub nowszej) albo iOS w wersji 15.0 (lub nowszej).
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.