Posłowie Konfederacji, na czele z Kariną Bosak jako przedstawicielką wnioskodawców, zaprezentowali w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy oraz ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa.
Projekt noweli uwzględnia sytuacje, kiedy dziecko wymaga hospitalizacji, umożliwiając pracownikom wydłużenie urlopu macierzyńskiego o okres całkowitej hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie ponad standardowy okres urlopu. Matki będą miały także możliwość skorzystania z reszty urlopu macierzyńskiego po wyjściu dziecka ze szpitala lub innego leczniczego zakładu. Projekt zakłada również uregulowanie sytuacji ojców oraz formalne aspekty związane z zgłaszaniem takiego urlopu pracodawcy.
Według danych GUS, w Polsce każde czternaste dziecko rodzi się przedwcześnie. Projekt ma na celu przynajmniej częściowe przywrócenie matkom i ich dzieciom czasu w budowanie więzi, co jest zgodne z aksjologią konstytucyjną i kodeksową.
Zmiany proponowane w projekcie ustawy mają na celu dostosowanie przepisów do potrzeb współczesnych rodzin oraz podkreślenie ważności relacji rodzinnych w kontekście ochrony macierzyństwa. Wsparcie dla matek dzieci wymagających dodatkowej opieki jest najważniejsze dla budowania społeczeństwa opartego na wartościach konstytucyjnych i wsparciu dla rodzin.
Wprowadzany dodatkowy urlop macierzyński będzie:
Wprowadzany dodatkowy urlop macierzyński będzie wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przez pracowników będących rodzicami dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Urlop ten będzie fakultatywny i udzielany na wniosek pracownika. Dodatkowy urlop macierzyński będzie wykorzystywany w jednej części. Projektowane regulacje będą stosowane odpowiednio do rodziców przysposabiających dziecko oraz rodzin zastępczych. Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy zasiłku.
Do dodatkowego urlopu macierzyńskiego uprawnieni będą:
- Pracownicy będący rodzicami dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g.
- Pracownicy będący rodzicami dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, ale przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g.
- Pracownicy będący rodzicami dzieci urodzonych po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5. dnia od porodu do 8. tygodnia po porodzie.
W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze jednego tygodnia za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, pod warunkiem, iż pobyt ten będzie trwał przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.
Urlop ten będzie przysługiwał zarówno matkom, jak i ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym oraz adopcyjnym.
8 czy 15 tygodni?
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.
jb
Źródło: gov.pl, ordoiuris.pl