Dobra wiadomość: nikogo nie obchodzi, co robisz

wybudzeni.com 6 godzin temu

Dobra wiadomość: nikogo nie obchodzi, co robisz

7 listopad 2017

Czasem prosta obserwacja potrafi zmienić wszystko. Nie trzeba było wielkiej filozofii, by ktoś zauważył, iż poczucie zawstydzenia na siłowni jest bez sensu, bo nikt na ciebie nie patrzy, ale ten wpis zyskał ogromną popularność, bo to prawda. I co ważniejsze – to naprawdę istotne.
Do tego stopnia istotne, iż musimy o tym mówić więcej.

Wielu z was, jak i wielu ludzi w ogóle, powstrzymuje się przed robieniem tego, na co naprawdę ma ochotę, z powodu strachu przed tym, co inni pomyślą. Wbijcie to sobie do tych małych mózgów, że:

— jeżeli robisz coś, co mogłoby sprowokować kpinę lub nienawiść, najprawdopodobniej nikt nie patrzy.
— jeżeli patrzy, prawdopodobnie nic ich to nie obchodzi.
— jeżeli ich to obchodzi, najpewniej i tak nic nie powiedzą ani nie zrobią.
— jeżeli już coś powiedzą lub zrobią, nie będzie miało to większego znaczenia, jeżeli sam nie okażesz wstydu ani skruchy.
— A jeżeli choćby to się to „przyklei” tylko do momentu, aż coś nowego ich rozproszy.

Ludzie są niesamowicie nieuważni i niesamowicie obojętni, bo każdy jest pochłonięty własnym życiem. Wszechświat to potop sygnałów, komunikatów i informacji, z czego 99.999999999999999999999…% jest dla nas kompletnie nieistotna. Nasze mózgi muszą bezlitośnie filtrować rzeczywistość, żebyśmy w ogóle byli w stanie funkcjonować.

Każda głupia rzecz, którą zrobiłeś, każda porażka, każdy moment, który pamiętasz i przy którym się krzywisz…

Nikt inny tego nie pamięta.

Po prostu nikogo to nie obchodzi.

Nie wierzysz?
Pomyśl o znajomym, koledze z pracy albo ze studiów, którego widujesz niemal codziennie. Jakiego koloru koszulę miał wczoraj?

No właśnie, nie masz pojęcia.
Dalej nie wierzysz? Idź do pracy albo szkoły w koszulce na lewej stronie, szwami na wierzchu. Zobacz, jak długo minie, zanim ktoś to zauważy, o ile w ogóle zauważy. A jeżeli ktoś zwróci uwagę, spójrz w dół, wzrusz ramionami i powiedz: „Pfff. Ehhh.”, i wróć do tego, co robiłeś. Zobacz, jak gwałtownie wszystko wróci do normy.
Nikogo nie obchodzi, iż coś ci się nie udało, chyba iż masz wrogów, którzy tylko czekają, aż coś ci się nie uda (a nie jesteś Donaldem Trumpem ani /u/redpillschool, więc nie masz).
Wbij to sobie do głowy: Zwrócenie na siebie uwagi jest trudne. Niemal niemożliwe jest sprawić, żeby ludzi naprawdę coś obchodziło, choćby jeżeli wkładasz mnóstwo wysiłku w to, by ich zainteresować. Ta ciągła presja, ten „obserwujący tłum”, którego się boisz, nie istnieje.


Test Uwagi Selektywnej

https://rumble.com/v6wqphy-test-uwagi-selektywnej.html

„Wyobraź sobie, iż zostajesz poproszony o obejrzenie krótkiego nagrania wideo (poniżej), na którym sześć osób, trzy w białych koszulkach i trzy w czarnych, podaje sobie piłki do koszykówki. Twoim zadaniem podczas oglądania jest prowadzenie cichego liczenia liczby podań wykonanych przez osoby w białych koszulkach. W pewnym momencie na środek sceny wchodzi goryl, odwraca się w stronę kamery, bije się w pierś, a następnie odchodzi, spędzając na ekranie dziewięć sekund. Czy zauważyłbyś goryla?

Prawie każdy ma intuicję, iż odpowiedź brzmi: „tak, oczywiście, iż bym go zauważył”. Jak coś tak oczywistego mogłoby całkowicie umknąć naszej uwadze? Jednak kiedy przeprowadziliśmy ten eksperyment kilka lat temu na Uniwersytecie Harvarda, okazało się, iż połowa osób oglądających wideo i liczących podania nie zauważyła goryla. Jakby był niewidzialny.

Eksperyment ten ujawnia dwie rzeczy: po pierwsze, iż pomijamy ogromną ilość informacji z otaczającego nas świata, a po drugie, iż nie mamy pojęcia, jak wiele nam umyka. Ku naszemu zaskoczeniu, eksperyment ten stał się jednym z najbardziej znanych w psychologii. Opisywany jest w większości podręczników wprowadzających do tej dziedziny i prezentowany w ponad tuzinie muzeów nauki. Korzystali z niego wszyscy, od kaznodziejów, nauczycieli i trenerów korporacyjnych po tropicieli terrorystów, nie wspominając już o postaciach z serialu C.S.I., aby wyjaśniać, co widzimy, a czego nie.

To doświadczenie skłoniło nas do zastanowienia się, czy inne intuicyjne przekonania na temat naszego umysłu również mogą być błędne. Napisaliśmy książkę The Invisible Gorilla („Niewidzialny goryl”), aby zbadać ograniczenia ludzkiej intuicji i ich znaczenie dla nas samych i dla świata, w którym żyjemy. Mamy nadzieję, iż ją przeczytasz, a jeżeli to zrobisz, chętnie usłyszymy Twoją opinię.” – Gorilla Experiment

“Patrz, nikogo to nie obchodzi” – fragment filmu Park Jurajski (1993)

https://rumble.com/v6wr0ec-nikogo-to-nie-obchodzi.html

Idź i zrób to, czego się bałeś.

Źródło: Good news: no one gives a shit about you.

Zobacz na: Modele mentalne
Konieczne kłamstwa, proste prawdy – Daniel Goleman

Jak powstaje norma społeczna
Stadia rozwoju moralnego według Kohlberga
Jak tworzyć niewolnika – List Williego Lyncha

Missing Persons – Words

Idź do oryginalnego materiału