Nie każdy wie, iż szampon dobiera się bardziej do potrzeb skóry głowy niż do rodzaju włosów – od pielęgnacji pasm na długości jest odżywka lub maska. Natomiast szampon jest od oczyszczania i pielęgnacji skóry na głowie. Powinien usuwać ze skalpu nadmiar łoju, zabrudzenia i resztki kosmetyków do stylizacji, które mogą powodować podrażnienia. Jak zatem dobierać szampon do skóry głowy i rodzaju włosów? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy jego wyborze szamponu? Wyjaśniamy poniżej.
Dobieraj szampon do skóry głowy, nie tylko do rodzaju włosów
Zadaniem szamponu nie jest pielęgnacja długości włosów, a oczyszczanie skóry głowy z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków i martwego naskórka. Szampon może też odpowiadać na różne potrzeby skóry, nawilżając ją czy regulując wydzielanie łoju. Długość włosów pielęgnujemy odżywkami, maskami i olejami – nie szamponem. Bardzo ważne jest, aby włosy odżywiać po każdym myciu, ale nie stosujemy odżywek na skórę głowy, bo to może ją obciążać i powodować zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów lub choćby problemy dermatologiczne, począwszy od łupieżu.
Jaki szampon wybrać?
- Jeśli masz przetłuszczającą się skórę głowy – sięgnij po szampon regulujący wydzielanie sebum. Warto stosować szampony naturalne, np. z zieloną glinką, pokrzywą, rozmarynem, szałwią, miętą pieprzową, węglem aktywnym czy cytryną. Raz w tygodniu sięgnij po szampon oczyszczający, ale dbaj o nawilżenie skóry głowy – często to odwodnienie prowadzi do nadmiernej produkcji sebum.
- Jeśli borykasz się z łupieżem – wybierz formułę z substancjami przeciwgrzybiczymi, np. olejkiem z drzewa herbacianego, korą wierzby białej, rozmarynem czy ekstraktem z pokrzywy.
- Przy włosach rozjaśnianych lub poddanych koloryzacji warto unikać silnych środków myjących, które mogą wypłukiwać pigment – stosuj szampon do włosów farbowanych z przyjaznym składem.
- Natomiast w przypadku skóry suchej lub wrażliwej, priorytetem będą delikatne, kojące składniki. Użycie nieodpowiedniego produktu może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, podrażnień lub nadprodukcji sebum. Dlatego wskazane będą szampony nawilżające np. z aloesem, olejkami roślinnymi, prowitaminą B5, kwasem hialuronowym.
Unikaj szamponów z silnymi detergentami, zwłaszcza przy wrażliwej i łuszczącej się skórze głowy
Wiele szamponów zawiera silne środki myjące, takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate), które mogą naruszać naturalny płaszcz lipidowy skóry głowy. Efekt? Swędzenie, przesuszenie, krostki lub nadmierne przetłuszczanie się i mokry łupież. jeżeli Twoja skóra głowy jest delikatna, skłonna do podrażnień lub swędząca, wybieraj szampony:
- bez siarczanów i silikonów (SLS/SLES),
- z prostym i naturalnym składem,
- zawierające składniki łagodzące, np. alantoinę, pantenol, ekstrakt z owsa, rumianku lub aloesu,
- bezzapachowe lub o delikatnym, naturalnym zapachu.
Testuj różne rozwiązania – szampony, kostki i pianki do mycia włosów
Nie istnieje idealny szampon, który sprawdzi się u każdego. Dlatego warto testować różne produkty – mydła, szampony i pianki do mycia – i obserwować, jak reaguje Twoja skóra głowy i jak zachowują się włosy po myciu. Czy są świeże? Czy nie ma swędzenia lub pieczenia? Czy kolor się nie wypłukuje?
Regularna pielęgnacja dostosowana do indywidualnych potrzeb przyniesie oczekiwane efekty. Pamiętaj, aby myć włosy dwa razy i suszyć je po każdym myciu – trycholodzy podkreślają, iż to lepsze dla skóry głowy niż pozostawianie włosów do samodzielnego wyschnięcia.
Artykuł sponsorowany