Na terenie Polski znajduje się ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych. Każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób, choć wszystkie tak naprawdę mają wspólny cel - podreperować kondycję zdrowotną przyjeżdżających do sanatoriów kuracjuszy. Pracownicy portalu Turyści.pl na podstawie opinii 140 osób stworzyli ranking najlepszych kurortów leczniczych w kraju. Wyróżniono zarówno nadmorskie, jak i górskie aglomeracje.
REKLAMA
Zobacz wideo Manowska o lekcjach z "Sanatorium miłości". "Nie ma rzeczy, które nie przystoją!"
Kolejka do sanatorium jest tego warta. Te 5 kurortów to hity wśród kuracjuszy
Miejscowości uzdrowiskowe charakteryzują się naturalnymi walorami leczniczymi, czystym powietrzem i dostępem do wód mineralnych. Kuracjusze, którzy chcą podreperować swoje zdrowie, mogą skorzystać z wypoczynku w danym kurorcie na NFZ lub wyjechać prywatnie. Według czytelników portalu Turyści.pl najlepszym kierunkiem na tego typu rekreację jest Krynica-Zdrój. Miasto położone w województwie małopolskim jest niezwykle urokliwe samo w sobie, a w dodatku znajduje się na terenie Beskidu Sądeckiego. Tamtejsze krajobrazy potrafią wprawić w prawdziwy zachwyt.
Zobacz też: Miało być drożej, a będzie taniej. Zakopane ogłosiło obniżkę dla turystów
Na drugim miejscu w rankingu najlepszych uzdrowisk znalazł się Kołobrzeg. Ten nadmorski kurort w województwie zachodniopomorskim chętnie odwiedzają nie tylko kuracjusze, ale także turyści z kraju, a choćby i zza granicy. Jego głównym walorem jest dostęp do morza. Podium zamyka Busko-Zdrój położone w województwie świętokrzyskim. Chcąc uspokoić skołatane myśli, warto wybrać się do tamtejszego Parku Zdrojowego. Bogactwo różnorodnych gatunków drzew i kwiatów działa wyciszająco i relaksująco. Co ciekawe, choć ranking w teorii przedstawia 5 pierwszych miejsc, tak naprawdę wyróżniono aż siedem miejscowości. Na ostatnim miejscu znalazły się aż trzy uzdrowiska.
Ustroń walczył o piąte miejsce z dwoma innymi kurortami. Każde z tych uzdrowisk jest wyjątkowe
Tuż za podium na liście najlepszych uzdrowisk w kraju wyróżniono Ciechocinek (województwo kujawsko-pomorskie). To jedno z najstarszych polskich kurortów leczniczych, które do spisu Ministerstwo Zdrowia dodało dopiero w 1922 roku, ale z tamtejszymi dobrami naturalnymi - wodami solankowymi - posługiwano się już w 1836 roku. Teraz można tam korzystać m.in. z basenów termalno-solankowych. Jest to jedna z największych atrakcji w tym rejonie. Na piątym miejscu ex aequo czytelnicy wyróżnili Ustroń (województwo śląskie), Lądek-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Iwonicz-Zdrój (województwo podkarpackie). Warto wybrać się w te urokliwe miejsca, chociażby na weekend, aby odetchnąć od miejskiego zgiełku wśród natury.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.