Dlaczego zimą sypiamy gorzej niż latem? Ekspert nie ma złudzeń. Te nawyki odbijają się na jakości snu

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Dlaczego zimą sypiamy gorzej niż latem? Ekspert nie ma złudzeń. Te nawyki odbijają się na jakości snu, istock/@torwai


Dlaczego zimą kiepsko śpimy? Wiele osób zaobserwowało, iż latem ich sen jest znacznie mocniejszy i wstają bardziej wyspani niż w okresie zimowym. Okazuje się, iż najczęstszą przyczyną takiego stanu są nasze kiepskie nawyki.
Problemy ze snem nie są niczym dziwnym, ale nasilają się w miesiącach zimowych. Kłopoty z zasypianiem, nocne wybudzanie czy wstawanie z uczuciem zmęczenia to zmora wielu z nas. Co powoduje kłopoty ze snem zimą? Ekspert nie ma wątpliwości.


REKLAMA


Zobacz wideo Spanie z nią w jednym łóżku jest bardzo niewygodne! Marta Rentel o swoich wadach i zaletach


Dlaczego zimą śpimy gorzej? Problemem są przyzwyczajenia
Dr Joseph M. Dzierzewski, psycholog kliniczny i wiceprezes ds. badań naukowych w organizacji National Sleep Foundation jako najczęstszy powód kiepskiej jakości snu wymienił brak ruchu i kiepską dietę. - Niskie temperatury sprawiają, iż mniej chętnie wychodzimy z domu, by podjąć aktywność fizyczną. Zimą częściej spożywamy też ciężkostrawne potrawy, które zaburzają trawienie, co odbija się na jakości snu - wyjaśnił cytowany przez realsimple.com.
Nie przegap: Te kwiaty nie nadają się na walentynki. Zamiast rozkwitu, mogą przynieść koniec miłości


problem ze snem Tero Vesalainen/istock.com


Aby lepiej spać, należy zadbać o codzienne nawyki. Specjalista zalecił, by choćby przy niepogodzie wyjść na półgodzinny spacer. Spędzanie całego dnia w zamkniętym pomieszczeniu przy sztucznym świetle może sprawić, iż chociaż czujemy się ospali, po położeniu się do łóżka, nie zaśniemy. - jeżeli cały dzień siedziałeś na kanapie, możesz choćby mieć mikrosny, które zaspokajają niektóre twoje nocne potrzeby snu - powiedział ekspert.


Jak zwalczyć kłopoty ze snem? Istotnych jest kilka kwestii
Codzienna dawka ruchu jest ważna, ale to nie wszystko. Warto zadbać też o odpowiednie warunki w sypialni.


Temperatura idealna do snu wynosi 18 stopni Celsjusza. Przegrzane pomieszczenia w połączeniu z suchym powietrzem w okresie grzewczym nie ułatwiają zasypiania. Można także przewietrzyć sypialnię przed snem lub zainwestować w nawilżacz powietrza.
Odłóż telefon na bok. Niebieskie światło pobudza mózg, a więc przeglądanie telefona przed snem nie jest dobrym pomysłem.
Unikaj ciężkich potraw i nie objadaj się przed pójściem do łóżka. Kolację najlepiej spożywać dwie do trzech godzin przed snem.


Masz problemy ze snem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału