Dlaczego w samolocie jest tak zimno? Stewardesa nie robi ci tym na złość. Jest istotny powód

gazeta.pl 1 dzień temu
Wchodzisz na pokład samolotu i już po chwili czujesz, jak ogarnia cię chłód. Znasz to? Wiele pasażerów skarży się na niską temperaturę. Wbrew pozorom nie do końca jest to widzimisię załogi. Stoi za tym pewien istotny powód.
Chłód w samolocie jest związany z bezpieczeństwem, zdrowiem oraz komfortem podróży. Niską temperaturę najbardziej odczuwają osoby, które wracają z pobytu w ciepłym kraju. Jest to jednak o wiele bardziej złożony proces, niż ci się wydaje. Podczas postoju maszyny w terminalu do kadłuba są podłączane zewnętrzne systemy klimatyzacyjne. Odpowiadają za cyrkulację powietrza i chłodzenie wnętrza.


REKLAMA


Zobacz wideo Tam umierają samoloty. Cmentarzysko w Arizonie


Dlaczego w samolocie jest zimno? Nie istnieją ogólne standardy
Urządzenia często mają formę dużych, żółtych rur. Dostarczają powietrze do środka, jeszcze zanim maszyna zostanie włączona. Podczas lotu chłodzenie zapewniają główne silniki, a temperaturę kontroluje załoga. Stewardesy mogą wprowadzać drobne zmiany, ale często wymagają one kontaktu z kokpitem.


Jako iż samolot ma kilka stref, temperatura może być inna w różnych częściach kabiny. Najzimniej jest na siedzeniach przy oknie, bo system wentylacji znajduje się tuż nad nimi. Warto dodać, iż nie istnieją międzynarodowe przepisy w tej kwestii. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki linii lotniczej, typu pojazdu, trasy oraz decyzji załogi.


Dlaczego w samolocie jest zimno? Rosley Majid/iStock


Dlaczego źle się czuję w samolocie? Do podróży trzeba odpowiednio się przygotować
W trakcie podróży samolotem pasażer jest narażony na zmiany ciśnienia atmosferycznego, zmniejszoną zawartość tlenu oraz niską wilgotność powietrza. - Lepiej schłodzić kabinę, niż doprowadzić do przegrzania, które mogłoby skutkować omdleniami - wyjaśniła portalowi kobieta.interia.pl jedna ze stewardes. Najkorzystniej ubrać się "na cebulkę", czyli w kilka warstw odzieży. Zamiast kierować się pogodą w miejscu, do którego lecisz, w pierwszej kolejności weź pod uwagę fakt, jaka temperatura panuje w maszynie. Zimne powietrze pomaga również w redukcji zapachów oraz zmniejsza ryzyko odwodnienia i nudności. Oczywiście bardzo ważne jest regularne picie wody w trakcie lotu.
Idź do oryginalnego materiału