DLACZEGO PREZERWATYWA CZASEM PĘKA?

sexed.pl 3 miesięcy temu

Prezerwatywy to jedyna metoda antykoncepcji, która pomaga w zapobieganiu ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową. Prezerwatywy czasem pękają, ale zdarza się to naprawdę rzadko. jeżeli więc prezerwatywy, które stosujesz, często ulegają uszkodzeniu, prawdopodobnie nieprawidłowo ich używasz. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wiele osób nie otrzymuje rzetelnych informacji na temat tego, w jaki sposób przechowywać gumki, jak je zakładać i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

DATA WAŻNOŚCI

Prezerwatywy, których data ważności minęła, są znacznie bardziej podatne na pękanie. Materiał użyty do produkcji prezerwatyw może z czasem się osłabić, dlatego nie używaj takich, które straciły ważność. Data ważności umieszczona na opakowaniu prezerwatywy wynosi zwykle około pięciu lat od momentu jej wyprodukowania. Nie używaj przeterminowanych gumek, wyrzuć stare i kup nowe.

NIEPRAWIDŁOWY SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Wiele osób trzyma prezerwatywę w portfelu, mając nadzieję, iż dzięki temu zwiększą swoje szanse na seks. Dobrze mieć je przy sobie, ale akurat portfel, tylna kieszeń w spodniach czy schowek pod deską rozdzielczą w samochodzie nie są odpowiednimi miejscami do ich przechowywania. jeżeli chcesz nosić przy sobie jedną lub dwie prezerwatywy, znajdź coś, w co możesz je włożyć. To może być np. jakieś małe pudełko, albo specjalne etui przeznaczone do przechowywania prezerwatyw.

Zwracaj też uwagę na to, gdzie kupujesz gumki. Niektóre sklepy, które sprzedają prezerwatywy, nie przechowują ich prawidłowo, co może wpłynąć na ich trwałość. Dlatego kupowanie ich w automatach, czy w kioskach, w których często prezerwatywy leżą w pobliżu okien i wystawione są na działanie promieni słonecznych, nie jest dobrym pomysłem. Lepiej kupować je w drogeriach, aptekach albo zamówić przez internet u sprawdzonego producenta lub zaufanego sklepu.

NIEPRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE

Prezerwatywy nie zakłada się tak, jak np. skarpetkę lub rękawiczkę, którą należy wciągnąć do końca, tak aby ściśle przylegała do ​palców. Na jej końcu trzeba zostawić trochę miejsca – mniej więcej na szerokość dwóch palców – na nasienie.

Pamiętaj, iż męskie prezerwatywy są produkowane i przeznaczone do jednorazowego użytku, czyli tylko do jednego stosunku lub jednego wytrysku⁠. jeżeli chcesz kontynuować aktywność seksualną lub zacząć od nowa, musisz założyć nową prezerwatywę.

NIEWYSTARCZAJĄCA LUBRYKACJA

Wiele prezerwatyw posiada wprawdzie fabryczne nawilżenie, ale nie jest go zbyt wiele. W przypadku stosunku penetracyjnego, który trwa jakiś czas, a szczególnie podczas stosunku analnego (odbyt nie wytwarza własnego nawilżenia) będziesz potrzebować dodatkowego lubrykantu. Choć pochwa posiada naturalne nawilżenie, które pojawia się na skutek podniecenia, w wielu przypadkach może go być po prostu zbyt mało. Zdenerwowanie, niektóre choroby, stosowanie hormonalnych metod antykoncepcji, ale także spożywanie alkoholu czy innych substancji odurzających, mogą wpływać na suchość pochwy. Niezależnie od przyczyny, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będziesz potrzebować więcej nawilżenia, niż oferuje sama prezerwatywa. Umieszczenie dwóch kropli lubrykantu wewnątrz prezerwatywy, a także większej ilości na zewnątrz, sprawi, iż będzie Ci w niej nie tylko bardziej komfortowo, ale stanie się ona mniej podatna na tarcie, które może powodować pękanie.

Pamiętaj, iż to, jakiego lubrykantu używasz do prezerwatyw lateksowych, ma ogromne znaczenie. Upewnij się, iż produkt, który kupujesz, może być używany z prezerwatywami lateksowymi.

DWIE PREZERWATYWY ZAMIAST JEDNEJ

Nie stosuj dwóch prezerwatyw jednocześnie. Takie działanie zwiększa tarcie oraz możliwość pęknięcia. Używaj tylko jednej prezerwatywy na raz. Nie obawiaj się cieńszych gumek, to nieprawda, iż są one bardziej podatne na uszkodzenia. Cieńsze prezerwatywy często zapewniają lepsze doznania i są tak samo skuteczne jak grubsze.

ZŁE DOPASOWANIE

Prezerwatywy nie są uniwersalne. Standardowy rozmiar prezerwatywy to 18 cm długości i 52 – 56 mm szerokości. najważniejsze znaczenie w doborze odpowiedniego rozmiaru ma jej szerokość. Informację tę znajdziesz na opakowaniu albo na stronie producenta. Według tego kryterium dostępne są następujące rozmiary prezerwatyw:

  • 47 mm – będą odpowiednie dla penisów o obwodzie 9,5 – 10 cm,
  • 49 mm – dla obwodu 10 – 11 cm,
  • 53 mm – dla obwodu 11 – 11,5 cm,
  • 56 mm – dla obwodu 11,5 – 12 cm,
  • 60 mm – dla obwodu 12 – 13 cm,
  • 64 mm – dla obwodu 13 – 14 cm,
  • 69 mm – dla obwodu 14 – 15 cm.

Za ciasna prezerwatywa będzie uciskała penisa, co z pewnością nie zapewni wygody jej stosowania. Zbyt mała prezerwatywa niesie za sobą ryzyko pęknięcia podczas stosunku. Z kolei zbyt duży rozmiar może spowodować zsunięcie się z członka. jeżeli trudno Ci zakładać i zdejmować prezerwatywę lub jest Ci w niej niewygodnie, wypróbuj inne rozmiary lub sięgnij po inne marki.

    USZKODZENIA MECHANICZNE

    Jeśli prezerwatywa pękła podczas seksu oralnego⁠, ale została prawidłowo założona, była prawidłowo przechowywana i nie minęła jej data ważności, prawdopodobnie problemem są… zęby. Skoro jesteśmy przy zębach, przypominamy, iż nie należy nimi rozrywać opakowania, ponieważ w ten sposób można łatwo uszkodzić samą prezerwatywę.

    ĆWICZENIA PRAKTYCZNE

    Jeśli bardzo się spieszysz, by założyć prezerwatywę, możesz dużo łatwiej popełnić błąd. Dlatego jeżeli nie jesteś jeszcze ekspertem_ekspertką w zakładaniu prezerwatyw, poćwicz. jeżeli jesteś osobą z penisem, możesz to zrobić podczas masturbacji⁠. jeżeli jesteś osobą z pochwą, kup prezerwatywy i znajdź coś odpowiedniego do ćwiczeń: to może być banan albo dezodorant w sprayu.

    PREZERWATYWY DAMSKIE

    Jeśli z jakiegoś powodu męskie prezerwatywy nie są odpowiednie dla Ciebie, wypróbuj prezerwatywę damską. Można ją założyć na długo przed stosunkiem (nawet do 8 godzin). Femidom ma wiele zalet:

    • chroni przed niechcianą ciążą i przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową,
    • dzięki zewnętrznemu pierścieniowi, femidom lepiej zabezpiecza srom przed niektórymi wirusami, np. opryszczką narządów płciowych, niż jej “męski” odpowiednik – prezerwatywa na penisa
    • ułatwia grę wstępną, dzięki temu, iż można ją zaaplikować znacznie wcześniej.

    Znalezienie prezerwatyw damskich może być nieco trudniejsze, dlatego warto kupić je wcześniej i sprawdzić, czy jest to opcja dla Ciebie.

    Co jeżeli pęknie prezerwatywa? Czy musi oznaczać to ciążę? Nie! Istnieje środek antykoncepcji, który bierze się krótko po seksie. Jest to tabletka po, która od maja 2024 roku jest dostępna bez recepty dla osób pełnoletnich. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

    Idź do oryginalnego materiału