Dlaczego nie mogę znaleźć znajomych? Samotność Polaków. "Często sami sobie na nią zapracowujemy"

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: fot. pexels.com/zdjęcie ilustracyjne


Z badań przeprowadzonych w sierpniu 2022 roku przez Instytut Pokolenia aż 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności. Gdzie znajduje się przyczyna? Eksperci zabrali głos w tej sprawie.
Samotność definiuje się jako subiektywny emocjonalny stan, który wiąże się z poczuciem izolacji społecznej, brakiem bliskich osób, życiem w odosobnieniu oraz wrażeniem bycia odciętym od innych lub opuszczonym przez nich. Ten stan emocjonalny jest zmienny i może zależeć od okoliczności życiowych. Mimo iż samotność towarzyszy ludziom od wieków, w tej chwili dotyka coraz większą część społeczeństwa.

REKLAMA







Zobacz wideo Czy Roxie Węgiel wciąż czuje się traktowana jak dziecko? "Ta 13-latka dojrzała" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Samotność w czasach współczesnych. Dlaczego relacje międzyludzkie są na wagę złota?
Coraz więcej osób skarży się na samotność, zauważając, iż mimo prób nawiązywania relacji, często nie odnoszą sukcesu. Zastanawiając się nad przyczynami tego zjawiska, psycholożka prof. Katarzyna Popiołek z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z Newsweek podkreśla, iż "samotność nie wydarza się z dnia na dzień. To coś, do czego potrzeba czasu. Niestety często sami sobie na nią zapracowujemy".


W badaniu, które przeprowadziła, poprosiła uczestników o oszacowanie czasu, jaki poświęcają na pracę oraz rozwój zawodowy, a następnie o ocenę, ile czasu oddają na relacje międzyludzkie. Różnica okazała się znacząca. - Niby chcemy innych w swoim życiu, ale tylko jako elementy wystroju, czy pogotowie pomocowe, kiedy coś się sypie - zauważyła Popiołek.





samotność fot. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne


Samotność w Polsce. Dotyka ludzi w każdym wieku, od dzieci po seniorów
Samotność ma wiele oblicz i coraz częściej dotyka młodsze osoby. - Będzie tylko gorzej - ostrzega psycholog społeczny prof. dr hab. Wojciech Kulesza w rozmowie z portalem wydarzenia.interia.pl, wskazując na "ukryte koszty", które społeczeństwo poniesie w związku z rosnącą izolacją. Pandemia COVID-19 pogłębiła ten problem, a samotność dotyka ludzi w każdym wieku. Młodsze pokolenia mogą żyć dłużej w osamotnieniu, co szczególnie dotyka młodych mężczyzn. Kulesza zauważa, iż nastolatki coraz częściej wyrażają poczucie osamotnienia, co zwiastuje dalsze pogorszenie sytuacji. - Będziemy borykać się z chorobami związanymi z samotnością, takimi jak demencja, choroby serca czy depresja - dodaje.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału