Dietetyczka zdradza, dlaczego trzyma chleb w lodówce. Prosta zmiana, która pomoże schudnąć

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Coraz więcej osób stara się wprowadzać do swojej diety zmiany, które mają pozytywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także zdrowie. Czasami okazuje się, iż w niektórych przypadkach mogą być one naprawdę niewielkie. Przypomina o tym nagranie dietetyczki Ewy Wantuch.
Jaki chleb będzie dla nas najzdrowszy? Okazuje się, iż nie zawsze musimy szukać ciemnego. Popularna na Instagramie dietetyczka, Ewa Wantuch, zdradziła, co należy zrobić, by produkty takie jak jasne pieczywo, były zdrowsze i miały mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Wystarczy naprawdę drobna zmiana.
REKLAMA





Dietetyczka zdradza, dlaczego zawsze trzyma chleb w lodówce
jeżeli jesteście wielbicielami jasnego pieczywa, nie musicie całkowicie eliminować go ze swojej diety. Możecie jednak dokonać pewnej zmiany, która sprawi, iż będzie ono trochę zdrowsze. Chodzi o przechowywanie go w lodówce. Dotyczy to także produktów takich jak ziemniaki czy ryż. Umieszczenie ich na noc w lodówce zmniejsza ich indeks glikemiczny aż o 30 procent. Poza tym przyczynia się to także do wytworzenia skrobi opornej w danym produkcie.

Zobacz wideo Coraz więcej osób stosuje lek na cukrzycę, by schudnąć. Ekspert komentuje:



- Skrobia oporna to przyjaciel stabilnej glikemii, a powstaje ona na skutek schłodzenia wcześniej przygotowanego produktu lub potrawy węglowodanowej takich jak na przykład ryż, ziemniaki, makaron, naleśniki - napisała pod swoim filmem dietetyczka. Dodała także, iż wytworzenie jej przyczynia się do niższego indeksu glikemicznego, powstawania prozdrowotnych substancji dla naszych jelit (to na przykład kwas masłowy), a także poprawy metabolizmu. Całe nagranie zobaczycie tutaj:



Czym jest indeks glikemiczny?
Pojęcie indeksu glikemicznego oznaczane jest jako IG. Wprowadzono je na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. IG jest wskaźnikiem klasyfikującym produkty spożywcze na podstawie ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi na 2-3 godziny po spożytym posiłku. Punktem odniesienia w przypadku określania indeksu glikemicznego jest glukoza, której IG wynosi 100.
Dietetyczka mówi, dlaczego warto trzymać chleb w lodówce Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl



Ze względu na wysokość indeksu glikemicznego produkty spożywcze podzielić można na trzy grupy: o niskim indeksie glikemicznym (IG≤ 55), średnim (56≤IG≤69) i wysokim (IG≥70). Warto podkreślić, iż wskaźnik IG dotyczy jedynie węglowodanów, gdyż białka czy tłuszcze nie przyczyniają się gwałtownego podnoszenia poziomu glukozy we krwi.
Idź do oryginalnego materiału