Retinol to produkt pielęgnacyjny, który może zdziałać niesamowite rzeczy z naszą cerą. Jednak niewłaściwe użytkowanie tej substancji może doprowadzić do poważnych skutków dla naszej skóry. Jak temu zapobiec i bezpiecznie stosować retinol?
Amerykańska dermatolożka dr Samantha Ellis w temacie retinolu jest prawdziwym guru. Sama przyznaje, iż jest to jeden z jej ulubionych produktów w pielęgnacji. Dlaczego? Chociażby ze względu na to, iż potrafi zatrzymać starzenie się skóry.
Wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada, przez co nasza skóra staje się mniej sprężysta i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Retinol jest w stanie odwrócić ten proces, wspomagając naturalną produkcje kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna, gładka a co więcej jej koloryt się poprawia.
Niestety retinol ma także swoje minusy. Zanim osiągniemy wyżej wspomniane korzyści z jego stosowania, nasza cera potrzebuje sporo czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Ten proces określa się mianem purgingu, czyli okresem w którym doświadczamy skutków ubocznych w wyniku wprowadzenia do pielęgnacji retinolu. W tym czasie może pojawić się zaczerwienienie, szczypanie oraz łuszczenie się skóry.
Jednak jeżeli będziesz unikać popełniania najczęstszych błędów możesz zminimalizować skutki uboczne retinolu. Na co zwrócić szczególną uwagę?
1# Zbyt wysokie stężenie retinolu
W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Niższe stężenie składnika aktywnego nie spowoduje tak drastycznych skutków ubocznych oraz da skórze czas na to, żeby przystosowała się do retinolu. Jakie stężenie będzie optymalne na początku naszej przygody z tym składnikiem?
Zwykle rekomenduję moim pacjentom, aby zaczynali od kosmetyków z 0,1 do 0,3% retinolu – mówi dr Sam Ellis. Dopiero gdy skóra na tyle się przyzwyczai, iż będziesz w stanie używać retinolu codziennie, możesz sięgnąć po silniejszy produkt.
2# Zbyt duże ilości produktu
Retinol jest bardzo silnym produktem złuszczającym i działa dość agresywnie. Dlatego lepiej nałożyć go mniej niż za dużo. W tym przypadku najlepiej dawkować go w ilości odpowiadające małemu ziarnku grochu. W praktyce jest to mniej więcej połowa opuszka palca.
3# Stosowanie retinolu od razu po myciu twarzy
Zaraz po myciu twoja skóra pozbawiona jest naturalnego płaszcza ochronnego. Ponadto w kontakcie z ciepłą wodą pory rozszerzają się i otwierają. W związku z tym kosmetyki wnikają głębiej. Stosowanie retinolu od razu po umyciu twarzy może doprowadzić do podrażnień i nieprzyjemnego uczucia szczypania. Kiedy więc najlepiej stosować ten produkt
Odczekaj 15-30 minut po umyciu twarzy, zanim nałożysz kosmetyk z retinolem. W ten sposób unikniesz dyskomfortu – tłumaczy specjalistka.
4# Brak odpowiedniego nawilżenia
W czasie kuracji retinolem twoja skóra staje się cieńsza a przez to jest bardziej skłonna do odwodnienia. Specjalistka zaleca, aby w tym okresie szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie skóry. Podczas stosowania retinolu używaj również silnie nawilżającego kremu do twarzy, ale zwróć uwagę na to żeby jednocześnie nie zawierał silnych składników aktywnych, które mogą dodatkowo podrażnić Twoją skórę.
5# Zbyt krótkie przerwy
Retinolu nie powinno aplikować się codziennie. Podczas kuracji niezbędne są kilkudniowe przerwy. Doktor Ellis sugeruję aby na początku używać retinolu dwa razy w tygodniu, na przykład w poniedziałek i czwartek. Gdy nasza skóra stanie się bardziej odporna, można przejść do trzech razy w tygodniu. Po upływie kolejnych dwóch tygodni można zacząć aplikować retinol co drugi wieczór.