Dawne osiedle kolejarzy na Brochowie zmieni swoje oblicze. Miasto zainwestuje tu ponad 50 mln złotych.

wroclawskiportal.pl 2 dni temu

Program #PoWROtyKamienic po raz pierwszy (i nie ostatni!) wychodzi poza ścisłą zabudowę centrum miasta. Kolejny cel – Brochów. Do 2029 roku Wrocław kompleksowo wyremontuje w rejonie ul. Chińskiej, Polnej, 3 Maja i Koreańskiej 18 budynków. Klimatycznych, z ceglanymi detalami, górnymi partiami ścian z muru pruskiego. To naprawdę może być urokliwa okolica. Trzeba dać jej po prostu nową szansę.

Wartość całego brochowskiego projektu, rozpisanego do 2029 roku, to około 50 milionów złotych.

Od samego początku, kiedy startowaliśmy z PoWROtami, zapowiadaliśmy, iż ten program to nie tylko remonty w centrum. Przeprowadzimy kompleksowe rewitalizacje również w miejscach, które latami były nieco na uboczu. Właśnie takich, jak Brochów. Poprawimy tutaj standard zamieszkiwania setek ludzi. To są remonty dachów, elewacji, instalacji, stolarki – mówi wiceprezydent Michał Młyńczak. – Niejako przy okazji stworzymy warunki, by także Brochów mógł opowiadać swoją tkanką własną, unikalną historię. To osiedle jest po prostu interesujące – dodaje wiceprezydent.

Wszystkie budynki objęte tym projektem są w całości miejskie – nie ma w nich mieszkań wykupionych na własność. Na całe zadanie na Brochowie składają się budynki z końcówki XIX wieku, w których łącznie znajduje się ok. 220 mieszkań oraz dom socjalny ze 125 lokalami – w przeszłości hotel pracowniczy PKP.

Prowadząca to zadanie w imieniu Miasta spółka Wrocławskie Mieszkania do 2027 roku chce skompletować dokumentację projektową na remonty wszystkich 18 budynków. Prace budowlane są przewidziane na lata 2028-2029.

Nie tylko budynki. Podwórza też!

Wrocławskie Mieszkania traktują ten kwartał zabudowy kompleksowo. Przeprowadzą również rewitalizacje tutejszych podwórek. – Jesteśmy po pierwszych konsultacjach społecznych. W oparciu o nie przygotujemy projekt pierwszego etapu remontu przestrzeni między budynkami, położonej bliżej ulicy Polnej – mówi prezes tej spółki Monika Tendaj- Bielawska. – Jeszcze w 2025 roku za kwotę 300 tys. zł wyremontowane zostaną drogi dojazdowe i dojścia do kamienic od ul. Polnej. W ramach tej fazy remontu wykonany zostanie również nowy plac zabaw. W 2023 roku przeprowadziliśmy już w tym wnętrzu rewitalizację zieleni, ale zdecydowanie nie jest to jeszcze efekt końcowy – dodaje Monika Tendaj-Bielawska.

O ile wspomniana część podwórza bliżej Polnej ma być ofertą dla młodszych dzieci, to od strony Koreańskiej, czyli bliżej CAL, pojawi się przestrzeń dla młodzieży: na tyłach CAL zostanie wybudowane między innymi boisko sportowe.

W ramach całego tego zadania ma zostać wygospodarowane także nowe pomieszczenie na potrzeby społeczno-integracyjne. Uzupełni ono ofertę niedalekiej świetlicy przy ul. Koreańskiej, gdzie mieści się brochowskie Centrum Aktywności Lokalnej.

lista budynków objętych programem remontowym na Brochowie:

  • 3 Maja: 1b, 2a, 2b, 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b, 11, 13d,
  • Chińska: 2b, 2c, 3a, 14a, 14b,
  • Koreańska 1,
  • Polna 5

Osiedle z duszą

Zabytkowy kwartał zabudowy, o którym tutaj mowa, był wznoszony etapami przez utworzony w 1896 roku „dziewiętnastowieczny TBS”. Konkretnie – przez Brochowskie Towarzystwo Oszczędnościowo-Budowlane (Bau- und Sparverein in Brockau eGmbH). Instytucja ta, poza budową, zarządzaniem i wynajmem domów, przyjmowała i zarządzała oszczędnościami członków towarzystwa. Osiedle w granicach dzisiejszych ul. Chińskiej, 3 Maja, Polnej i Koreańskiej liczyło 28 budynków (ponad 370 mieszkań). Do czasów współczesnych dotrwało niemal w całości (znaczna część budynków w tym kwartale nie jest dziś w 100% miejska, ale w rękach wspólnot mieszkaniowych z udziałem prywatnym).

Towarzystwo Oszczędnościowo-Budowlane było finansowane przez pruską kolej, której zależało na dobrych warunkach socjalnych swoich pracowników. Tuż obok działał jeden z ważniejszych kolejowych węzłów towarowych w Europie, więc potrzeby mieszkaniowe były znaczne. Do 1914 (wybuch I wojny światowej) Towarzystwo wybudowało w tej okolicy w sumie 617 mieszkań w 46 budynkach. Tym samym walnie przyczyniło się do rozwoju Brockau w osiedle typu miejskiego. Na początku XX wieku, poza własnym ratuszem, dzisiejszy Brochów dorobił się już wodociągów, gazowni, elektrowni, a przez krótki okres choćby własnej komunikacji trolejbusowej. Formalnie aż do 1951 roku Brochów był osobnym miastem z własnym burmistrzem.

#PoWROtyKamienic – ile i gdzie ogłaszaliśmy?

Remonty na Brochowie to trzeci tak duży pakiet w ramach programu #PoWROtyKamienic, ogłoszonego przez Miasto w połowie ubiegłego roku. Do 2029 roku Wrocław chce kompleksowo wyremontować przynajmniej 100 wielorodzinnych budynków mieszkalnych, które są w całości miejskie.

  • W pierwszej serii Wrocławskie Mieszkania wytypowały 22 kamienice z osiedli Plac Grunwaldzki (7), Księże (5), Huby (4), Kleczków (4), Karłowice (1), Przedmieście Oławskie (1) – łączny koszt oceniany jest na ok. 50 mln złotych.
  • W drugim pakiecie Zarząd Zasobu Komunalnego ogłosił tzw. Projekt Ptasia, dotyczący 16 kamienic na Nadodrzu za ok. 35 mln złotych..
  • Teraz dochodzi do tego 18 kamienic z Brochowa za ok. 50 mln

złotych.

Kolejne „paczki” z budynkami będą ogłaszane sukcesywnie. Warto pamiętać, iż w 2024 roku Miasto ogłaszało też skromniejsze liczbowo, ale również daleko idące prace w innych lokalizacjach. Na przykład na pograniczu osiedli Ołbin i Plac Grunwaldzki, gdzie przy ul. Sępa-Szarzyńskiego Wrocławskie Mieszkania przygotowują kompleksowe remonty kolejnych 9 kamienic.

Idź do oryginalnego materiału