Dalej na zachód już nie pojedziesz. Tam kończy się Polska. Nietypowy punkt znajdziesz w... rzece

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Które miasto w Polsce położone jest najdalej na zachód? Tę miejscowość kojarzymy z historii jako arenę ważnej bitwy. Przyciąga nie tylko pasjonatów przeszłości, ale także miłośników geografii, którzy chcą zwiedzić istotny punkt na mapie naszego kraju. Poznaj Cedynię - miasteczko niedaleko Odry.
Cedynia leży w województwie zachodniopomorskim, tuż przy granicy z Niemcami. Otoczona przez zielone tereny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, skrywa historię, którą wielu z nas zna z podstawówki. To właśnie tutaj w 972 roku rozegrała się jedna z pierwszych bitew kształtujących losy Polski. Choć do wydarzeń doszło wieki temu, duch tamtych czasów przez cały czas unosi się nad tym niezwykłym miejscem. Dlaczego warto zwiedzić miasteczko? Jest kilka dobrych powodów.


REKLAMA


Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?


Które miasto w Polsce położone jest najdalej na zachód? Warto je zwiedzić i poczuć historię
Cedynia jest najmniejszym miastem w zachodniopomorskim i zamieszkuje ją około 1,5 tysiąca osób. Urokliwe miejsce jest idealnym kierunkiem dla tych, którzy pragną odpocząć z dala od zgiełku wielkich metropolii. Położona w malowniczym otoczeniu, zachwyca spokojnym klimatem i wieloma atrakcjami, które przyciągają zarówno miłośników historii, jak i natury. Jednym z najciekawszych punktów w Cedyni jest dawny klasztor cysterski z XIII wieku, dziś pełniący funkcję kościoła parafialnego. Jego kameralna atmosfera i piękna architektura z pewnością przypadną do gustu każdemu, kto ceni zabytki z duszą. Warto też zajrzeć na wieżę widokową, z której roztacza się niesamowity widok na dolinę Odry oraz pobliskie wrzosowiska - to miejsce stworzone do podziwiania krajobrazów i robienia zdjęć.


Spacerując po Cedyni, warto zwrócić uwagę na kamienice, które nadają miasteczku niepowtarzalnego charakteru. Miłośnicy przyrody powinni koniecznie wybrać się do Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Ten zachwycający teren pełen dzikiej przyrody, leśnych ścieżek i malowniczych widoków to raj dla wszystkich, kto szuka bliskości z naturą. Nieopodal miasta czeka Góra Czcibora - miejsce historyczne, ale także doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy.
CedyniaOtwórz galerię
Warto też odwiedzić most graniczny w Osinowie Dolnym, prowadzący do niemieckiej miejscowości Hohensaaten. Po drodze można zatrzymać się przy Pomniku Matek Polek, wzruszającym hołdzie dla kobiet, które czekały na powrót swoich synów z wojen. A kilka kilometrów dalej znajduje się niezwykłe miejsce, które ściąga ciekawskich turystów - najdalej wysunięty na zachód punkt Polski.


Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Jaki jest najbardziej wysunięty punkt w Polsce na zachód? Tak do niego dotrzesz
Najbardziej wysunięty na zachód punkt Polski znajduje się w gminie Cedynia, pomiędzy wsiami Osinów Dolny i Stary Kostrzynek, w otoczeniu Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Dokładne miejsce wyznacza fragment rzeki Odry, a na brzegu ustawiono symboliczny szary kamień, który upamiętnia ten wyjątkowy punkt. Stojąc przy nim, wystarczy spojrzeć na południowy zachód, a przed oczami będziemy dokładne miejsce.
Zobacz też: Jest w Danii i Belgii. Teraz "fantazja pod niebem" powstanie w polskim uzdrowisku. "Niespotykane"
Dotarcie do pomnika nie sprawia większych trudności. Wystarczy skierować się drogą wojewódzką nr 126 w stronę Osinowa Dolnego, gdzie mieści się parking, na którym można zostawić samochód. Dalszą część trasy najlepiej pokonać pieszo. Ścieżka prowadzi przez spokojne, leśne zakątki wzdłuż brzegu Odry, zapewniając chwilę wytchnienia w otoczeniu przyrody. Po 10 minutach spokojnego marszu znajdziemy się na miejscu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału