Czym jest łupież? Jak się go pozbyć?

erazdrowia.pl 6 dni temu

Łupież jest niewątpliwie defektem estetycznym i przyczyną kompleksów. Na szczęście można sobie z nim poradzić. Dziś przedstawimy Wam sposoby, jak pozbyć się łupieżu gwałtownie i efektywnie. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Czym jest łupież i jakie są przyczyny jego powstania?

Łupież jest chorobą skóry, która może mieć charakter przewlekły lub nawrotowy. Objawia się nadmiernie złuszczającym się naskórkiem w formie białych płatów, ale też występowaniem łojotoku o różnym stopniu nasilenia. Jest wiele czynników, które niewątpliwe sprzyjają powstawaniu łupieżu. Możemy podzielić je na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczamy:

  • nadmierne stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów, choćby lakierów czy pianek;
  • niewłaściwą higienę osobistą czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przez bardzo długi czas;

Z kolei do czynników wewnętrznych zaliczamy:

  • ubogą dietę, w której brakuje witaminy B6 oraz F;
  • alergie;
  • stres;
  • zaburzenia hormonalne, które mogą generować pojawienie się łupieżu;
  • grzyby Malassezia, których komórki znajdują się na skórze głowy.

Rodzaje łupieżu – co warto o nich wiedzieć?

Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu, czyli suchy i tłusty. Zacznijmy od suchego. Otóż objawia się on naskórkiem drobnopłatowym, złuszczającym się z dużą częstotliwością. Często pojawiają się suche, białe płatki, które przypominają proszek. Do tego skóra głowy jest sucha oraz możecie odczuwać uczucie ściągania. Z kolei łupież tłusty ma całkowicie inny wygląd. W tym przypadku można zauważyć grube, żółtawe łuski, które są nasączone łojem. Często przypominają skorupę. Dodatkowo może pojawić się swędzenie oraz stan zapalny, a także silne wypadanie włosów.

Co stosować na łupież?

Wiele osób zastanawia się, co na łupież najlepiej się sprawdzi? Na pewno warto spróbować domowych sposobów, które wykazują dużą skuteczność. Bardzo dobrze sprawdzają się płukanki ziołowe, choćby z mięty czy pokrzywy. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy dwie łyżki suszu zalać wrzątkiem i poczekać aż całość wystygnie. Gdy płukanka jest już letnia, nakładamy ją na skórę głowy, a następnie wykonujemy delikatny, kilkominutowy masaż. Oczywiście włosy i skóra głowy powinny być wcześniej umyte. Koniecznie stosujcie także szampony przeciwłupieżowe. W leczeniu łupieżu suchego dodatkowo należy stosować dermokosmetyki. Koniecznie wybierzcie takie, które zawierają smołę pogazową bądź siarczek selenu.

Rekomendowane są także kosmetyki, które w składzie mają siarkę oraz kwas salicylowy. W leczeniu łupieżu tłustego postępowanie jest nieco inne. Przede wszystkim należy stosować środki przeciwłojotokowe, ale i kremy przeciwgrzybiczne. W bardzo nasilonych stanach bezwzględnie trzeba udać się do lekarza, który może zalecić wprowadzenie odpowiedniej kuracji. Ważna jest także dieta, która powinna być lekkostrawna i oparta o produkty nieprzetworzone. Zatem całkowicie należy zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Przede wszystkim trzeba sięgnąć po dużą ilość warzyw, ale i produktów pełnoziarnistych. Bezwzględnie należy wprowadzić większą podaż produktów zawierających żelazo, magnez czy też witaminy z grupy B. Bardzo istotne jest optymalne nawadnianie organizmu i picie około dwóch litrów wody niegazowanej dziennie.

Profilaktyka przeciwłupieżowa – o czym warto pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, co robić, aby łupież nie nawracał. Istotne znaczenie ma oczywiście odpowiednia częstotliwość mycia włosów i utrzymywanie higieny skóry głowy. choćby gdy objawy łupieżu miną, nie należy rezygnować z profilaktycznego stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Oczywiście częstotliwość jego używania jest w tym przypadku znacznie mniejsza niż podczas występowania bezpośrednich objawów łupieżu. Na co dzień używajcie zwykłego szamponu o lekkiej formule, natomiast raz na dwa tygodnie szamponu przeciwłupieżowego. Wykonujcie też raz na tydzień peeling skóry głowy – enzymatyczny lub kwasowy najlepiej na bazie kwasu salicylowego.

Idź do oryginalnego materiału