Śląsk to region pełen historii, tajemnic i barwnej kultury. Seria książek zatytułowanych Sekrety Katowic, Sekrety Mysłowic i Sekrety Bytomia autorstwa różnych regionalistów i pasjonatów historii to fascynująca podróż przez mniej znane zakamarki trzech śląskich miast. Każda z książek oferuje wyjątkowe spojrzenie na miasto, odkrywając historie i miejsca, które często pozostają w cieniu codziennego życia. Za serią tych publikacji stoi Księży Młyn Dom Wydawniczy.
Sekrety Katowic
Katowice, stolica Górnego Śląska, to miasto o wielu twarzach. Być może dlatego Sekrety Katowic to aż dwie pozycje wydawnicze. W pierwszej Barbara Szmatloch odnajduje tajemnicze historie i zapomniane miejsca. Z pasją opowiada o zaskakujących wydarzeniach i niezwykłych ludziach. W drugiej części Michał Bulsa ma dla nas aż 33 interesujące historie. Poznajemy historię hotelu Katowice, ale również o błysku guzika w księżycową noc, który doprowadził do śmierci pruskiego oficera. Dowiadujemy się, co wyleciało w powietrze 13 grudnia 1920 roku, dlaczego Santos na Koszutce był taki modny i czy szajka Jana „Hanysa” Stolorza faktycznie była tak niebezpieczna. Nie opiszemy wam teraz dokładnie tych publikacji, bo nie taka jest nasza rola. Naszym zdaniem dla wszystkich mieszkańca Katowic, który interesuje się historią swojego miasta, jest to pozycja książkowa z gatunku „must have”. Książka jest lekka i przystępna w odbiorze, a także pełna fotografii.
Sekrety Mysłowic
Mysłowice to miasto, które wielu zna jako przemysłowy punkt na mapie Śląska. Jednak ta książka pokazuje zupełnie inną perspektywę. Anna Majewska zabiera nas w podróż przez różne historie związane z miastem. Dowiadujemy się czym były Mysłowickie notgeldy, jak wyglądał Trójkąt Trzech Cesarzy w XIX wieku, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie przynoszące szczęście. Wreszcie jak to się stało, iż kopalnia Mysłowice pływała po morzach i oceanach, jak powstałą centralna targowica i dlaczego Warszawa należała do Bliklego a Mysłowice do Rojewskiego. Każda z tych opartych przecież na faktach opowieści jest interesująca, opowiedziana w sposób wyjątkowo czytelny i odwołująca się do miejsc i postaci funkcjonujących w pamięci Mysłowiczan. Z tą różnicą, iż historie czy osoby, o których istnieniu coś nie co wiemy, tutaj są postaciami z krwi i kości, a przytaczane historie oparte są na faktach.
Sekrety Bytomia
Bytom, jedno z najstarszych miast na Śląsku, kryje w sobie niezwykłą ilość tajemnic. Sekrety Bytomia to książka, która pokazuje historię miasta z innego, bardziej osobistego punktu widzenia. Marcin Hałaś w swojej książce zdradza nam co jest prawdą a co fikcją w tzw. miejskich legendach. Wśród nich jest ta o amfibii, którą zbudował Józef Kuczera, by przez Bałtyk opuścić Polskę. Czy mu się udało? Charakter kryminalny ma także sprawa kości nadburmistrza, Georga Bruninga. Co interesujące w jego grobie nie brakuje szczątków ludzkich, tyle, iż należą one do wielu osób. W mroźny lutowy dzień 1958 roku do Bytomia dotarło 17 skrzyń ważących 2299 kilogramów. Niezwykła przesyłka zawierała ponad 100 obrazów i prawie 2 tysiące grafik. Jej nadawca – generał Józef Zając – był równie zagadkową postacią jak król cynku Karol Godula. Marcin Hałaś na kolejnych stronach książki zdradza, co jest prawdą, a co jedynie zmyśleniem. Nie zwlekaj, otwórz Sekrety Bytomia, a dowiesz się jeszcze, czy piłkarz Polonii Bytom Kazimierz Trampisz pokazał kibicom ŁKS-u gołe pośladki i jak to się stało, iż bytomski lew został odnaleziony przed… wejściem do zoo na warszawskiej Pradze!
Dlaczego warto sięgnąć po tę serię?
Każda z tych książek to nie tylko zbiór faktów, ale także fascynująca opowieść o ludziach, wydarzeniach i miejscach, które często umykają uwadze w codziennym biegu. Autorzy mają dar wciągania czytelnika w opowieść, a bogactwo ciekawostek sprawia, iż trudno oderwać się od lektury. Dla mieszkańców Śląska to okazja, by spojrzeć na swoje miasta z nowej perspektywy, a dla osób spoza regionu – świetny sposób na poznanie jego wyjątkowego charakteru. jeżeli lubisz książki, które odkrywają tajemnice i pobudzają wyobraźnię, seria Sekrety Śląskich Miast to pozycja obowiązkowa!