Czy zachowek podlega przedawnieniu? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Na czym polega zachowek i kto może się o niego starać? Rekompensatę finansową otrzymają tylko nieliczni. Co więcej, lepiej uważaj na termin, gdyż możesz stracić prawo do roszczenia. Przedłużenie możliwe jest tylko w trzech przypadkach.
Zostałaś pominięta w testamencie najbliższego członka rodziny? Być może przysługuje ci zachowek. Kto może się o niego starać, co trzeba zrobić, by go otrzymać i czy istnieje termin, po którym przestaje obowiązywać? Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta.
REKLAMA






Zobacz wideo Ewa Ewart przez rok towarzyszyła Magdzie chorej na raka piersi. "Ten film powinien zobaczyć każdy" [MAMY CZAS]



Na czym polega zachowek? Rekompensata dla najbliższych
Zachowek to uprawnienie, którego głównym zadaniem jest ochrona bliskich zmarłej osoby pominiętych w testamencie. Przyjmuje ona formę pieniężną. Jest niczym innym jak rekompensatą za brak otrzymania spadku, do którego krewny miałby prawo w przypadku dziedziczenia ustawowego, czyli gdy nie byłoby testamentu. Można go nazwać jego substytutem, gdy roszczenie kieruje się przeciwko spadkobiercy, który został wskazany w ostatniej woli zmarłego. Okazuje się, iż jest na to określony czas.


Kto ma prawo ubiegać się o zachowek? Uważaj na termin
Zachowek, czyli rekompensata pieniężna dla bliskich zmarłego, przysługuje tylko określonym osobom. Jak możemy przeczytać w artykule 991 Kodeksu cywilnego mowa o zstępnych, czyli dzieciach, wnukach i prawnukach, oraz małżonkach i rodzicach spadkodawcy. Co istotne, roszczenie w postaci zachowku ulega bezpowrotnemu przedawnieniu. Dzieje się tak po pięciu latach, ale nie od śmierci bliskiego, ale ogłoszenia testamentu. Istnieją jednak sytuacje, w których termin zostaje zerwany. Mowa o uznaniu roszczenia przez osobę, przeciwko której je wystosowano, wszczęciu mediacji czy podjęciu czynności przed sądem lub innym przeznaczonym do tego organem. Gdy wystąpi jedna z powyższych sytuacji, po ich zakończeniu termin naliczany jest od nowa.
Komu i ile należy się zachowek? Komu i ile należy się zachowek? Fot. pexels.com / Vanessa Garcia
Ile wynosi zachowek po śmierci? Kwota nie jest jednoznaczna
Zachowek przyjmuje postać rekompensaty finansowej. Jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników, z czego głównym z nich jest liczba uprawnionych do niego osób. zwykle jednak jest to połowa spadku, który należałby się uprawnionym w przypadku tradycyjnego dziedziczenia. W sytuacji, gdy uprawnionym jest osoba niepełnoletnia lub trwale niezdolna do pracy, wzrasta do 2/3 udziału. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału