Czy wypada iść na weselę bez koperty? Wiele osób zadaje sobie to pytanie

natemat.pl 4 godzin temu
W polskiej kulturze ślubnej koperta z pieniędzmi to coś więcej niż tylko prezent — to mocno zakorzeniona tradycja, z której mało kto rezygnuje. Wiele par młodych choćby otwarcie wskazuje, iż liczyło na "zwrot kosztów" wesela od gości, co czyni sytuację delikatną. Ale co zrobić, jeżeli naprawdę nie masz pieniędzy na prezent? Czy wypada wtedy w ogóle iść na wesele?


Czy wypada iść na wesele bez koperty? Jest jedno rozwiązanie


Niestety, dzisiaj coraz częściej słyszy się od gości, iż zaproszenie na wesele to dla nich... dodatkowy problem. Dla wielu osób wesele to nie tylko radość, ale też finansowy stres.

Wysokie ceny prezentów, dojazd, ubranie, nocleg – to wszystko składa się na duży wydatek. Sama koperta, której oczekuje się jako standardu, często wynosi od 300 do 1000 zł, a czasem choćby więcej.

Warto pamiętać, iż koperta to nie obowiązek, a zwyczaj, ale jednak bardzo silny. Złamanie go bez rozmowy może wywołać nieporozumienia, a choćby żal ze strony młodej pary.

Najprostszym rozwiązaniem, które pozostaje eleganckie jest włożyć w kopertę kwotę symboliczną np. 100 złotych i powiedzieć o tym młodej parze.

Nie dla wszystkich jednak choćby taka symboliczna kwota będzie dostępna. Gdy więc jesteś w trudnej sytuacji finansowej, a czeka cię wesele, rozważ kilka możliwości...

Brak koperty na wesele nie przekreśla twojego udziału, ale wymaga taktu, rozmowy i wyczucia. W polskiej tradycji to temat wrażliwy, dlatego podejdź do niego z empatią wobec pary młodej – ich reakcja może cię pozytywnie zaskoczyć. Najważniejsze, by pokazać, iż jesteś z nimi sercem, choćby jeżeli nie portfelem.

Co zrobić, gdy naprawdę nie masz pieniędzy?


1. Szczerość z parą młodą


Najlepsze, co możesz zrobić, to porozmawiać z parą młodą z wyprzedzeniem. Możesz powiedzieć:


"Bardzo się cieszę z Waszego zaproszenia i chcę być z Wami w tym ważnym dniu, ale mam teraz trudniejszy okres finansowo i nie jestem w stanie przygotować tradycyjnego prezentu. Czy mimo to mogę być z Wami?".

Taka wiadomość pokazuje szacunek i chęć uczestnictwa – większość par to zrozumie, jeżeli podejdziesz do tematu z empatią. Warto w tym momencie zaoferować niematerialny prezent, który w jakimś sensie zrekompensuje brak koperty np. zaproszenie na obiad do naszego domu.

2. Nie przychodź "po cichu" bez koperty


Właśnie dlatego rozmowa jest tak ważna. Brak koperty bez słowa wyjaśnienia może zostać źle odebrany – jako brak szacunku, lekceważenie lub choćby próba "korzystania z imprezy za darmo". choćby jeżeli to nie twoja intencja.

3. Alternatywy dla koperty


Jeśli nie masz możliwości finansowych, są inne sposoby, by okazać wdzięczność i zaangażowanie:


Pomoc w przygotowaniach: dekoracje, rozstawianie stołów, organizacja zabaw, robienie zdjęć czy filmików – to wszystko może być cenniejsze niż pieniądze. Najlepiej zaproponuj to parze młodej wcześniej – może okazać się, iż twoja pomoc zostanie doceniona.

Symboliczny prezent DIY: możesz przygotować album dla pary młodej, zrobić coś własnoręcznego, jeżeli jesteś kreatywny


Spotkanie po ślubie: zaproś parę na kawę czy spacer i powiedz, iż chcesz ich uczcić na swój sposób, kiedy już będziesz w lepszej sytuacji.

Złóż się na prezent z kimś innym: jeżeli masz jakiekolwiek środki do dyspozycji, możesz spróbować złożyć się na prezent z kimś z gości.


4. Grzeczna odmowa


Zrozumiałe jest jednak także nie iść. jeżeli czujesz, iż brak koperty będzie źródłem napięcia, a nie masz odwagi lub możliwości, by to wyjaśnić – odmów grzecznie udziału. Powiedz, iż nie dasz rady z powodów osobistych, ale życzysz wszystkiego najlepszego i jesteś z nimi myślami. To niełatwe, ale czasem lepsze niż nieprzyjemne niedopowiedzenia.

Idź do oryginalnego materiału