W chwili podpisania umowy lokator zyskuje nie tylko prawo do korzystania z lokalu, ale także do ochrony nietykalności oraz poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony właściciel mieszkania martwi się o wygląd nieruchomości i chce kontrolować jej stan. Ta sytuacja nie jest prosta, bo każda ze stron ma swoje racje. Przepisy mówią jednak jasno, jak postępować w takich przypadkach i na co się powołać.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Warszawie? "Może wygram w totka"
Czy właściciel może wejść do mieszkania, które wynajmuję? To zależy
Przede wszystkim lokator ma prawo do ochrony miru domowego. Oznacza to, iż nikt nie może bez zapowiedzi wchodzić do mieszkania i naruszać prywatność najemcy. Po podpisaniu umowy wynajmujący traci prawo do rozporządzania lokalem, chociaż wciąż pozostaje jego formalnym właścicielem.
Nie może składać lokatorowi niezapowiedzianych wizyt, wchodzić do mieszkania pod jego nieobecność i przeszukiwać jego rzeczy. Nie oznacza to jednak, iż absolutnie niczego mu już nie wolno. Istnieją pewne sytuacje, w których właściciel może, a choćby powinien wejść do środka. Są to: awaria (np. pęknięta rura, wyciek gazu, zalanie, pożar), niezbędne prace (np. remont, naprawa instalacji) oraz przegląd techniczny (po uprzednim ustaleniu terminu z najemcą).
Czy właściciel może wejść do mieszkania, które wynajmuję? pexels.com/SHVETS production
Czy właściciel może mieć klucze do wynajmowanego mieszkania? Odpowiedź może zaskoczyć
Te trzy wyjątki są związane z ochroną nieruchomości oraz zapewnieniem bezpieczeństwa. Mówi o tym art. 10 Ustawy o ochronie praw lokatorów. jeżeli najemca jest nieobecny albo odmawia dostępu do lokalu, właściciel ma prawo wejść do niego w obecności policji, straży miejskiej albo straży pożarnej. Wynajmujący jak najbardziej może mieć własny komplet kluczy, ale musi pamiętać, iż jego uprawnienia w zakresie wejścia do mieszkania są ograniczone. jeżeli zakłóci mir domowy lokatora, może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności, a choćby pozbawieniem wolności do 1 roku. Uważasz, iż właściciel powinien mieć prawo wchodzenia do mieszkania wtedy, gdy ma ochotę? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.