Czy węgiel przyniósł robotnikom wolność? [podcast]

krytykapolityczna.pl 2 dni temu

To nie przypadek, iż w Anglii grodzeniu dóbr ziemskich i lasów towarzyszyła rozbudowa kopalń węgla. Energia, żywność i praca od zawsze były ze sobą splecione: tanie paliwo pozwalało wdrażać do pracy maszyny i ścigać się na technologiczną produktywność; tania żywność z kolei pozwalała obniżać płacę. O tym, czy tania – i na czyj koszt – energia jest warunkiem rozwoju, czy węgiel przyniósł robotnikom wolność i wreszcie: czym są społeczności energetyczne – rozmawiamy z drą Agatą Stasik, socjolożką z Akademii Leona Koźmińskiego.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SPREAKER:

Kilka tanich rzeczy

Kapitalizm to system wyjątkowo efektywny: potrafi zaprząc do produktywnej pracy nie tylko ludzi, ale i naturę. A żywność i energię czyni tanią, jak to tylko możliwe. Brzmi dobrze – dopóki nie doczytamy, iż tanie w kapitalizmie jest również… życie, a produktem najlepiej symbolizującym ten system – nuggetsy z kurczaka, a nie żaden telefon czy elektryczny SUV. Raj Patel i Jason Moore w książce Historia świata w siedmiu tanich rzeczach wyjaśniają, jakim kosztem – tanim dla systemu, drogim dla jego zasobów, czyli nas i całej natury – kręci się kapitalistyczny świat. A my w podcaście Kilka tanich rzeczy opisujemy, jak to się ma do warunków Polski i co z tym fantem zrobić.

*

Książka Historia świata w siedmiu tanich rzeczach, ukazała się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej w przekładzie Joanny Bednarek i Anny Opary.

***

dr Agata Stasik – kierowniczka i wykonawczyni w licznych krajowych i międzynarodowych projektach badawczych dotyczących społecznych aspektów energetyki, zrównoważonej transformacji, oraz zarządzaniem innowacjami społeczno-technologicznymi. Bierze udział w projektach interdyscyplinarnych, gromadzących badaczy z różnych dziedzin (nauki społeczne i techniczne) oraz transdyscyplinarnych – realizowanych wspólnie z praktykami: przedstawicielami samorządów i firm. Laureatka nagrody Monografie FNP dla najlepszych książek w dziedzinach humanistycznych i społecznych za książkę „Współwytwarzanie wiedzy o technologii. Gaz łupkowy jako wyzwanie dla zbiorowości.” (2019). Autorka ponad 20 artykułów w recenzowanych czasopismach i monografiach. Uczestniczka Postdoc Academy for Transformational Leadership (2021-23). Współkierowniczka specjalności „Sustainable Transtions” na kierunku zarządzanie. Członkini Komisji Etyki Badań ALK. Prowadzi zajęcia między innymi z metodologii badań, teorii organizacji, zrównoważonego rozwoju, partycypacyjnej oceny technologii.

**

Podcast został zrealizowany dzięki wsparciu European Climate Foundation.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału