Czy Tunezja jest bezpieczna na wakacje?

ekuz.com.pl 20 godzin temu

Tunezja leży w północnej części Afryki. Choć sąsiaduje z Libią, w której od lat toczy się wojna domowa, jest uznawana za stosunkowo bezpieczny kierunek wakacyjny. Znajdziesz tam wiele kurortów turystycznych położonych w malowniczej lokalizacji, zapewniających możliwość spędzenia urlopu w spokojnych warunkach. Co musisz wiedzieć o kwestii bezpieczeństwa przed wyjazdem do Tunezji? Sprawdź!

Gdzie zaplanować bezpieczny pobyt w Tunezji?

Tunezja przyciąga co roku setki tysięcy urlopowiczów z całej Europy. Największe natężenie ruchu turystycznego obserwuje się tam w kurortach nadmorskich, zwłaszcza w okresie letnim. Na popularność hoteli położonych w Hammamecie, Monastirze, Sousse, Tabarce czy na Djerbie wpływa nie tylko ich malownicze położenie i bogate zaplecze turystyczne, ale również stosunkowo niski poziom zagrożeń.

Hammamet

Hammamet to miejscowość wypoczynkowa położona na Półwyspie Cap Bon będąca najstarszym nadmorskim kurortem w kraju. Jej mieszkańcy od lat utrzymują się głównie z turystyki, w związku z czym szczególnie zależy im na utrzymaniu atmosfery gościnności i wysokiego poziomu usług. To dobrze rozwinięty kurort, w którym lokalne służby porządkowe dbają o zachowanie możliwie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Monastir

Monastir to miasto portowe, trzecie co do wielkości miasto w Tunezji, położone ok. 8 km od międzynarodowego lotniska Monastir Habib Bourguiba Airport. Wyróżnia się rozbudowaną bazą hotelową oraz nowoczesnymi, nadmorskimi bulwarami. Zapewnia dostęp do licznych atrakcji turystycznych. Znajduje się tam m.in. historyczna twierdza Ribat, Wielki Meczet oraz grobowiec Habiba Burgiby.

Sousse

Sousse to kolejne miasto portowe, które – prócz dostępu do morza i dużej liczby hoteli – gwarantuje możliwość zwiedzenia ciekawych zabytków. Podczas pobytu tam możesz zobaczyć m.in. wieżę sygnalizacyjną Kasbah (nazywaną też wieżą milczenia), rzymskie katakumby oraz fort Ribat.

Djerba

Djerba jest największą wyspą Afryki Północnej. Zachęca do spędzenia urlopu rozległymi, piaszczystymi plażami, dużą liczbą atrakcji turystycznych oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Urlop planuje na wyspie co roku wielu turystów, co świadczy o panującej tam przyjaznej atmosferze i warunkach sprzyjających wypoczynkowi.

Tabarka

Tabarka to doskonałe miejsce na urlop dla wszystkich, kto chce spędzić wczasy w kameralnych okolicznościach. Podobnie jak w innych wymienionych miejscowościach ryzyko wystąpienia zamieszek czy protestów utrzymuje się tam na minimalnym poziomie.

Jakich regionów Tunezji lepiej unikać?

Zgodnie z informacjami MSZ o Tunezji, opublikowanymi w sekcji Informacje dla podróżujących, za niebezpieczny uznaje się teren Sahary i regionów pustynnych przy granicy z Algierią i Libią (ostrzeżenie nie dotyczy szlaków turystycznych).

Panują tam ekstremalnie trudne warunki — bardzo wysoka temperatura, trudności z dostępem do wody i brak infrastruktury drogowej). Poza tym istnieje duże niebezpieczeństwo, iż w tym regionie działają nielegalne grupy przestępcze zajmujące się przemytem i działalnością terrorystyczną.

Z podobnego powodu dość ryzykowne są też podróże w okolice gór Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila. Obszary te są pokryte licznymi wzniesieniami, dolinami i jaskiniami. Za sprawą takiego ukształtowania terenu upodobały je sobie grupy przestępcze. W ramach akcji zwalczających ich działalność realizowane są tam prace lokalnych sił zbrojnych.

Aby zmniejszyć ryzyko doświadczenia nieprzyjemnych sytuacji podczas podróży, lepiej unikaj podróżowania we wskazane miejsca.

Na co uważać w Tunezji?

Choć Tunezja jest krajem przyjaznym turystom, pewne zagrożenie dla przyjezdnych stanowią:

  • kieszonkowcy — kradzieże i rabunki nie zdarzają się w Tunezji wyjątkowo często, jednak mimo to w zatłoczonych miejscach rekomenduje się zachować ostrożność i zwracać szczególną uwagę na cenne przedmioty;
  • oszuści i naciągacze — niektórzy usługodawcy (np. taksówkarze czy przewodnicy) celowo zawyżają ceny, aby więcej zarobić. Przed zdecydowaniem się na współpracę z jakąkolwiek osobą, zapytaj ją o dokładną stawkę i porównaj z cenami za daną usługę obowiązującymi w innych punktach;
  • picie wody z kranu — w Tunezji nie obserwuje się co prawda dużej liczby zatruć, jednak mimo to podczas pobytu w tym kraju lepiej spożywać wodę butelkowaną;
  • dziury w jezdni — drogi w Tunezji są przeważnie w dobrym stanie, jednak wyrwy w asfalcie występują choćby na autostradach.

Jeśli planujesz wyjazd do Tunezji, zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz. Wystarczy, iż wypełnisz krótki formularz, aby w razie wystąpienia wyjątkowych okoliczności polski konsul mógł się z Tobą skontaktować.

Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Tunezyjskie prawo różni się od przepisów obowiązujących w Polsce. Największe różnice dotyczą:

  • możliwości fotografowania w niektórych miejscach — na terenie Tunezji obowiązuje zakaz robienia zdjęć baz wojskowych i budynków rządowych oraz funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. O specjalne zezwolenie od premiera na filmowanie czy fotografowanie wskazanych obiektów muszą ubiegać się choćby dziennikarze;
  • używania dronów i wykrywaczy metali — przepisy zabraniają latania dronami i korzystania z wykrywaczy bez wcześniejszego uzyskania zgody odpowiednich organów rządowych;
  • posiadania narkotyków — w Tunezji bardzo surowo kara się osoby złapane z choćby niewielką ilością środków odurzających. Za tego rodzaju przewinienie w więzieniu można spędzić choćby do 20 lat;
  • homoseksualizmu — pozostawanie w bliskiej relacji z osobą tej samej płci również jest w Tunezji zabronione; obowiązuje za to choćby kara więzienia do lat 3.

Pamiętaj, iż Tunezja jest krajem muzułmańskim, w związku z czym obowiązują tam odmienne obyczaje niż w państwach należących do chrześcijańskiego kręgu kulturowego. Nieco inne reguły dotyczą zwłaszcza kwestii spożywania alkoholu w miejscach publicznych czy ubioru, zwłaszcza wśród kobiet. Szczególne wymagania co do zachowania, także ze strony turystów, są w okresie ramadanu. Niedostosowanie się do panujących tam zasad może skutkować pojawieniem się nieprzychylnych reakcji ze strony lokalnych mieszkańców.

Podsumowanie

  • Tunezja jest krajem bezpiecznym dla turystów.
  • Najbezpieczniej jest w regionach popularnych turystycznie, a więc w pobliżu miejscowości Tabarka, Djerba, Sousse, Monastir i Hammamet.
  • Tunezyjskie przepisy są znacznie bardziej restrykcyjne niż te Polskie.
  • Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże na Saharę oraz obszary pustynne w sąsiedztwie granic z Libią i Algierią.
  • MZS nie rekomenduje organizowania wyjazdów na tereny górzyste w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila).
  • Restrykcyjne prawo dotyczy kwestii posiadania narkotyków, pozostawania w konkubinacie lub związku homoseksualnym, a także używania dronów i wykrywaczy metali oraz fotografowania obiektów wojskowych i rządowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy można jechać do Tunezji na dowodzie osobistym?

Choć przez długi czas obywatele RP mogli podróżować do Tunezji na podstawie dowodu osobistego, od stycznia 2025 roku wjazd do tego kraju odbywa się wyłącznie na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego (wiza nie jest konieczna). Dokument powinien pozostawać istotny przez co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu do Polski lub 6 miesięcy, gdy nie ma się kupionego biletu lotniczego.

Co zabrać do Tunezji, dolary czy euro?

W Tunezji płaci się dinarami, a transakcje w obcych walutach raczej nie są akceptowane. Na wyjazd do tego kraju można zabrać ze sobą zarówno euro, jak i dolary, a później wymienić je w kantorze. Punkty wymiany walut są zlokalizowane w kurortach turystycznych, a także w bankach i na lotniskach.

Czy w Tunezji można pić alkohol?

Tunezja to kraj muzułmański w związku z czym spożywanie alkoholu postrzega się tam nieco inaczej niż np. Polsce. W kraju tym nie obowiązuje co prawda zakaz picia napojów wyskokowych, jednak można to robić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Sięganie po piwo czy wino w przestrzeni publicznej jest co do zasady źle postrzegane i niezalecane.

Idź do oryginalnego materiału