Władze Chorwacji zdecydowały się opodatkować właścicieli wakacyjnych kwater na wynajem, gdyż chcą w ten sposób walczyć z brakiem mieszkań na rynku i dużymi podwyżkami cen wynajmu długoterminowego – podaje agencja Reuters.
Chorwacja. Ceny mieszkań dla turystów mogą wzrosnąć o 20 proc.
W efekcie może to spowodować duży wzrost cen dla turystów. O ile? W rozmowie z Reutersem mówiła o tym Natasa Luketic, która wynajmuje mieszkanie w Zagrzebiu za pośrednictwem agencji.
Jak podała agencja Reuters, przepisy zostały przegłosowane w zeszłym tygodniu przez chorwacki parlament i dotyczą ponad 800 tysięcy mieszkań i domów, które właściciele regularnie wystawiają na wynajem w okresie turystycznym.
Z kolej jednocześnie chorwacki minister finansów uspokoił, iż te zmiany w podatkach nie będą dotyczyć osób, które wynajmują kwatery w swoich domach ani osób, które wynajmują mieszkania długoterminowo.
Jak wyjaśnił dla agencji Reutera wicepremier Branko Branic, chodzi o unormowanie kwestii najmów krótkoterminowych oraz ogólnej sytuacji na rynku mieszkań.
Z danych agencji wynika, iż ponad 10 procent mieszkań, które są dostępne na tynku, jest przeznaczone pod najmy krótkoterminowe.
Oznacza to, iż z miejsc tych korzysta się tylko przez kilka ciepłych miesięcy. W innych częściach roku stoją one puste.
A jednocześnie brakuje mieszkań na wynajem długoterminowy. Ich ceny idą drastycznie w górę. Dalszą konsekwencją tego jest wyludnianie się wielu miast.
Władzom Chorwacji chodzi więc o przekonanie części wynajmujących, iż bardziej będzie im się opłacało wynająć mieszkania na dłuższy termin.
– To co najbardziej boli mieszkańców Splitu czy Dubrownika i innych nadmorskich miast to fakt, iż z powodu braku mieszkań na rynku coraz mocniej się wyludniają – powiedziała w rozmowie z Reutersem Zaklina Juric, przedstawicielka inicjatywy "Mieszkańcy Razem".
Kolejną zmianą, która może niepokoić wynajmujących i turystów jest to, iż w apartamentowcach i blokach mieszkalnych przynajmniej 80 procent mieszkańców musi w tej chwili wyrazić zgodę na turystyczny najem krótkoterminowy.
– Właściciele mieszkań panikują. Wielu z nich wzięło pożyczki i zainwestowało w nieruchomości. Po wejściu w życie nowych przepisów te inwestycje z logistycznego punktu widzenia staną pod znakiem zapytania – dodała Julica Jurica Repic, właściciel agencji nieruchomości w Zagrzebiu.
Kiedy wprowadzone przepisy wejdą w życie? Trudno powiedzieć, bo choć zostały już przegłosowane w parlamencie, to mają trafić do konsultacji i niewykluczone, iż pojawią się w nich poprawki.