Na wysokość otrzymywanego świadczenia wpływa kilka czynników, w tym wysokość zarobków oraz długość zatrudnienia. Oznacza to więc, iż choćby jeżeli w przeszłości przepracujesz jeden dzień, za który odprowadzisz składki, po osiągnięciu wymaganego wieku (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), będziesz otrzymywać przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie kwoty otrzymują rekordzistki i rekordziści?
REKLAMA
Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]
Czy można dostać mniej niż najniższa emerytura? Oto rekordziści
Według danych, do których dotarł portal fakt.pl, w 2024 roku najwyższa pobierana w Polsce emerytura wynosiła 48,7 tys. złotych. Pobiera ją mężczyzna z 67-letnim stażem pracy i zebranym kapitałem w wysokości 2,4 miliona złotych. Na emeryturę przeszedł w wiek 86 lat, zaś wcześniej zajmował głównie stanowiska kierownicze. Natomiast patrząc na to z drugiej strony, inną rekordzistką jest kobieta z Biłgoraja, gdyż na jej konto co miesiąc wpływają... 2 grosze. Wszystko dlatego, iż w przeszłości przepracowała zaledwie jeden dzień, zaś na emeryturę przeszła w wieku 60 lat.
Pieniądze Pieniądze, Fot. Pawel Kacperek / iStock
W podobnej sytuacji jest również seniorka ze Szczecina, której świadczenie wynosi 3 grosze. W marcu 2024 roku ponad 450 tysięcy seniorów pobierało świadczenia niższe, niż minimalne. Oznacza to, iż na ich konta trafiało mniej niż 1780,96 złotych brutto (tyle wtedy wynosiło). Liczba ta systematycznie rośnie od 2020 roku.
Jak ZUS oblicza wysokość emerytury? Te czynniki są najważniejsze
Wysokość emerytury obliczana jest poprzez podzielenie jej podstawy (na którą składa się m.in. zwaloryzowany kapitał początkowy, składki na ubezpieczenie i środki z subkonta) przez tablice dalszego trwania życia. Te z kolei ogłaszane są co roku. Nie bez znaczenia jest również wiek, w jakim senior decyduje się zacząć pobierać świadczenie. Im później to zrobi, tym wyższe będzie. Wedle wstępnych wyliczeń wstrzymanie się przez rok może sprawić, iż emerytura będzie choćby 10-15 proc. wyższa. Planujesz pracować dłużej, czy od razu przejdziesz na emeryturę? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.