Niedokładne mycie włosów i skóry głowy może spowodować odkładanie się martwego naskórka, sebum i produktów do stylizacji oraz podrażniać skórę głowy, powodując stan zapalny, który może przyczynić się do wypadania włosów. Łupież A choćby wypadanie włosów, mówi Carolyn Goh, lekarz medycyny, adiunkt dermatologii i założycielka Kliniki Zaburzeń Włosów i Skóry Głowy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Przeczytaj więcej: Kompletny przewodnik po pielęgnacji skóry głowy
Średnio myj włosy szamponem codziennie przez co najmniej dwa do trzech tygodni, ale zależy to od rodzaju włosów, ich tekstury, wieku i tego, czy używasz produktów do stylizacji, twierdzą dermatolodzy. Oto ich ogólne zalecenia:
- Włosy przetłuszczające się, gęste i proste można myć częściej – zwykle codziennie lub dwa razy. Najważniejszym czynnikiem jest stan skóry głowy. „Aktywność gruczołów łojowych na skórze głowy decyduje o tym, jak tłusta lub sucha jest skóra głowy i włosy. Kiedy olej się gromadzi, przemieszcza się on do cebulek włosów, nadając im tłusty wygląd” – powiedział dr Joshua Zeichner, adiunkt dermatologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Szpital Mount Sinai w Nowym Jorku: „Większa ilość oleju przyczynia się również do powstawania łupieżu, czyli stanu, w którym występuje łuszczenie się i swędzenie skóry głowy”.
- Włosy suche, puszące się lub poddane zabiegom chemicznym mogą zyskać na rzadszym myciu, ponieważ zbyt częste szczotkowanie może je dodatkowo wysuszyć, czyniąc je bardziej łamliwymi i podatnymi na łamanie. Ponadto niektórych fryzur nie można często myć. Ale włosy i skórę głowy należy myć przynajmniej raz na dwa do trzech tygodni. Możesz także spróbować na przemian oczyszczać włosy i skórę głowy szamponem i po prostu kondycjonować włosy, co może pomóc w naprawie uszkodzeń zewnętrznej części włosa zwanej łuską, powiedział Adam Friedman, lekarz medycyny, profesor i kierownik katedry dermatologii na Uniwersytecie Uniwersytet Jerzego Waszyngtona. Wyższa Szkoła Medycyny i Nauk o Zdrowiu.
- Wiek jest również brany pod uwagę. Goh twierdzi, iż wraz z wiekiem skóra głowy wytwarza mniej sebum, dlatego włosy mogą nie wymagać tak częstego mycia.
Co powinieneś wiedzieć
Dermatolodzy twierdzą, iż istotny jest wybór odpowiedniego szamponu i odżywki do rodzaju włosów i potrzeb w zakresie pielęgnacji.
Szampon zwiększający objętość może być korzystny dla osób o delikatnych, cienkich włosach. Szampon oczyszczający może pomóc w usuwaniu osadów z produktów do stylizacji lub twardej wody, ale stosowany zbyt często może powodować wysuszanie. Szampon przeznaczony do włosów suchych lub zniszczonych może pomóc w regeneracji włosów, ale może nie być najlepszy dla osób z tłustą skórą głowy.
Osoby cierpiące na choroby skóry głowy, takie jak łupież, mogą potrzebować szamponu dostępnego bez recepty lub na receptę. „Używanie szamponu niewłaściwego do rodzaju włosów może być za duże lub niewystarczające w stosunku do potrzeb włosów” – stwierdził Zeichner.
Oto jak dermatolodzy zalecają pielęgnację włosów.
- Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD) nałóż szampon bardziej na skórę głowy i cebulki włosów, aby usunąć martwy naskórek, nadmiar sebum i produkt bez wysuszania pozostałych pasm. Następnie spłucz. W niektórych przypadkach wskazane może być naprzemienne stosowanie zwykłego szamponu i szamponu oczyszczającego raz w tygodniu, aby pomóc w usunięciu osadów.
- Użyj odżywki, aby nawilżyć i rozczesać włosy. Osoby o włosach cienkich lub prostych powinny nakładać go na końcówki, natomiast osoby o włosach suchych lub kręconych mogą nakładać go na całej długości.
- Delikatnie usuń nadmiar wody ręcznikiem. Podczas korzystania z suszarki do włosów używaj niskiej lub średniej temperatury zamiast wysokiej, ponieważ może to spowodować uszkodzenie.
- Unikaj czesania mokrych włosów, ponieważ są one delikatne i bardziej podatne na złamania. Zamiast tego AAD sugeruje użycie grzebienia o szerokich zębach do usuwania splątań.
Konkluzja
Chociaż zalecana częstotliwość mycia włosów jest bardzo zróżnicowana, ogólnie dermatolodzy zalecają mycie włosów codziennie lub co dwa do trzech tygodni, w zależności od rodzaju włosów, ich tekstury, wieku i innych czynników.