Czy mrożone jedzenie jest zdrowe? Tak, ale są ważne zasady. Sprawdź, jak je kupować, jak robić domowe mrożonki i czego nie zamrażać

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Qwart/Getty Images


Robienie mrożonek to sposób na zachowanie trwałości jedzenia i bezpieczeństwa jego spożycia przez wiele miesięcy. Przy odpowiednim postępowaniu produkty nie tracą istotnie na smaku i wartościach odżywczych. Aby jednak sięganie po mrożone produkty i dania było zdrowe i nie groziło poważnym zatruciem pokarmowym, warto trzymać się kilku ważnych zasad. Wyjaśniamy, jak kupować i mrozić różne produkty spożywcze, w tym owoce, warzywa, mięso i ryby, oraz jak długo można je przechowywać. Sprawdź też, jakie domowe dania można zamrażać, a które nie powinny być utrwalane w ten sposób.

Czy mrożone jedzenie jest zdrowe? Zasady bezpieczeństwa

Mrożone jedzenie może być niemal tak zdrowe, jak to świeże. Zamrażanie należy do najlepszych metod utrwalania żywności, która pozwala zachować zwłaszcza ich wartość odżywczą, choć w mniejszym stopniu – ich strukturę i kolor. Wymaga jednak adekwatnych warunków przechowywania, a zwłaszcza odpowiednio niskiej i stabilnej temperatury. Choć wymaga to nakładów energii, świeże jedzenie, jak i to gotowe, można mieć w każdej chwili pod ręką.

Istotny jest jednak fakt, iż mrożenie nie niszczy bakterii, a jedynie spowalnia ich cykl życiowy. Oznacza to, iż w przypadku skażenia gotowych produktów chorobotwórczymi bakteriami czy niedostatecznej higieny podczas przygotowania mrożonek istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego. Wzrasta ono w sytuacji, gdy jedzenie nie zostało poddane dostatecznej obróbce cieplnej, która niszczy bakterie.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy zamrożone jedzenie ulega rozmrożeniu. Nie powinno być wtedy ponownie schładzane do ujemnej temperatury. Zwiększa to ryzyko rozwoju bakterii, które zawsze znajdują się na produktach spożywczych (chyba, iż są sterylizowane) i znacznego zwiększania się ich liczby. Niestety, takie produkty znajdują się w wielu sklepach, a można je poznać po dużej ilości szronu wewnątrz opakowania, a także po zbryleniu zawartości. jeżeli jednak jest ono zamknięte, produkt można dokładnie ugotować lub upiec, po czym spożyć bez ryzyka.

Inaczej jest z produktami mrożonymi na wagę, które nie powinny mieć opisanych cech. Ze względu na możliwość zakażenia są one jednak mniej polecanym wyborem od tych pakowanych fabrycznie.

Przed przygotowaniem mrożonki nie należy przechowywać jej zbyt długo np. w lodówce. Grozi to bowiem poważnym, a choćby śmiertelnym zakażeniem bakterią Listeria, która jest odporna na mrożenie i krótką pasteryzację, a rozwija się już choćby w temperaturze wynoszącej nieco poniżej zera.

Idź do oryginalnego materiału