Niebieskie strefy to miejsca, gdzie duża liczba mieszkańców dożywa ponad stu lat. Jakiś czas temu Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zidentyfikowali dwie najważniejsze zasady dotyczące żywienia, które sprzyjają zachowaniu dobrej formy i długowieczności. Uznali, iż istotne znaczenie odgrywa wyeliminowanie z diety czerwonego mięsa oraz umiarkowane lub wysokie spożycie węglowodanów. Teraz pojawiły się kolejne wnioski dotyczące stylu życia mieszkańców "niebieskich stref".
REKLAMA
Zobacz wideo Czy istnieje dieta cud? "Każdy choć raz w życiu powinien liczyć kalorie" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Styl życia jest kluczowy
Nie piją alkoholu, unikają kofeiny i trzymają się diety wegańskiej lub wegetariańskiej. Loma Linda szczyci się mianem miejsca na ziemi, gdzie żyją najzdrowsi ludzie na świecie. Naukowcy z tamtejszego uniwersytetu przyglądają się temu, jak styl życia wpływa na wiek, którego dożywają mieszkańcy.
- Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo życie społeczne wpływa na nasze mózgi - mówiła 112-letnia mieszkanka regionu dziennikarce BBC. Aktualnie sztuczna inteligencja pomaga naukowcom z Loma Linda wskazać pozostałe czynniki, które spowalniają proces starzenia się mózgu.
Zobacz także: Żyją ponad sto lat i znają przepis na długowieczność? Sekretem są dwie zasady
- To bardzo wyrafinowany sposób patrzenia na wzorce, które niekoniecznie rozpoznajemy jako ludzie, ale algorytm AI jest w stanie je wychwycić - tłumaczył Andrei Irimia z University of Southern California. Stworzono tam modele komputerowe, które oceniają, jak starzeją się nasze mózgi, wykorzystując skany MRI, dane z 15 000 mózgów. Wynika z tego, iż styl życia, a w tym odpowiednia dieta, aktywność, stymulacja umysłowa i relacje z innymi, mają wpływ na to, jak starzeje się mózg.
Sen ma znaczenie
Według Matthew Walkera, profesora neurobiologii i psychologii na University of California w Berkeley i autora bestsellerowej książki "Why We Sleep", najważniejszy jest też sen. - To najważniejsza czynność, którą można robić każdego dnia, aby mieć zdrowe ciało i mózg. Funkcjonowanie umysłu jest wzmocnione, gdy się wysypiasz. jeżeli śpisz źle, mózg pracuje mniej efektywnie - zaznacza. Jak tłumaczył, w czasie snu dochodzi do oczyszczania naszego mózgu. Wypłukują się wówczas białka beta-amyloidu i tau, czyli "dwa główne czynniki leżące u podstaw choroby Alzheimera".