CZY MENSTRUACYJNE STROJE KĄPIELOWE NAPRAWDĘ DZIAŁAJĄ?

sexed.pl 1 miesiąc temu

Okres i pływanie nie idą w parze? To nieprawda, można i warto pluskać się w wodzie podczas miesiączki. Pływanie wpływa kojąco na umysł i ciało, łagodzi bóle menstruacyjne i działa cuda, gdy masz wzdęcia czy skurcze. Jednym z powodów, dla którego wiele osób rezygnuje podczas okresu z aktywności w wodzie, jest lęk związany z przeciekaniem tamponu albo kubeczka menstruacyjnego. Dlatego warto wypróbować zyskujące coraz większą popularność rozwiązanie – menstruacyjny strój kąpielowy.

JAK WYGLĄDAJĄ MENSTRUACYJNE STROJE KĄPIELOWE?

Tak samo, jak zwykłe stroje – niezależnie od tego, czy mowa o kostiumie jednoczęściowym, czy bikini. Menstruacyjne kostiumy kąpielowe są zaprojektowane tak, aby zatrzymywać płyn menstruacyjny i zapobiegać przeciekaniu. Wykonane są z rozciągliwego, wodoodpornego materiału (najczęściej mieszanki nylonu i spandexu), a ich dolna część przypomina majtki menstruacyjne – ma wszytą bawełnianą warstwę chłonną od środka i warstwę nieprzepuszczalną bardziej od zewnątrz, która pomaga zwalczać bakterie i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Większość dostępnych na rynku menstruacyjnych strojów kąpielowych może wchłonąć do 2 łyżeczek (10 mililitrów) płynu menstruacyjnego. Dla porównania zwykły tampon zwykle jest w stanie pomieścić w sobie około 1 łyżeczki (5 mililitrów) krwi menstruacyjnej.

Strój kąpielowy można nosić samodzielnie przy lżejszym krwawieniu lub razem z tamponem czy kubeczkiem menstruacyjnym, gdy okres jest obfity.

CZY TA WARSTWA CHŁONNA W KROKU NIE BĘDZIE WYGLĄDAĆ JAK PIELUCHA?

Nie będę kłamać. Gdy po raz pierwszy założyłam dół od stroju kąpielowego, ta podwójna warstwa w kroku była lekko wyczuwalna, ale niewidoczna gołym okiem. Dawało mi to poczucie komfortu, iż na pewno nic nie przecieknie, ale zastanawiałam się, jak majtki będą wyglądać, gdy wejdę do wody. Od razu mogę Was uspokoić, iż wyglądały dokładnie tak samo, jak zwyczajny strój kąpielowy. Absolutnie niczego nie widać i nikt nie domyśli się, iż macie na sobie kostium menstruacyjny.

CZY MENSTRUACYJNY KOSTIUM KĄPIELOWY NIE PRZECIEKA?

Przez pierwsze kilka minut często spoglądałam między nogi i za siebie, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nic nie przecieka. Kostium świetnie spełnił swoje zadanie i po chwili w ogóle przestałam myśleć o tym, iż mam okres.

DLA KOGO STROJE KĄPIELOWE BĘDĄ ODPOWIEDNIE?

  • Dla osób, które nie lubią lub nie mogą stosować kubeczka menstruacyjnego albo tamponu.
  • Dla osób, które mają obfite miesiączki, stosują tampony i/lub kubeczki menstruacyjne, ale potrzebują dodatkowej ochrony przed przeciekaniem.
  • Dla osób, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu.
  • Dla osób w okresie perimenopauzy, które mają nieregularne i/lub niespodziewane okresy.

A CO PO KĄPIELI?

Po wyjściu z wody wypłucz kostium w zimnej wodzie, a później wypierz go zgodnie z instrukcją producenta. Nie używaj płynu zmiękczającego do tkanin, ponieważ może on zakłócać zdolność kostiumu kąpielowego do wchłaniania krwi menstruacyjnej. Niektóre kostiumy menstruacyjne można prać w pralce i suszyć w suszarce w niskiej temperaturze.

A CZY OKRES NIE USTAJE, GDY WCHODZĘ DO WODY?

Po wejściu do wody krwawienie menstruacyjne nie ustaje, jednak krew nie wypływa z taką samą szybkością. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ woda wywiera nacisk na pochwę, co przeciwdziała wpływowi grawitacji na przepływ. jeżeli jednak wykonasz czynność przekraczającą przeciwciśnienie wody — na przykład kichniesz lub kaszlesz — część krwi dostanie się do wody.

CZY PŁYWANIE W TRAKCIE OKRESU JEST W OGÓLE ZDROWE?

Regularne ćwiczenia w trakcie menstruacji są nie tylko dozwolone, ponieważ stymulują wydzielanie endorfin. Endorfiny to substancje chemiczne wydzielane przez mózg i ciało, które pomagają organizmowi w naturalny sposób radzić sobie z bólem i stresem. Oprócz uczucia euforii i poprawy nastroju zastrzyk endorfin wywołany ćwiczeniami może pomóc w naturalny sposób złagodzić niektóre z bolesnych objawów miesiączki.

Badanie z 2018 roku, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Education and Health Promotion, wykazało, iż kobiety, które regularnie wykonywały ćwiczenia aerobowe w trakcie menstruacji, odczuwały mniejszy ból menstruacyjny w porównaniu z kobietami, które nie ćwiczyły.

Krótko mówiąc, jeżeli podczas miesiączki zmagasz się z bolesnymi objawami, pływanie może być tak samo korzystne jak przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Idź do oryginalnego materiału