Zaczerwienione i spuchnięte oko – to właśnie może być jęczmień. Taki stan zapalny, pojawiający się niezależnie od wieku, może być męczący, ale nie stanowi poważniejszego zagrożenia. Podpowiadamy, co robić, by pozbyć się go jak najszybciej.
Jęczmień na oku jest bolesnym, choć niewielkim guzem pojawiającym się na dolnej lub górnej powiece. Towarzyszy mu zaczerwienienie, obrzęk i ból. Guzek wypełniony jest ropną treścią i samoistnie pęka, gdy dojrzeje. Nie należy wyciskać go samemu.
Jęczmień na oku – powody i objawy
Najczęstszą przyczyną jęczmienia na oku jest zakażenie bakteryjne, do którego może dojść na różne sposoby. Wśród nich wyróżnić można na przykład pocieranie powiek brudnymi dłońmi czy niedbałość o higienę przy noszeniu soczewek kontaktowych. Powstawaniu jęczmienia sprzyjać może również niezbyt dokładne zmywanie makijażu czy złe kosmetyki wykorzystywane do malowania oczu.
Jęczmień na oku najłatwiej rozpoznać po charakterystycznym guzku zakończonym najpierw białym, a potem żółtym czubkiem. Obrzękowi towarzyszy znaczne zaczerwienie okolicy oka, ból. Wśród objawów warto wyróżnić też swędzenie, łzawienie oka czy większą wrażliwość na światło. Z powodu spuchnięcia powieki może także dojść do ograniczenia pola widzenia.
Jak gwałtownie pozbyć się jęczmienia?
Guzek związany z infekcją bakteryjną przeważnie znika w ciągu 1-2 tygodni. Warto jednak spróbować przyspieszyć proces leczenia poprzez m.in. nagrzewanie okolicy chorego oka. Ciepło w tym przypadku zmniejsza opuchliznę i prowadzi do szybszego odprowadzenia ropy, a zatem i pęknięcia jęczmienia.
Do ciepłych okładów można dodać mleczan etakrydyny o działaniu przeciwbakteryjnym, który dostaniemy w większości aptek. Warto także sięgnąć po maści okulistyczne na powieki lub krople, jeżeli zmagamy się z jęczmieniem wewnętrznym.
Takie leczenie zachowawcze powinno szybciej doprowadzić do pęknięcia jęczmienia, po którym zostanie niewielka ranka gojąca się w przeciągu kilku następnych dni. W tym czasie najlepiej ograniczyć dotykanie chorego oka i jego okolic, a także stosowanie makijażu czy soczewek kontaktowych. W przypadku poważniejszej infekcji należy jednak skonsultować zmianę bakteryjną ze specjalistą.
Warto jednak pamiętać, iż jęczmień pojawia się u wielu osób w różnym wieku i jest tylko przejściową zmianą, po której nie powinno zostać śladu.