Zaczął się rok szkolny. Zamiast o ubezpieczeniu turystycznym powoli myślisz więc pewnie o zabezpieczeniu swojego dziecka w razie różnych losowych sytuacji. To dobre podejście, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Z doświadczenia wiesz, iż we wrześniu szkoła przedstawi Ci ofertę ubezpieczenia dla Twojego dziecka. Jednak, czy to jedyne rozwiązanie? Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe? Odpowiadamy.
Czy trzeba ubezpieczyć dziecko w szkole?
Od razu odpowiadamy – nie, ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. To polisa, którą na początku roku szkolnego proponują zwykle placówki. Jednak, czy warto ubezpieczać dziecko w szkole? Warto wiedzieć, z czym wiąże się takie rozwiązanie.
Ubezpieczenie szkolne wybierane przez pracowników szkoły ma zwykle wąski zakres i niskie sumy ubezpieczeniowe. Co prawda wiąże się to z niską kwotą składki, jednak w przypadku nieszczęśliwego wypadku dziecka może się okazać, iż odszkodowanie będzie niskie lub nie otrzymamy go wcale, bo dana sytuacja nie będzie objęta ubezpieczeniem. Często zdarza się, iż dyrektorzy szkoły lub inni pracownicy odpowiedzialni za wybór polisy szkolnej nie porównują ofert i decydują się na tzw. pierwsze lepsze ubezpieczenie lub przedłużają umowę z towarzystwem, z którym współpracowali w tym zakresie w poprzednim roku.
Kupując ubezpieczenie w szkole, może się okazać, iż otrzymamy produkt, który w ogóle nie jest dostosowany do potrzeb naszego dziecka, ma bardzo wąski zakres i niskie sumy gwarantowane. Jak w takim razie zabezpieczyć nasze dziecko? Odpowiedzią jest?
Indywidualne ubezpieczenie szkolne
Odpowiedzieliśmy na pytanie, czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe. Teraz przybliżmy nieco alternatywę dla szkolnego ubezpieczenia NNW dziecka, oferowanego w placówkach. Możesz samodzielnie poszukać polisy dla dziecka. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, iż będziesz mógł dobrać zakres ubezpieczenia do potrzeb swojego dziecka i zapewnić mu maksymalną pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku. Co może obejmować takie ubezpieczenie szkolne NNW?
W zależności od oferty, ubezpieczenie szkolne NNW może mieć zakres:
- śmierć ubezpieczonego dziecka, a choćby rodzica lub opiekuna prawnego,
- doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
- złamanie kości np. ręki czy nogi,
- pobyt dziecka w szpitalu,
- sytuacje takie jak pogryzienie dziecka przez zwierzęta, ukąszenie przez kleszcza itp.,
- oparzenia, odmrożenia, zatrucie np. gazem, porażenie prądem,
- cyberprzemoc oraz inne nieprzyjemne w skutkach dla dziecka sytuacje w sieci,
- medyczne assistance,
- zaginięcie dziecka,
- czasowa niezdolność do nauki,
- rozpoznanie choroby np. wady serca,
- leczenie stomatologiczne,
- itd.
Pamiętaj, iż wybierając NNW szkolne dla swojego dziecka trzeba zwrócić uwagę m.in. na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Może się okazać, iż ochrona, na której nam zależy nie jest przewidziana w ramach danej polisy. Kolejna sprawa to limity świadczeń. Dana polisa może przewidywać np. tylko jednorazową wypłatę odszkodowania za pobyt w szpitalu w okresie jej obowiązywania.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia szkolnego NNW?
Jeśli będziesz rozglądał się za ubezpieczeniem szkolnym NNW dla swojego dziecka, musisz wiedzieć, co wpływa na jego cenę. Więcej zapłacimy, jeżeli suma ubezpieczenia będzie znaczna. Jednak ma to wpływ na wysokość wypłacanego odszkodowania – im wyższa suma ubezpieczenia, tym polisa droższa, ale ma to przełożenie na wysokość świadczenia. Cena polisy wzrasta także wraz z zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Więcej zapłacimy za takie, które przewiduje szerszą ochronę. Również liczba dzieci ubezpieczonych na danej polisie ma wpływ na cenę. Okazuje się, iż niektóre towarzystwa oferują rabat, w razie gdy zdecydujemy się objąć ubezpieczeniem więcej niż jedno dziecko. To tylko niektóre sytuacje, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia szkolnego. Każde towarzystwo ustala wysokość składki indywidualnie.
Podwójne ubezpieczenie szkolne
Jeszcze innym rozwiązaniem może być wykupienie ubezpieczenia dla dziecka w szkole i rozejrzenie się za dodatkową polisą. W tym przypadku podwójne ubezpieczenie szkolne to korzystna opcja, bo w sytuacji nieszczęśliwego wypadku naszego dziecka, będą mu przysługiwały dwa świadczenia, pod warunkiem iż każda z tych polis obejmuje dane zdarzenie. Indywidualne ubezpieczenie to także dobry sposób na rozszerzenie tej kupionej w szkole.
Przeanalizujmy przykład. Twoje dziecko trenuje i jeździ na obozy sportowe, także latem. Polisa, którą wykupiłeś w szkole nie obejmuje wyczynowego uprawiania sportu, bo tak ubezpieczyciel będzie pojmował działalność Twojego dziecka. jeżeli więc podczas treningu złamie nogę, nie otrzyma odszkodowania z takiej polisy. Warto więc w takiej sytuacji rozejrzeć się za ubezpieczeniem NNW dla dziecka, które będzie obejmować zdarzenia powstałe podczas wyczynowego uprawiania sportu.
Takim ubezpieczeniem jest propozycja NNW szkolnego w CUK, którą dla klientów multiagencji przygotowało towarzystwo InterRisk. Szczegóły na jego temat znajdziesz tu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/nnw-dziecka. Atutem tego ubezpieczenia jest ochrona w czasie uprawiania sportu już w ramach podstawowego pakietu.
Oprócz tego to NNW dla dziecka obejmuje również szereg różnych zdarzeń typu – pogryzienie przez psa, kleszcza czy też pakiet HejtStop, który zapewnia dziecku pomoc psychologiczną i prawną w razie problematycznych sytuacji w sieci. W ramach polisy dostępne jest również Assistance Edu Plus, które obejmuje np. wizytę pielęgniarki czy indywidualne korepetycje.
Ubezpieczenie szkolne – czy jest obowiązkowe?
Podsumujmy – ubezpieczenie NNW dziecka nie należy do obowiązkowych, jednak warto je mieć. Zapewni odszkodowanie, jeżeli dziecko ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi w szkole, ale też poza zajęciami w placówce. Dzięki temu będzie można opłacić dodatkową rehabilitację czy leczenie, a choćby korepetycje, by nadrobić zaległości w nauce. Warto wiedzieć, iż dziecko, mając podwójne ubezpieczenie szkolne – takie wykupione w placówce i takie dobrane indywidualnie – może otrzymać dwa świadczenia z tytułu tej samej szkody. To więc korzystne rozwiązanie.
WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z firmą InterRisk