Czupel 930 m n.p.m. to najwyższy szczyt w Beskidzie Małym wchodzący w skład projektu o nazwie Korona Gór Polski. Jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem, zwłaszcza iż można dojść na niego z Przełęczy Przegibek, czyli bardzo łatwym i niezbyt wymagającym szlakiem. Nazwa góry wywodzi się od czubów – szpiczastych wzniesień.
Cały masyw jest zalesiony. Czasem za sprawą wiatrołomów i wycinki drzew można znaleźć mały punkt widokowy na inne szczyty Beskidu Małego lub Beskid Śląski. Niedaleko znajduje się miasto Bielsko-Biała. Na szlaku z Przełęczy Przegibek znajduje się Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej. Obecny budynek powstał w 1913 roku. Wędrując na szczyt, można podziwiać nie tylko malownicze krajobrazy Beskidu Małego, ale także przejść przez urokliwe lasy i łąki.
Czupel – parking na Przełęczy Przegibek
Jedziemy z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego i zatrzymujemy się na Przełęczy Przegibek 663 m n.p.m. pomiędzy szczytami Przegibek i Sokołówka. Znajduje się tam obszerny bezpłatny parking, na którym spokojnie można zostawić samochód choćby na całą noc. Jesteśmy tam po godzinie 6, dlatego stoją tylko grzybiarze.
Przy parkingu stoi bufet „Gawra”, który otwarty jest w okresie turystycznym. Jak byliśmy, to otwierał się o godzinie 11.
- Współrzędne parkingu na Przełęczy Przegibek: 49.793244, 19.129449.
Mapa z zaznaczonym przebiegiem naszej trasy
- Przebieg trasy: Przełęcz Przegibek – Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej – Czupel – Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej – Przełęcz Przegibek
- Suma podejść na szlaku: 337 metrów.
- Długość całej trasy: 9,5 km.
- Czas wycieczki z przerwami: 4 godziny.
Opis szlaku na Czupel z Przełęczy Przegibek
Rozpoczynamy podejście niebieskim, łagodnym szlakiem do Schroniska na Magurce Wilkowickiej. Do pokonania mamy około 2 kilometry i 250 metrów podejścia. Powinniśmy dojść na miejsce w ciągu 60 minut.
Przechodzimy przez szlaban, żegnamy przełęcz i drogę, którą tutaj dojechaliśmy. W lesie chodzą grzybiarze, dlatego co jakiś czas kogoś spotykamy. Chwilę prowadzi nas wąska ścieżka, a po kilku minutach dochodzi duża, szeroka droga. Ona wychodzi również z Przełęczy Przegibek i prowadzi do schroniska. Ta droga polecana jest rodzinom z wózkami. Drogą idziemy przez około 10 minut i odbijamy w lewo. Trochę podchodzimy do góry, a następnie występuje wypłaszczenie.
Przy węźle szlaków przychodzi kolor żółty i czerwony i z nimi idziemy pod górę prosto do Schroniska na Magurze Wilkowickiej.
Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
Dochodzimy do Schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej i nie zatrzymujemy się tam, tylko idziemy dalej na Czupel 930 m n.p.m.
Przerwę w schronisku mieliśmy dopiero w drodze powrotnej, gdzie odpoczęliśmy kilka chwil. Zamówiliśmy pomidorową i spotkaliśmy Pana Andrzeja, który czyta naszego bloga. Wychodząc przed obiekt, można obejrzeć przepiękne widoki na Beskidy.
Jak dojść do schroniska na Magurce Wilkowickiej?
- z Mikuszowic Krakowskich w Bielsku-Białek szlakiem czerwonym – 2 godziny 30 minut
- z Wilkowic szlakiem czerwonym – 2 godziny
- z Wilkowic szlakiem zielonym – 2 godziny 30 minut
- z Czernichowa szlakiem niebieskim – 2 godziny 30 minut
- z Przełęczy Przegibek szlakiem niebieskim – 50 minut
- z Międzybrodzia Bialskiego szlakiem żółtym – 2 godziny 45 minut
- ze Straconki w Bielsku-Białej szlakiem zielonym – 1 godzina 20 minut
- ze Straconki w Bielsku-Białej szlakiem żółtym – 2 godziny 30 minut
- naszym czarnym szlakiem harnasia Rogacza, wytyczonym w 2010 roku – 2 godziny 50 minut
- drogą asfaltową z Wilkowic
Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego
Kontynuujemy niebieskim szlakiem naszą drogę najwyższy szczyt Beskidu Małego. Na tym odcinku idziemy już po płaskim. Do pokonania 3 kilometry i 40 metrów podejścia. Głównie idziemy ścieżką przez las, ale w niektórych miejscach możemy zobaczyć widoki, np. przy ruinach schroniska lub na samym Czuplu. Szczyt jest oznaczony tabliczką, dlatego ciężko go pominąć.
Przejście z Przełęczy Przegibek na Czupel to około 2 godzin drogi wolnym krokiem. Szczyt niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale warto go zdobyć i dopisać do listy wzniesień potrzebnych do zdobycia Korony Gór Polski.
Jakim szlakiem wejść na Czupel?
Na górę można dostać się z dwóch stron. Od strony zachodniej i wschodniej. Przez najwyższy punkt prowadzi szlak koloru niebieskiego. Na szczyt dojdziemy z:
- Międzybrodzia Bialskiego, kolorem czerwonym, a następnie niebieskim od przełęczy,
- Czernichowa szlakiem niebieskim,
- Łodygowic kolorem czerwonym, a następnie z przełęczy szlakiem niebieskim,
- Wilkowic szlakiem czarnym, a następnie niebieskim,
- Bielska-Białej przez Magurkę Wilkowicką,
- Przełęczy Przegibek przez Magurkę Wilkowicką.
Najładniejszy szlak na Czupel w Beskidzie Małym – po drodze miejsca widokowe
Najładniejszy szlak na Czupel według nas prowadzi z Czernichowa i tworzy pętlę. Trasa oznaczona jest kolorem niebieskim i mierzy prawie 4 kilometry. Jest ona trudniejsza niż podejście z Przełęczy Przegibek. Przechodzi przez kilka punktów widokowych, między innymi na Górę Żar. Następnie z Czupla schodzimy na przełęcz i skręcamy w prawo na czerwony szlak przez Przysłop, a dalej żółty i zielony.
Pieczątka ze szczytu
Pieczątkę do książeczki można dostać w Schronisku na Magurce Wilkowickiej. choćby nie trzeba o nią prosić w bufecie, ponieważ znajduje się na stoliczku obok. Jest to spore ułatwienie dla zdobywających Koronę Gór Polski.