Przez kilka miesięcy uczyły się haftowania i układania tiulowych czepców kaliskich. Uczestniczki warsztatów zorganizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu robiły to pod okiem jedynej w regionie specjalistki z tej dziedziny, hafciarki Jadwigi Sobczak, wnuczki dawnej mistrzyni Aleksandry Czeluściny z Liskowa. W zajęciach wzięły udział cztery uczestniczki, mieszkanki Południowej Wielkopolski, regionalne hafciarki i twórczynie ludowe: Donata Kaczocha z Głogowej, Anna Urbaniak z Sieroszewic, Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza i Paulina Bajodek z Jankowa Przygodzkiego.
„Czepce kaliskie to takie nakrycie głowy kobiet wiejskich, często też zamożnych kobiet wiejskich z przełomu XIX i XX wieku, ale ta tradycja przetrwała aż do czasów dzisiejszych, ponieważ później nosiły takie czepce kobiety noszące obrazy, chodzące do asysty przy okazji różnego rodzaju świąt kościelnych. A współcześnie od wielu, wielu lat noszą te czepce członkinie zespołów ludowych, zespołów śpiewaczych” - powiedziała radiuCENTRUM Anna Gałczyńska, główna specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Efektem zajęć jest dziesięć haftowanych i ułożonych tiulowych czepców, w trzech „kaliskich” formach: kopki, czepca z luźnymi tzw. bandażami oraz czepca z ozdobną kokardą. Prace były zaprezentowane podczas 20. Świątecznego Spotkania Folklorystów w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura ludowa i tradycyjna – „Mistrz Tradycji”.