Trudno jest jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rosół wychodzi mętny. Powodów może być kilka. Wszystko zaczyna się od mięsa i jego przygotowania do użycia w rosole. Sposób gotowania tej zupy też nie pozostaje bez znaczenia. Dlatego poniżej zebraliśmy najczęstsze przyczyny tego, dlaczego rosół wychodzi mętny. Mamy nadzieję, iż po zapoznaniu się z nimi twój rosół już zawsze będzie cudownie klarowny.
REKLAMA
Zobacz wideo Nietypowe dodatki do rosołu. choćby teściowa poprosi o przepis
Czemu rosół wychodzi mętny? Wszystko zaczyna się od mięsa
Mięso ma bardzo duży wpływ na przejrzystość rosołu. Po pierwsze, lepiej nie korzystać z mięsa mrożonego lub takiego, które było rozmrażane na gwałtownie na przykład w mikrofalówce. Gdy wyląduje w wywarze, może spowodować właśnie jego zmętnienie. Nie oznacza to, iż w ogóle nie można korzystać z rozmrażanego mięsa. Można, ale należy odpowiednio je przygotować, czyli rozmrozić je dzień wcześniej w lodówce (nigdy nie rozmrażaj mięsa na blacie kuchennym).
Mięso przed robieniem rosołu warto też umyć pod ciepłą wodą. Dzięki temu usuniemy z jego powierzchni zanieczyszczenia, które mogłyby wylądować w zupie.
Jak ugotować dobry rosół? Na jaką wodę wrzucać mięso?
Kolejny powód, przez który rosół wychodzi mętny, to zła temperatura wody. Nie powinno się wkładać surowego mięsa do gorącej wody. Wówczas gwałtownie dochodzi do ścięcia się białka, a to ma wpływ na mętnienie wywaru.
Wywar mętnieje również wtedy, gdy nie zdejmuje się szumowin, które pojawiają się podczas gotowania. Na mętnienie rosołu ma także to, jak go gotujemy. Każdy, kto się za niego zabiera, powinien pamiętać, iż rosół gotuje się długo i powoli. Gotujemy go na małym ogniu przez co najmniej dwie i pół godziny, a zwykle dłużej. jeżeli się pospieszymy i za bardzo podkręcimy moc palnika, rosół wyjdzie mało aromatyczny i również może zmętnieć.
Rosół wychodzi blady. Co zrobić, by nadać mu ładnego koloru?
Apetyczny rosół powinien mieć złocisty, ale naturalny kolor. jeżeli będziesz przyrządzać go tylko na kurczaku i z niewielkim dodatkiem marchewki, nigdy nie uzyskasz ładnej barwy. Jednak by poprawić jego kolor, warto dodać do wywaru nie tylko więcej marchewki (już w trakcie gotowania). Zaleca się też dorzucenie opalonej nad palnikiem cebuli (pozbywamy się zewnętrznej warstwy, która może być brudna, ale pozostawiamy jedną ze złocistych skórek).
Na poprawę barwy może wpłynąć też dodanie do rosołu buraka oraz odpowiednich przypraw, np. kurkumy. Także wybór mięsa jest nie bez znaczenia. Najlepsze jest oczywiście świeże i wysokiej jakości, ale chodzi również o to, by wymieszać ze sobą różne rodzaje i nie gotować rosołu tylko na kurczaku. Drób warto więc połączyć z wołowiną lub dziczyzną. Osoby, które lubią wyraziste smaki, powinny spróbować rosołu przygotowywanego na bazie wołowiny i kaczki.